Centrum Medycyny Konopnej > Edukacja i badania na temat marihuany > Hodowla marihuany – prawo i praktyka. Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz uprawiać Cannabis?

Hodowla marihuany może być wyzwaniem, ale kusi wiele osób, ponieważ konopie są roślinami o wszechstronnych właściwościach, zwłaszcza prozdrowotnych. Jakie warunki trzeba spełnić, by legalnie hodować Cannabis? Co musisz wiedzieć na temat ich uprawy?

 

Hodowla marihuany wiąże się z wieloma wyzwaniami. Zgromadzenie odpowiednich sprzętów czy codzienna pielęgnacja to tylko dwa z nich. Chcesz uprawiać konopie? Musisz zapewnić roślinom odpowiednie warunki, ale nie tylko. Trzeba wcześniej poznać wiele przepisów prawnych i do nich się dostosować. Przeczytaj i sprawdź, o czym musisz wiedzieć!

Hodowla marihuany a przepisy prawne

Marihuana w Polsce wzbudza sporo emocji, a jej hodowcy muszą się zmierzyć z licznymi przepisami prawnymi. Od 2017 roku polskie prawo dopuszcza możliwość korzystania z medycznych konopi, jednak surowiec sprawdzany jest z innych państw. Polscy rolnicy mogą legalnie uprawiać tylko konopie włókniste, tylko pod określonymi warunkami. 

Hodowla marihuany w Polsce. Jakie przepisy prawne obowiązują? 

W Polsce obowiązują dość rygorystyczne przepisy dotyczące hodowli konopi włóknistych. 

  1. Najważniejsze jest dopuszczalne stężenie THC, które nie może przekraczać 0,2%. 
  2. Na każdą uprawę trzeba mieć stosowne zezwolenia.
  3. Należy się też liczyć z częstymi kontrolami. 

 

Zakaz uprawy konopi innych niż włókniste, został wprowadzony Ustawą z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii. Czym grozi nielegalna hodowla marihuany? Kara pozbawienia wolności w takim przypadku może wynosić od 6 miesięcy do 8 lat. Być może wkrótce to się zmieni, ponieważ od początku 2022 roku w Sejmie toczy się dyskusja na temat medycznej marihuany i możliwości zalegalizowania jej uprawy w Polsce. 

 

W jakich krajach można legalnie uprawiać marihuanę? 

Polacy korzystający z medycznej marihuany muszą używać suszu z importu. Lista państw, w których rośliny te nie budzą negatywnych skojarzeń, jest coraz dłuższa. Gdzie uprawy konopi są legalne? 

 

Hodowla marihuany jest legalna m.in. w Belgii, gdzie można uprawiać jedną roślinę na własny użytek, a także w Urugwaju i Kolumbii. W Europie wyróżnia się Hiszpania, na terenie której legalne jest rekreacyjne korzystanie z marihuany i jej uprawianie (pod warunkiem, że rośliny nie znajdują się w miejscu publicznym i nie są widoczne z ulicy). 

Uprawa konopi włóknistych w Polsce 

W Polsce, po spełnieniu odpowiednich warunków, możesz legalnie uprawiać konopie włókniste. Na jakich zasadach? Podstawa to zdobycie zezwolenia na uprawę i dokładne określenie, gdzie ma się ona znajdować. Zezwolenie takie wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, właściwy ze względu na miejsce położenia uprawy. 

 

Czy hodowla tych roślin się opłaca? Konopie włókniste znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle, m.in. papierniczym i budowlanym, a zapotrzebowanie na nie stale rośnie. Sama uprawa nie sprawia większych problemów, gdyż panujący w Polsce klimat sprzyja konopiom. Bardziej wymagająca jest jednak hodowla marihuany, która może być wykorzystywana w celach leczniczych. 

Uprawa medycznej marihuany

W przypadku marihuany uprawianej jako surowiec farmaceutyczny najważniejszą kwestią staje się znalezienie takiego szczepu, w którym będą pojawiały się pożądane kannabinoidy (m.in. CBD, THC czy CBN). W tej kwestii specjaliści zajmujący się konopną farmacją mają wciąż przed sobą szerokie pole do popisu, choć wiedza na temat prozdrowotnych właściwości tych roślin zwiększa się z każdym rokiem.

 

Jakie sposoby wykorzystuje się w hodowli konopi wykorzystywanej na szeroką w medycynie? Popularnością cieszą się trzy metody. Są to:

  • hydroponika – metoda, w której podłożem dla rośliny staje się mieszanka bezglebowa (np. żwir lub keramzyt); 
  • aeroponika – sposób hodowania rośliny w taki sposób, aby jej korzenie unosiły się w powietrzu;
  • akwaponika – czyli połączenie dwóch wymienionych już metod, pozwalające na osiąganie bardzo dobrych wyników hodowli. 

 

Cykl życia konopi 

Cannabis to rośliny, które mają własny cykl życia. Składa się on z dwóch etapów:

  • etapu wegetatywnego – trwa do czasu, gdy pojawiają się liście i łodygi rośliny;
  • fazy kwitnienia – zaczyna się w chwili, gdy na roślinach żeńskich pojawiają się słupki (białe włoski), a na roślinach męskich woreczki pyłkowe. 

 

Na każdym z tych etapów trzeba zapewnić roślinom odpowiednie warunki. Co musisz wiedzieć, gdy decydujesz się na domową hodowlę marihuany? 

Hodowla marihuany w domu

Tam, gdzie przepisy prawa na to pozwalają, coraz powszechnym zjawiskiem staje się hodowla marihuany w domu. Na czym polega? Jakie sprzęty są niezbędne? Oto najważniejsze kwestie, o które musisz się zatroszczyć wówczas, gdy możesz sobie pozwolić na legalną uprawę konopi we własnym domu. 

 

Growbox i jego rola w domowej hodowli marihuany 

Growbox to specjalny namiot lub szafka, która zapewnia bardzo dobre warunki do uprawy konopi. W specjalistycznych sklepach znajdziesz growboxy o różnej wielkości, dzięki czemu dopasujesz go do swoich potrzeb. Pamiętaj, że 30×30 cm powierzchni na jedną roślinę to niezbędne minimum. Ważna jest też wysokość szafki, szczególnie w chwili, gdy zdecydujesz się na uprawę konopi z genami sativa. Każdy gatunek konopi ma swoją specyfikę, którą przy wyborze growboxa musisz uwzględnić. 

 

  1. Growbox kupisz w sklepie, choć możesz go również wykonać samodzielnie, np. z płyt meblowych wyłożonych w środku odbijającą światło folią mylar. 
  2. W szafie musi się znaleźć również odpowiednie oświetlenie (najlepiej świetlówki lub lampy LED).
  3. Niezbędny jest też wentylator, który miesza wpadające przez górny otwór powietrze. Dzięki niemu uchronisz hodowlę przed pleśnią oraz innymi problemami, których przyczyną jest nadmiar gazów w zamkniętym pomieszczeniu. 
  4. Każdy growbox powinien być dodatkowo wyposażony w takie akcesoria, jak termometr czy nawilżacz powietrza. 

 

Czy możliwa jest hodowla marihuany bez growboxa? Tak, musisz jednak mieć do dyspozycji szklarnię lub kawałek podwórka. Czy taka uprawa jest łatwiejsza? Niekoniecznie, ponieważ swojej hodowli także musisz zapewnić odpowiednie warunki. 

 

Jeśli jednak decydujesz się na uprawę na zewnątrz, zadbaj o:

  • ochronne pokrycia, które zabezpieczą uprawę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi; 
  • system drenażowy, niezbędny do odprowadzania nadmiaru wody;
  • sprzęt pozwalający na monitorowanie jakości gleby. 

Wybierz odpowiednie nasiona

Pierwszym krokiem, który musisz wykonać, jeśli decydujesz się na hodowlę marihuany, jest dobór nasion. Zwykle w domowych hodowlach pojawiają się konopie siewne lub indyjskie. Pamiętaj jednak, że im większe zainteresowanie marihuaną i jej prozdrowotnymi właściwościami, tym więcej odmian konopi pojawia się na rynku. Oto kolejne wskazówki.

 

  1. Przy wyborze nasion zwróć uwagę na to, czy są one feminizowane, czy nie. 
  2. To ważne, ponieważ tylko rośliny żeńskie wypuszczają pączki pełne cennych dla zdrowia substancji. 
  3. Możesz wybierać też nasiona, które automatycznie kwitną po kiełkowaniu, a także odmiany fotoperiodyczne, które nie mają ustalonego okresu wegetacyjnego i zwykle potrzebują 12 godzin ciemności dziennie, aby zakwitnąć. 
  4. Nasiona możesz umieszczać bezpośrednio na podłożu lub postawić na profesjonalny zestaw do kiełkowania. 
  5. W tym drugim przypadku utrzymanie kontroli nad temperaturą i wilgotnością będzie znacznie łatwiejsze.

Oświetlenie to podstawa

W fazie wegetatywnej konopie potrzebują dobrego światła przynajmniej przez 12 godzin na dobę. Jeżeli zaplanujesz na hodowlę marihuany w zamkniętym pomieszczeniu, musisz zadbać o około 400–600 watów światła na każdy metr kwadratowy. Jakie lampy będą najlepsze? Postaw na oświetlenie MH lub HPS. Dobre efekty przynosi też korzystanie z lamp LED. Pamiętaj jednak, że najważniejszą sprawą jest dopasowanie czasu oświetlenia do potrzeb, które różnią się w poszczególnych etapach rozwoju konopi. 

Jakie podłoże wybrać? 

Jeśli zdecydujesz się na hodowlę metodą DWC (Deep Water Culture), z podłoża możesz całkowicie zrezygnować. W pozostałych przypadkach będzie ono jednak bardzo ważne. Co sprawdza się najlepiej? Z powodzeniem wykorzystywane są wełna mineralna i włókno kokosowe. Najlepsze efekty daje jednak mieszanka glebowa bogata w witaminy i minerały. Jeśli będziesz ją podlewać wodą dobrej jakości lub wspierać kompostem, możesz liczyć na wspaniałe efekty.

Nawożenie i składniki odżywcze

Rośliny potrzebują odpowiednich składników odżywczych, aby się rozwijać. Marihuana nie jest tu wyjątkiem. Cannabis ma jednak swoje specyficzne potrzeby, o które musisz zadbać. Jak to zrobić? 

 

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest wybór gotowych mieszanek, w których pojawiają się najważniejsze dla konopi składniki:

  • azot (niezbędny w okresie wzrostu);
  • fosfor i potas (które odgrywają bardzo ważną rolę w okresie kwitnienia). 

Dla roślin cennym wsparciem są również mikroelementy (wapń, cynk, siarka, mangan i żelazo). Pamiętaj jednak, że w hodowli marihuany potrzebny jest umiar, a zbyt duża ilość nawozu może okazać się dla roślin równie niebezpieczna, jak jego brak. 

 

Obecnie polskie prawo pozwala jedynie na hodowlę konopi włóknistych. W Sejmie trwają jednak prace nad ustawą, która ma to zmienić. Czy oznacza to, że powstaną krajowe hodowle marihuany? Warto wyczekiwać odpowiedzi.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT