Czy w medycznej marihuanie jest THC? To pytanie często pojawia się w trakcie rozmów o terapeutycznym zastosowaniu konopi. Poznaj odpowiedź i dowiedz się więcej na ten temat, czytając nasz artykuł!
Zapamiętaj!
- Jednym z ważniejszych składników marihuany leczniczej jest THC.
- Składnik ten odpowiada za psychoaktywne właściwości marihuany.
- Zawartość THC w leczniczej marihuanie może być mniejsza niż w marihuanie rekreacyjnej. Pozwala to zminimalizować ewentualne działania psychoaktywne i skupić się na wykorzystaniu potencjału terapeutycznego THC.
Czym jest medyczna marihuana?
Zastosowanie medycznej marihuany jest bardzo szerokie. Lekarze przepisują ją pacjentom cierpiącym na przewlekły ból, jaki występuje np. w przypadku stwardnienia rozsianego czy przy nowotworach. Środek może również pomagać w łagodzeniu nudności i wymiotów spowodowanych chemioterapią. Osoby cierpiące na padaczkę czy chorobę Parkinsona mogą doświadczyć poprawy jakości życia, gdy w ich terapii wykorzystuje się medyczną marihuanę.
Czy w medycznej marihuanie jest THC? W jej składzie znajdują się liczne substancje chemiczne, które wpływają na organizm człowieka. Jednym z kluczowych składników medycznej marihuany jest tetrahydrokannabinol, czyli THC.
Czym jest i jak działa THC?
THC, czyli tetrahydrokannabinol, jest głównym psychoaktywnym składnikiem występującym w konopiach indyjskich (Cannabis sativa). Jest to jedna z ponad 100 zidentyfikowanych substancji chemicznych, znanych jako kannabinoidy, które występują w roślinach konopi.
THC odpowiada za działanie psychoaktywne marihuany, oddziałuje on z receptorami kannabinoidowymi w mózgu. Efekty zażycia THC mogą obejmować euforię, zmianę nastroju, zmniejszenie koncentracji, wzmożoną percepcję, zniekształcenie czasu i przestrzeni. Odnotowano również jego wpływ na pamięć i zdolności poznawcze.
Poza tym THC ma właściwości przeciwbólowe, przeciwwymiotne i przeciwzapalne (może mieć potencjał terapeutyczny, jako pomoc w leczeniu bólu, nudności, depresji czy zaburzeń snu). To właśnie z tego powodu tetrahydrokannabinol jest wykorzystywany w medycynie do leczenia różnych schorzeń.
Choć THC znajdziemy w medycznej marihuanie, jego zawartość może być mniejsza niż w marihuanie używanej rekreacyjnie. Jedną z przyczyn jest konieczność zminimalizowania ewentualnych działań psychoaktywnych środka, a umożliwienie korzystania z potencjału terapeutycznego tej substancji.
Ponieważ stosowanie marihuany medycznej może mieć skutki uboczne, decyzję o jej zastosowaniu powinien zawsze podjąć lekarz po zebraniu rzetelnego wywiadu. Terapia powinna odbywać się pod ścisłym nadzorem specjalisty.
Stosowanie medycznej marihuany
Medyczną marihuanę coraz częściej wykorzystuje się do łagodzenia dolegliwości bólowych i w celu poprawy komfortu życia chorych. Kolejne badania nad działaniem konopi pokazują, że jej stosowanie może przynieść efekt terapeutyczny w przypadku pacjentów cierpiących na:
- choroby neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, czy epilepsja – marihuana pomaga zmniejszyć skurcze mięśniowe, drżenie i napady padaczkowe;
- choroby nowotworowe – medyczna marihuana jest często stosowana u pacjentów poddawanych chemioterapii: zmniejsza nudności, wymioty i poprawia apetyt;
- zespół stresu pourazowego (PTSD) – badania wskazują, że medyczna marihuana może pomagać w leczeniu PTSD. Zmniejsza bowiem lęki, koszmary senne i ciężkie stany depresyjne;
- HIV/AIDS – pacjenci często korzystają z medycznej marihuany, aby złagodzić objawy bólowe i lękowe oraz utratę apetytu;
- glaukoma – w niektórych przypadkach marihuana medyczna może być stosowana w leczeniu glaukomy, ponieważ pomaga obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Czy w medycznej marihuanie jest THC? Tak, to jedna z ważniejszych substancji znajdujących się w konopiach. Odpowiada za ich działanie psychoaktywne, ale także za właściwości terapeutyczne. Należy pamiętać, że marihuana medyczna musi być zaordynowana przez lekarza i podawana pod jego nadzorem. Tylko w takich przypadkach może przynieść oczekiwane efekty.