Centrum Medycyny Konopnej > Medyczna marihuana - poradniki i informacje > E-recepta na medyczną marihuanę. Kto może skorzystać?

E-recepta na medyczną marihuanę pozwala na zakup tego środka leczniczego w aptece. Nie oznacza to jednak, że może z niej skorzystać każdy, kto zgłosi się do lekarza. Specjalista musi uznać, iż do jej wystawienia zachodzą odpowiednie przesłanki medyczne.

E-recepta na medyczną marihuanę – najważniejsze informacje

Terapia z zastosowaniem konopi indyjskich, choć dostępna i legalna w Polsce od 2017 roku, podlega ścisłym regulacjom. E-recepta na medyczną marihuanę jest wystawiana wyłącznie przez lekarzy posiadających ważne prawo wykonywania zawodu, z wyłączeniem lekarzy weterynarii. 

 

Czym różni się e-recepta od jej tradycyjnej papierowej formy? Taka forma obowiązuje już od 2020 roku – niezależnie od tego czy pacjent korzysta z teleporady, czy też udaje się na wizytę do gabinetu, otrzyma receptę elektroniczną. Może ją zrealizować w każdej aptece, a potrzebuje do tego jedynie swojego numeru PESEL i 4-cyfrowego kodu otrzymanego SMS-em. W przypadku medycznej marihuany powinien się tam znaleźć również dokładny opis substancji czynnej, jej ilość oraz sposób dawkowania.

Kto może otrzymać e-receptę na medyczną marihuanę?

Jak wspomniano wcześniej, pacjenci, aby otrzymać e-receptę na medyczną marihuanę, mieć ku temu wskazania medyczne. Aby zakwalifikować się do terapii, należy skonsultować się ze specjalistą, by w każdym przypadku ocenił bezpieczeństwo jej stosowania. Trzeba zaznaczyć, że nie wszyscy lekarze mają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie w tej dziedzinie. Dlatego najlepiej wybrać miejsce, które się w tym specjalizuje. Jednym z nich jest właśnie Centrum Medycyny Konopnej.

 

Podczas wizyty specjalista ocenia stan zdrowia pacjenta, jego objawy i to, w jaki sposób wpływają one na jakość jego życia. Jeśli uzna, że występują przesłanki do zastosowania terapii medyczną marihuaną, wtedy przepisze odpowiednią receptę.

Kiedy warto zastosować terapię medyczną marihuaną?

Terapia medyczną marihuaną sprawdza się w jako procedura wspierająca leczenie wielu różnych schorzeń. Warto po nią sięgnąć zwłaszcza wtedy, gdy tradycyjne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów lub wywołują niepożądane skutki uboczne. Przy czym należy zaznaczyć, że nie powinna ich całkowicie zastąpić, a jedynie uzupełnić.

 

Stosuje się ją często w terapii leczenia bólu, ale również w takich schorzeniach jak: 

  • stwardnienie rozsiane;
  • zespół Tourette’a;
  • przewlekłe choroby wywołujące stany zapalne jelit;
  • choroby neurodegeneracyjne;
  • neuralgie;
  • ból towarzyszący endometriozie;
  • HIV/AIDS;
  • zaburzenia snu i w wielu innych przypadkach.

 

Istnieją dowody medyczne potwierdzające skuteczność medycznej marihuany w leczeniu przeciwdrgawkowym. Wykazuje ona pozytywny wpływ w leczeniu padaczki lekoopornej. Profesor Konrad Rejdak podkreśla, że medyczna marihuana wykazuje obiecujące efekty w łagodzeniu napadów drgawkowych u dzieci z padaczką, stanowiąc wartościowy element terapii uzupełniającej w tych trudnych przypadkach

 

Jest używana również do łagodzenia nudności i braku apetytu u pacjentów poddawanych chemioterapii. Ponadto konopie indyjskie mogą przynosić korzyści osobom cierpiącym na niektóre zaburzenia lękowo-depresyjne, czy PTSD. Warto zaznaczyć, że nadal trwają badania potwierdzające skuteczność konopi w łagodzeniu objawów depresji. Dostępne wyniki są jednak optymistyczne.

 

Jak wspomniano wcześniej, ważne jest, aby decyzję o zastosowaniu medycznej marihuany podejmować pod ścisłym nadzorem lekarza, który uwzględni historię medyczną pacjenta, aktualne leczenie oraz potencjalne ryzyko i korzyści wynikające z tej formy terapii.

Recepta na medyczną marihuanę w trakcie terapii

Podczas terapii medyczną marihuaną warto mieć ze sobą kilka dokumentów, które będą potwierdzać, że lek został nabyty legalnie. Jeśli pacjent będzie korzystał z substancji w miejscu publicznym, może się zdarzyć, że zostanie skontrolowany przez policję. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, potrzebne będą:

  • imienna recepta na medyczną marihuanę (recepta elektroniczna wydrukowana lub na Internetowym koncie Pacjenta IKP);
  • dowód zakupu;
  • oryginalne opakowanie apteczne, w którym został zakupiony susz;
  • zaświadczenie od lekarza o konieczności przeprowadzenia terapii medyczną marihuaną.

Medyczna marihuana to lek, którego skuteczność została poparta badaniami. Zalicza się je jednak do grupy środków narkotycznych, zatem muszą występować wskazania do przeprowadzenia terapii i powinna ona przebiegać pod okiem doświadczonego specjalisty.

 

Źródło:

 C. Cuttler, A. Spradlin, R. J. McLaughlin, A naturalistic examination of the perceived effects of cannabis on negative affect [w:] „Journal of Affective Disorders”, t. 235, sierpień 2018, s. 198-205.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT