Centrum Medycyny Konopnej > Choroby psychiczne i zaburzenia > ADHD – leczenie medyczną marihuaną. Czy to możliwe?

Nadaktywność ruchowa, impulsywność i nieuwaga to trzy główne objawy występujące u osób ze zdiagnozowanym ADHD. Marihuana medyczna może pomóc je złagodzić bądź zniwelować. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

 

Leczenie ADHD opiera się głównie na psychoterapii. W przypadku, gdy metoda ta okazuje się niewystarczająca, do terapii włączana jest farmakoterapia. Farmakoterapia bazująca na psychostymulantach i trójpierścieniowych lekach przeciwdepresyjnych wiąże się z dużym ryzykiem rozwinięcia się uzależnienia i wystąpienia skutków ubocznych. W przypadku dorosłych pacjentów, którzy nie odnotowują pożądanej poprawy po zastosowaniu tych metod, medyczna marihuana może być skutecznym uzupełnieniem tradycyjnych form terapii.

Leczenie ADHD marihuaną medyczną

Zanim opowiemy o leczeniu ADHD marihuaną medyczną, warto przyjrzeć się przyczynom tego zaburzenia. Chociaż dokładne przyczyny ADHD nie są jeszcze w pełni znane, naukowcy zidentyfikowali kilka kluczowych czynników, które mogą przyczyniać się do jego rozwoju. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim aspekty genetyczne i środowiskowe. Badania wskazują na istotną rolę dziedziczności w przypadku ADHD, sugerując, że predyspozycje genetyczne mogą znacząco zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzenia

 

Jedna z teorii na temat mechanizmu powstawania ADHD wskazuje na zaburzenia równowagi między układami dopaminowym a noradrenalinowym w ośrodkowym układzie nerwowym, co może wpływać na procesy regulacji uwagi i aktywności.

 

Badacze ustalili, że spożycie kannaboidów, na przykład w postaci medycznej marihuany, powoduje szybki wzrost poziomu dopaminy w mózgu, a w efekcie złagodzenie uciążliwych dla pacjentów symptomów. Analiza przypadków leczenia ADHD marihuaną dostarczyła naukowcom kilku ważnych informacji. Okazało się, że stosowanie kanabinoidów nie tylko zmniejszało niepokój, łagodziło objawy behawioralne, ale także poprawiło zdolność prowadzenia pojazdów.

 

Niemieccy lekarze postanowili wdrożyć leczenie przy pomocy kannabinoidów u pacjentów, którzy byli zmuszeni zaprzestać tradycyjnej terapii z powodu towarzyszących jej skutków ubocznych. Jak się okazało, marihuana medyczna stosowana samodzielnie pozwoliła aż 73% badanych w pełni funkcjonować w życiu społecznym. Około 47% osób z tej samej grupy odczuło poprawę koncentracji, zmniejszenie impulsywności oraz nadaktywności ruchowej

Doświadczenia pacjentów z ADHD – marihuana medyczna

Naukowcy zauważyli, że temat leczenia ADHD marihuaną medyczną był wielokrotnie poruszany na licznych forach internetowych stworzonych dla pacjentów. Po analizie wątków stworzono pierwsze w historii, a jednocześnie profesjonalne badanie satysfakcji życiowej osób dotknięciu zaburzeniem po zastosowaniu terapii przy użyciu kannabinoidów.

 

Z 268 wybranych dyskusji na amerykańskim forum aż 25% potwierdzało istotne korzyści płynące z wdrożenia leczenia marihuaną medyczną. Jednocześnie jedynie 5% zwracało uwagę na pojawienie się zarówno korzystnego, jak i negatywnego wpływu spożywania konopi. W większości przypadków kuracja pozwalała pacjentom zmniejszyć dawki tradycyjnych leków, a nawet całkowicie je odstawić

Leczenie ADHD medyczną marihuaną – czy można stosować u dzieci?

Leczenie ADHD marihuaną medyczną przynosi dobre efekty u dorosłych pacjentów. Jak sytuacja wygląda wśród dzieci?

 

Ze względów etycznych nie zleca się badań analizujących wpływ kannabinoidów na leczenie zaburzeń u najmłodszych pacjentów. Lekarze wskazują na to, że ryzyko komplikacji jest znacznie większe wśród dzieci niż dorosłych, ponieważ ich mózgi wciąż się rozwijają. Chociaż nie ma twardych dowód na poparcie tej tezy, zaleca się ostrożność w stosowaniu medycznej marihuany u osób, które nie ukończyły 25. roku życia.

 

Leczenie ADHD marihuaną medyczną wykorzystuje podobny mechanizm, co leki stosowane w trakcie konwencjonalnej terapii, jednocześnie nie wywołując tak licznych efektów ubocznych. Kuracja z użyciem kannabinoidów może być alternatywą dla pacjentów, którzy nie mogą przyjmować tradycyjnych leków. Ze względu na brak wystarczających badań nie zaleca się spożywania medycznej marihuany w żadnej formie dzieciom i nastolatkom. 

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT