Centrum Medycyny Konopnej > Medyczna marihuana - poradniki i informacje > Czy medyczna marihuana może pomóc w leczeniu dolegliwości menstruacyjnych?

Czy konopie indyjskie mogą pomóc w radzeniu sobie z bólami miesiączkowymi i skurczami menstruacyjnymi?

Wiele kobiet w okresie prokreacyjnym odczuwa bolesne skurcze i szereg innych dolegliwości przed miesiączką oraz w trakcie jej trwania. Czy marihuana medyczna może złagodzić te nieprzyjemne objawy?

Dla wielu kobiet  bóle menstruacyjne stanowią ogromny problem często wręcz wykluczający z życia społecznego. Wahania nastroju, bóle głowy, nadwrażliwość piersi, które wchodzą w skład zespołu przedmiesiączkowego (PMS) oraz bolesne skurcze i ból związany z miesiączką potrafią zaburzyć normalne funkcjonowanie kobiety.

Na rynku dostępnych jest wiele leków na łagodzenie tych objawów, jednak niektóre z nich  charakteryzują się dużą liczbą działań niepożądanych. W dodatku szereg z nich nie przynosi satysfakcjonujących korzyści i nie dla każdego są one skuteczne. Dlatego więc coraz częściej kobiety poszukujące pomocy w łagodzeniu tych cyklicznie występujących dolegliwości  sięgają po terapię medyczną marihuaną. Czy za jej skutecznością stoją jakieś naukowe dowody?

Udowodniono, że medyczna marihuana wykazuje znaczące właściwości w łagodzeniu dolegliwości bólowych natomiast sam sposób w jaki wpływa na uśmierzanie bólu menstruacyjnego wciąż pozostaje niejasny. W istocie skurcze menstruacyjne są wywoływane przez uwalnianie substancji zapalnych, zwanych prostaglandynami. Kobiety, które produkują nadmierne ilości prostaglandyn, są bardziej narażone na ich silne odczuwanie.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) powszechnie stosowane w leczeniu skurczów menstruacyjnych – takie jak Ibuprom (ibuprofen) i Celebrex (celekoksyb)- blokują wytwarzanie prostaglandyn poprzez wiązanie się z receptorami COX w mózgu oraz innych tkankach.

Z kolei kannabinoidy, takie jak THC i CBD, nie wywierają żadnego działania na receptory COX. i dlatego nie mają wpłływu na produkcję prostaglandyn. Raczej stymulują uwalnianie hormonu „dobrego samopoczucia”- dopaminy w mózgu wpływając na receptory CB1 ( występują głównie w OUN). Jednocześnie zmniejszają stan zapalny w zakończeniach nerwowych i stawach (receptory CB2). ( patrz układ endokannabinoidowy). Mając to na uwadze, możliwe jest, że THC wywołuje euforię, która może zmniejszyć odczuwanie bólu. Natomiast wpływ CBD na skurcze menstruacyjne pozostaje nieznany.

Konopie indyjskie- „zapomniana terapia z przeszłości”

Historia zastosowania marihuany w leczeniu typowych objawów związanych z menstruacją sięga stuleci. Świadczą o tym odkrycia certyfikowanego neurologa, badacza psychofarmakologii oraz dyrektora ds.badań i rozwoju Międzynarodowego Instytutu Konopi i Kanabinoidów (ICCI) dr Ethana Russo. Zwraca uwagę fakt, że używanie konopi indyjskich dla zdrowia kobiet sięga co najmniej XVI-wiecznych Chin. Konopie w tamtych czasach były powszechnie stosowane jako lek na skurcze menstruacyjne i ból pokrewny.

Później, w XIX wieku, ponownie zaczęto przepisywać konopie na dolegliwości bólowe związane z miesiączką i towarzyszące im skurcze. W Anglii, nadworny lekarz królowej Wiktorii zalecił jej konopie, jako  lekarstwo na skurcze menstruacyjne, które jej doskwierały.

Co mówią dowody

Ze względu na ambiwalentny stosunek i negatywne emocje towarzyszące marihuanie nadal brakuje wysokiej jakości badań dotyczących mechanizmu działania oraz  korzyści płynących z terapii medyczną marihuaną w leczeniu bólu menstruacyjnego. Mimo to istnieje wiele doniesień naukowych i dowodów przemawiających za jej pozytywnym wpływem.

W 2015 roku naukowcy z University of British Columbia przeprowadzili badanie, w którym zapytali grupę 192 kobiet, czy używały konopi indyjskich w celu złagodzenia bólu menstruacyjnego. Spośród wszystkich ankietowanych kobiet 85 % stwierdziło, że używało konopi indyjskich na bóle menstruacyjne, a prawie 90 % z tych kobiet stwierdziło, że są skuteczne w łagodzeniu bólu.

Bezpieczeństwo medycznej marihuany

Uważa się, że terapia medyczną marihuaną jest bezpieczna i ma znacząco mniejsze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych niż terapia konwencjonalna, taka jak leczenie opioidami.

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami National Institute of Drug Abuse (NIDA), medycznej marihuany w formie inhalacji nie należy stosować u osób, które:

  • Miały/mają epizody psychotyczne, lub epizody psychozy u członków najbliższej rodziny
  • Mają jakiekolwiek objawy niepożądane związane z używaniem konopi indyjskich
  • Są uzależnione
  • Mają chorobę płuc, serca
  • Są w ciąży lub planują ciążę (Istnieje niewiele dowodów na bezpieczeństwo stosowania marihuany w ciąży. Chociaż nie wykazano, że marihuana powoduje wady wrodzone, obecność receptorów kannabinoidowych w mózgu płodu sugeruje, że marihuana może wpływać na rozwój poznawczy i behawioralny dziecka w późniejszych latach. Istnieją również dowody na to, że używanie marihuany podczas ciąży może zwiększać ryzyko jej utraty z powodu nadmiernej stymulacji receptorów kannabinoidowych w błonie  śluzowej macicy. (patrz kolejny artykuł : Medyczna marihuana w ciąży).

Zespół Napięcia przedmiesiączkowego (PMS), a marihuana medyczna

W większości przypadków  oprócz bólu i skurczów przedmenstruacyjnych kobiety  doświadczają  także wielu innych nieprzyjemnych objawów w dniach poprzedzających miesiączkę. Ten powszechny stan, znany jako zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), może objawiać się wrażliwymi piersiami, wzdęciami i rozstrojem żołądka, bólem głowy, zmniejszonym popędem seksualnym, a także wahaniami nastroju i innymi objawami. Z tego powodu PMS nie tyle opisuje pojedynczy stan, ile szereg różnych objawów.

Oczywiście nie wszystkie kobiety doświadczają jednakowych symptomów PMS, a ich nasilenie może się różnić w zależności od czynników genetycznych i środowiskowych, na przykład takich jak stres. Również w tym przypadku konopie indyjskie łagodzą wiele z tych objawów w taki sam sposób, jak skurcze i ból podczas menstruacji.

Terapia medyczną marihuaną w leczeniu bólu głowy

Bóle głowy i migreny są również częstymi objawami, które mogą pojawić się w trakcie trwania miesiączki lub ją poprzedzać. Badanie z 2016 roku  opublikowane w czasopiśmie Pharmacotherapy wykazało, że konopie indyjskie pomagają zmniejszyć miesięczne migreny.

Naukowcy przebadali grupę 121 dorosłych którzy zmagają się z migrenowymi bólami głowy, stwierdzając, że marihuana znacznie pomogła zmniejszyć miesięczne ataki migreny z 10,4 do 4,6. Chociaż badanie nie zajmowało się migrenami związanymi z PMS, wciąż godne uwagi jest drastyczne zmniejszenie objawów wykazanych w ich badaniu.

Medyczna marihuana w wahaniach nastroju

Miesięczne zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety również mogą powodować wahania nastroju. Szczególnie mogą one wystąpić w fazie lutealnej. Często w takiej sytuacji lekarze przepisują swoim pacjentkom leki przeciwdepresyjne, których potencjalna lista  skutków ubocznych zazwyczaj jest długa.

Wraz ze zwiększoną świadomością społeczną dotyczącą stosowania terapii medyczną marihuaną w leczeniu dolegliwości związanych z menstruacją oraz niedawnymi obiecującymi badaniami, przyszłość marihuany jako leku na ból miesiączkowy wygląda naprawdę  obiecująco. Możliwe, że konopie po raz kolejny staną się ulubionym „lekiem dla kobiet”, który stosowanie chwalono przez setki lat.

Bibliografia:

  1. Bruni N, Della Pepa C, Oliaro-Bosso S, Pessione E, Gastaldi D, Dosio F. Cannabinoid delivery systems for pain and inflammation treatment. Molecules. 2018;23(10):2478. doi:10.3390/molecules23102478
  2. Wu CS, Jew CP, Lu HC. Lasting impacts of prenatal cannabis exposure and the role of endogenous cannabinoids in the developing brain.Future Neurol. 2011;6(4):459-80.
  3. Wiebe ER, et al. (2015). Using marijuana to cope with the pain and other symptoms of medical abortions and menstrual periods. Contraception. 2015 Consultado 06 junio 2019;92(4):402.10.1016/j.contraception.2015.06.188.
  4. Cox A. Management of interstitial cystitis/bladder pain syndrome. Can Urol Assoc J. 2018;12(6 Suppl 3):S157-60. doi:10.5489/cuaj.5324
  5. García VS, et al. Variabilidad del ciclo menstrual en mujeres consumidoras habituales de cannabis. Revista de toxicología en línea. 2003 Consultado 06 junio 2019;1-13.
  6. Allan GM, Finley CR, Ton J, et al. Systematic review of systematic reviews for medical cannabinoids: Pain, nausea and vomiting, spasticity, and harms. Can Fam Physician. 2018;64(2):e78-e94.
  7. Woodhams SG, Chapman V, Finn DP, Hohmann AG, Neugebauer V. The cannabinoid system and pain. Neuropharmacology. 2017;124:105-120. doi:10.1016/j.neuropharm.2017.06.015
  8. De Aquino JP, Ross DA. Cannabinoids and pain: Weeding out undesired effects with a novel approach to analgesia. Biol Psychiatry. 2018;84(10):e67-9. doi:10.1016/j.biopsych.2018.09.003
  9. Oladosu FA, Tu FF, Hellman KM. Nonsteroidal antiinflammatory drug resistance in dysmenorrhea: epidemiology, causes, and treatment. Am J Obstet Gynecol. 2018;218(4):390-400. doi:10.1016/j.ajog.2017.08.108
  10. American College of Obstetricians & Gynecologists. ACOG Committee opinion no 722: Marijuana use during pregnancy and lactation. Obstet Gynecol. 2017 Oct;130(4):e205-9. doi:10.1097/AOG.0000000000002354
  11. Metz TD, Borgelt LM. Marijuana use in pregnancy and while breastfeeding. Obstet Gynecol. 2018;132(5):1198-210. doi:10.1097/AOG.0000000000002878

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT