Centrum Medycyny Konopnej > Choroby neurodegeracyjne i i neurologiczne > Leczenie dystonii medyczną marihuaną

Wspomagające leczenie dystonii medyczną marihuaną przynosi korzystne efekty w postaci większego rozluźnienia mięśni, rzadszych napadów choroby i redukcji dolegliwości psychicznych. Całkowite wyleczenie schorzenia niestety nie jest możliwe.

 

Dystonia to choroba, która atakuje układ nerwowy, a dokładniej – mózg w obszarze odpowiadającym za zdolność poruszania się i utrzymywania prawidłowego napięcia mięśniowego. Objawia się mimowolnymi ruchami i zaburzeniami postawy, przy jednoczesnym zachowaniu sprawności intelektualnej i emocjonalnej. Powoduje to pewien problem diagnostyczny, ponieważ podobnie manifestuje się wiele innych schorzeń natury neurologicznej. Czytaj dalej i dowiedz się, jaką skuteczność wykazuje leczenie dystonii medyczną marihuaną.

Skąd bierze się dystonia?

Bezpośrednią przyczyną odpowiadającą za to schorzenie jest powstanie nieprawidłowości w działaniu jąder podkorowych. Są one odpowiedzialne za wysyłanie impulsów ruchowych z mózgu do mięśni. Istnieje dystonia pierwotnaktóra jest uwarunkowana genetycznie.  Z kolei dystonia wtórna może pojawić na skutek różnych sytuacji i rozwoju chorób, w tym np.:

  • guza mózgu;
  • udaru mózgu;
  • choroby Huntingtona;
  • niedotlenienia;
  • choroby Parkinsona;
  • choroby Wilsona;
  • zapalenia opon mózgowych;
  • gruźlicy;
  • reakcji na przyjmowane leki;
  • zatrucia dwutlenkiem węgla lub metalami ciężkimi.

Wiele z tych przyczyn jest nieuleczalnych, dlatego leczenie dystonii medyczną marihuaną i innymi sposobami skupia się głównie na łagodzeniu objawów.

Metody leczenia dystonii

Mimo że istnieją sposoby na dość skuteczne radzenie sobie z dystonią, choroba ta uznawana jest za nieuleczalną. Diagnostyka dystonii stanowi dość spore wyzwanie. Najlepiej w tym celu udać się na konsultację do doświadczonego neurologa, który wykona testy genetyczne i badania obrazowe.

 

Po rozpoznaniu choroby lekarz zwykle przepisuje środki farmaceutyczne, np. lewodopę, baklofen lub tyzanidynę. W wielu przypadkach mogą one jednak nie przynosić pożądanych efektów. W przypadku dystonii ogniskowej objawiającej się np. kręczem karku, zajęciem mięśni okoruchowych, czy dystonią ust i żuchwy skuteczne jest wstrzykiwanie do mięśni botoksu. Działa on osłabiająco na skurcze przez około 3 miesiące. W przypadku ciężkiej dystonii, niepoddającej się leczeniu konieczny bywa zabieg neurochirurgiczny w postaci wszczepienia głębokiego układu stymulującego DBS

Łagodzenie objawów dystonii medyczną marihuaną

Warto przyjrzeć się również alternatywnym, naturalnym sposobom, które mogą łagodzić objawy dystonii. Skuteczność stosowania medycznej marihuany została potwierdzona w badaniach dotyczących innych schorzeń neurologicznych z objawem spastyczności mięśni. Kannabinoidy zawarte w tej roślinie mają silne i potwierdzone naukowo działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Z tego powodu stosuje się jako terapię wspomagającą  leczenie wielu poważnych schorzeń. Konopie rozluźniają mięśnie – stosowane regularnie zmniejszają ich spastyczność. Co więcej, nie powodują nieprzyjemnych skutków ubocznych.

 

W każdym przypadku leczenie warto wspomóc terapią psychoruchową. Schorzenia neurologiczne często powodują depresję lub inne zaburzenia psychiczne. Pomoc psychologa w takich stanach może okazać się niezwykle wartościowa. Fizjoterapia może natomiast pomóc stopniowo zwiększać zakres ruchu pacjenta i działanie mięśni. Leczenie dystonii medyczną marihuaną jest szczególnie korzystne, ponieważ działa odprężająco nie tylko na ciało, lecz także na umysł, uzupełniając terapię psychoruchową.

Na wspomagające leczenie dystonii medyczną marihuaną warto zdecydować się szczególnie w sytuacjach, gdy tradycyjna terapia nie przynosi pożądanych efektów. Marihuana medyczna jest dostępna wyłącznie w aptekach po okazaniu recepty wystawionej przez lekarza.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT