Centrum Medycyny Konopnej > Medyczna marihuana - poradniki i informacje > Czy lekarz rodzinny może wystawić receptę na medyczną marihuanę?

W Polsce marihuana medyczna została zalegalizowana w 2017 roku. Aby skorzystać z możliwości leczenia, konieczna jest recepta. Kto może ją wypisać? Czy lekarz rodzinny może wystawić receptę na konopie medyczne? Przeczytaj!

Zapamiętaj!

  • Receptę na marihuanę medyczną może wypisać każdy lekarz, ale powinien on być przeszkolony w zakresie działania, dawkowania i możliwych skutków ubocznych konopi.
  • Lekarz musi użyć specjalnego druku oznaczonego symbolem Rpw., który dotyczy substancji psychoaktywnych.
  • Marihuana medyczna jest przepisywana najczęściej przez lekarzy specjalistów. Lekarz rodzinny może także wystawić receptę na marihuanę. 
  • Jeśli rozważasz leczenie marihuaną medyczną, szukaj specjalisty z doświadczeniem w tym obszarze.

 

Kto może wypisać receptę na marihuanę?

Choć teoretycznie każdy lekarz może przepisać marihuanę medyczną, warto pamiętać, że powinien on być przeszkolony w zakresie działania, dawkowania i możliwych skutków ubocznych stosowania konopi leczniczych. Co więcej, środek może być wypisany tylko na specjalnej recepcie  oznaczonej symbolem Rpw., która dotyczy substancji psychoaktywnych. Marihuana medyczna może być zalecona pacjentowi, który w opinii lekarza odniesie korzyści zdrowotne z jej stosowania.

 

Na recepcie lekarz musi umieścić informację o ilości przepisanej substancji (wyrażoną słownie) oraz zalecanej dziennej dawce specyfiku. Maksymalna przepisana ilość leku nie może przekraczać 90-dniowego zapotrzebowania pacjenta. Co ważne, na jednej recepcie należy zapisać jeden konopny preparat, a na jej realizację pacjent ma 30 dni. Marihuana lecznicza nie jest refundowana, jest to pełnopłatny lek. Ważne, by receptę lub dowód zakupu leku mieć zawsze przy sobie – stanowi to potwierdzenie jej legalności. A co z odpowiedzią na pytanie, czy lekarz rodzinny może wystawić receptę na marihuanę do celów terapeutycznych?

Czy lekarz rodzinny może wystawić receptę na marihuanę?

Receptę na marihuanę medyczną może wystawić każdy lekarz z prawem do wykonywania zawodu (z wyłączeniem lekarza weterynarii). Najczęściej jednak jest ona przepisywana przez lekarzy specjalistów, ponieważ zazwyczaj służy łagodzeniu skutków chorób układu nerwowego, a także wspiera terapię chorób nowotworowych. Najwięcej recept tego rodzaju wystawiają tacy specjaliści jak onkolog, psychiatra, anestezjolog czy internista. 

 

Wskazania do stosowania leczniczej marihuany to:

  • dolegliwości bólowe np. w przebiegu choroby nowotworowej;
  • skutki uboczne chemioterapii (nudności, wymioty);
  • choroby neurologiczne;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • depresja, stany lękowe;
  • HIV i AIDS.

 

O przepisaniu marihuany medycznej decyduje lekarz na podstawie oceny możliwych korzyści terapeutycznych. Istotny jest ogólny stan zdrowia pacjenta, rodzaj choroby, ale także zastosowane leczenie, przyjmowane leki. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.

Kiedy lekarz przepisze medyczną marihuanę?

Trzeba pamiętać, że leczenie marihuaną medyczną nie jest tzw. terapią pierwszego wyboru. Aby lekarz mógł zadecydować o wystawieniu recepty na preparat z konopi, musi zapoznać się z historią choroby, aktualnymi wynikami badań, ale również listą przyjmowanych w przeszłości i obecnie leków. Dopiero po wnikliwej analizie może podjąć decyzję o kuracji marihuaną. Musi on uznać, że jest to najlepsza możliwa forma leczenia w danym momencie. 

 

Warto podkreślić, że lecznicza marihuana wciąż jest środkiem dość rzadko przepisywanym, co wynika z braku dostatecznej wiedzy na temat możliwości jej stosowania. Choć lekarz pierwszego kontaktu mógłby wypisać receptę, w praktyce dochodzi do tego stosunkowo rzadko. Jeśli rozważasz terapię marihuanę medyczną, spróbuj znaleźć specjalistę, który ma doświadczenie w leczeniu preparatami z konopi.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT