Stwardnienie zanikowe boczne znane jest także pod krótszą nazwą – ALS. Leczenie marihuaną tego schorzenia przynosi dużą ulgę pacjentowi i może zahamować rozwój choroby.
ALS, nazywane także SLA, to skrót oznaczający stwardnienie zanikowe boczne. Jest to choroba przewlekła, która atakuje układ nerwowy. Wraz z jej postępem pacjent stopniowo traci zdolność poruszania się. Niestety, jest to schorzenie nieuleczalne, które często prowadzi do śmierci. Łagodzenie objawów i spowolnienie postępowania choroby to jedyne sposoby na radzenie sobie z ALS. Leczenie marihuaną w tym przypadku przynosi dość dobre efekty. Sprawdź, jak konopie działają na chorych.
Leczenie stwardnienia zanikowego bocznego marihuaną
Specjalistyczne badania potwierdzają skuteczność leczenia ALS marihuaną. Sprowadza się to jednak głównie do łagodzenia objawów tego schorzenia. Kannabinoidy wchodzące w reakcje z układem endokannabinoidowym wykazują następujące działanie:
- spowolnienie postępowania ALS;
- redukcja odczuwanego bólu;
- rozluźnianie mięśni;
- ułatwianie zasypiania;
- zwiększenie apetytu;
- zmniejszenie ślinotoku;
- mniejsze ryzyko uszkodzeń rdzenia kręgowego;
- łagodzenie stanów depresyjnych i lękowych współtowarzyszących ALS;
- opóźnienie pojawienia się upośledzenia ruchowego i wydłużenie życia.
Oprócz powyższych właściwości marihuana medyczna ma jeszcze kilka istotnych zalet – nie powoduje żadnych skutków ubocznych, nie uzależnia ani nie działa psychoaktywnie.
Leczenie ALS marihuaną medyczną można wspomóc rehabilitacją ruchową, akupunkturą lub tradycyjną farmakoterapią. Najczęściej stosuje się w tym celu środki z zawartością riluzolu, który powoduje też nudności, rozwolnienie, zawroty głowy oraz przyspieszoną akcję serca.
ALS – leczenie marihuaną a rokowania
Stwardnienie zanikowe boczne to bardzo poważna, śmiertelna choroba. Do jej leczenia stosuje się różne metody terapii, w nadziei wydłużenia i podniesienia jakości życia pacjenta. Jednakże po zdiagnozowaniu schorzenia, rokowanie wynosi przeciętnie około 5 lat życia. Zalecana jest możliwie jak najszybsza reakcja i rozpoczęcie terapii w celu maksymalnego wydłużenia tego czasu.
Jak rozpoznać ALS? Do pierwszych objawów stwardnienia zanikowego bocznego należą:
- osłabienie mięśni i ich niedowład;
- spowolniony chód;
- opadanie stóp podczas poruszania się;
- drżenie i skurcze mięśni;
- trudności w wysławianiu się.
Wraz z postępem choroby proste, codzienne czynności stają się coraz trudniejsze do wykonania. Często dochodzi też do jadłowstrętu i nadmiernego ślinienia. Pojawiają się też problemy z koncentracją i pamięcią. Jeżeli zauważysz u siebie którekolwiek z powyższych objawów, od razu zwróć się do lekarza neurologa. Po wykluczeniu innych potencjalnych schorzeń i jednoznacznym zdiagnozowaniu ALS, leczenie marihuaną i wszelkimi innymi metodami należy rozpocząć natychmiast.
Niestety obecnie nie istnieje żadna, stuprocentowo skuteczna metoda na pozbycie się ALS. Leczenie marihuaną medyczną jest jednak polecane pacjentom z SLA przez licznych ekspertów.
Terapia z jej użyciem nie powoduje żadnych skutków ubocznych ani uzależnienia. Można za to liczyć na znaczne złagodzenie objawów, szczególnie na początkowym stadium rozwoju choroby. Im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym lepsze efekty można dzięki niemu uzyskać – zalicza się do nich nawet wydłużenie życia.