Centrum Medycyny Konopnej > Choroby psychiczne i zaburzenia > ADD – leczenie marihuaną medyczną. Co trzeba wiedzieć?

Brak koncentracji i impulsywność to najbardziej uciążliwe objawy występujące u osób z zaburzeniem ADD. Leczenie marihuaną medyczną może pomóc w ich zniwelowaniu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

 

ADD (ang. Attention Deficit Disorder), czyli zespół deficytu uwagi, stanowi jedno z zaburzeń neurorozwojowych będących odmianą zespołu nadpobudliwości psychoruchowej – ADHD. Głównym problemem pacjentów nie jest nadmierna ruchliwość, a brak możliwości skupienia uwagi oraz wykonywania czynności. Niestety mimo lat badań tradycyjna farmakoterapia często jest bezradna w łagodzeniu objawów ADD. Leczenie marihuaną medyczną może stanowić alternatywę dla klasycznych metod. Jak przebiega?

 

Leczenie ADD medyczną marihuaną

Czy leczenie ADD medyczną marihuaną może okazać się skuteczne? Zdecydowanie tak, na co wskazują odkrycia naukowców. Badania wskazują, że zawarte w konopiach kannabinoidy mają wpływ na naturalny system odpowiadający za regulację ilości dopaminy w organizmie. To działanie podobne do tego, które można zaobserwować w przypadku stosowania leków na ADHD. Jednak w przeciwieństwie do nich marihuana nie powoduje wiązania się dopaminy, w związku z czym nie dochodzi do spowolnienia jej rozkładu. 

W jaki sposób medyczna marihuana wpływa na osoby z zaburzeniem ADD?

Wpływ medycznej marihuany na samopoczucie i funkcjonowanie osób dotkniętych zaburzeniem ADD został zbadany przez zespół niemieckich naukowców, którzy zaprezentowali wyniki swojej pracy podczas konferencji w 2015 roku. W badaniu wzięło udział 30 osób, u których kuracja dwoma popularnymi lekami nie zniwelowała objawów ADD. Leczenie marihuaną medyczną pozwoliło aż 22 pacjentom całkowicie odstawić tradycyjną farmakoterapię. Zastosowanie kannabinoidów usprawniło ich koncentrację, poprawiło jakość snu i obniżyło impulsywność. 

ADD – leczenie marihuaną a koncentracja

Dotychczas wielu lekarzy obawiało się, że zastosowanie kannabinoidów doprowadzi do pogorszenia koncentracji i zwiększenia impulsywności u pacjentów z ADD. Leczenie marihuaną medyczną może wywoływać skutki uboczne, ale czy wpływa na koncentrację? Zespół naukowców pod kierownictwem dr. Rasmussena postanowił sprawdzić to w swoim badaniu.

Uczestników eksperymentu podzielono na kilka kategorii, uwzględniając ilość spożywanej przez nich medycznej marihuany i diagnozę ADD. Naukowcy prosili badanych o wykonanie pewnych zadań i monitorowali aktywności ich mózgów podczas wykonywania czynności. Otrzymane wyniki były niezwykle obiecujące. 

 

Jak się okazało, leczenie ADD medyczną marihuaną nie spowodowało opóźnień w wykonywaniu zadań przez pacjentów. Dzięki monitorowaniu aktywności ich mózgów udało się ustalić, że osoby z zaburzeniami cierpiały z powodu niedoboru zawartych w nich substancji, który dzięki kuracji medyczną marihuaną został zredukowany.

Badanie opinii pacjentów z ADD leczonych kannabinoidami

Dr Mitchell wraz z zespołem innych badaczy postanowił zbadać opinie pacjentów z ADD leczonych marihuaną medyczną. Dzięki dużemu oddziaływaniu internetu naukowcom udało się znaleźć wiele dyskusji na ten temat na jednym z najpopularniejszych forów internetowych poświęconych kannabinoidom oraz ADD.

 

Do badania wyselekcjonowano 268 wątków, po czym dokładnie przeanalizowano 20 procent z nich. Naukowcy brali pod uwagę przede wszystkim dyskusje dotyczące wpływu korzystania z medycznej marihuany na ilość i natężenie objawów charakterystycznych dla ADD. 

 

Leczenie medyczną marihuaną sprawiło, że aż 25 procent użytkowników odczuło znaczne polepszenie jakości swojego życia, podczas gdy jedynie 8 procent deklarowało negatywne doświadczenia. Ponadto większość pacjentów odczuła poprawę samopoczucia po wdrożeniu leczenia przy pomocy medycznej marihuany.

 

Wyniki badań dotyczących leczenia ADD medyczną marihuaną dają duże nadzieje pacjentom, u których tradycyjna farmakoterapia nie przynosi efektów lub wywołuje wiele skutków ubocznych. Co najważniejsze nieprzyjemne doświadczenia ze stosowaniem terapii z wykorzystaniem kannabinoidów odczuwał mniej niż 1 na 10 użytkowników.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT