Medyczną marihuanę można wykryć w trakcie rutynowych badań, o czym nie mogą zapominać przede wszystkim osoby zmotoryzowane. Dla nich wiedza na temat tego, jak długo marihuana utrzymuje się w organizmie i jakie normy THC są dopuszczalne, jest kwestią bardzo ważną.
Obecność THC można wykryć podczas badania krwi lub śliny, najczęściej jednak wykonywane jest badanie moczu. Co warto o nim wiedzieć?
Medyczna marihuana a prowadzenie samochodu
Wiedza na temat tego, jak długo można wykryć marihuanę w moczu, ważna jest przede wszystkim dla osób kierujących pojazdami oraz dla tych, których praca wymaga całkowitej trzeźwości umysłu. Warto pamiętać, że takie osoby w każdej chwili mogą stać się uczestnikami zdarzeń, które będą wymagały interwencji policji. A ta, jak to zwykle bywa, w pierwszej kolejności skupi się na badaniu trzeźwości oraz wykonaniu narkotestu. Jeśli ten pokaże stężenie THC w twoim organizmie, możesz narazić się na problemy. Dlaczego? Polskie prawo nie określa, jakie stężenie THC w organizmie jest dopuszczalne, a badania na obecność tej substancji nie wykazują, czy była ona przyjmowana w celach rekreacyjnych, czy ze względu na stan zdrowia.
Badanie moczu – jak długo można wykryć marihuanę?
THC na mózg działa tylko przez kilka godzin po zażyciu, jednak w organizmie utrzymuje się znacznie dłużej. Jak długo można wykryć THC w moczu?
Sporo zależy tu od częstotliwości przyjmowania takiego leku. Marihuana w moczu osób korzystających z niej sporadycznie obecna jest przez 3 dni. Osoby palące marihuanę częściej muszą się liczyć z tym, iż badania moczu wykażą obecność THC nawet po 10 dniach, z kolei u osób korzystające z długotrwałych kuracji z tym kannabinoidem jego obecność można wykryć nawet po 3 tygodniach.
Na to, jak długo marihuana w moczu będzie wykrywana podczas badań, wpływają też indywidualne czynniki, m.in.:
- wiek,
- płeć,
- ogólny stan zdrowia,
- codzienna dieta,
- masa ciała.
THC – normy, których warto przestrzegać
THC ma istotny wpływ na lecznicze właściwości marihuany, dlatego też w wielu przypadkach okazuje się bardzo ważnym elementem konopnej kuracji. Nie można jednak zapominać o jego psychoaktywnych właściwościach, z powodu których polskie prawo ściśle określa dopuszczalne stężenie THC w lekach konopnych. Dopuszczalna norma THC to 0,2%, choć coraz częściej mówi się o tym, by podnieść ją do 0,3%.
A jakie normy THC są dozwolone w organizmie? Tu brak jednoznacznych przepisów. Biegli zazwyczaj uznają stężenie poniżej 2,0-2,5 ng/ml za wykroczenie. Jeśli badania wykazują, iż stężenie THC przekroczyło tę wartość, zaczyna się mówić nie o wykroczeniu, lecz o przestępstwie. O określenie dopuszczalnych norm THC apeluje część polityków, jest zatem szansa na sprecyzowanie przepisów i sytuacji prawnej kierowców korzystających z medycznej marihuany.
Ponieważ marihuana w moczu utrzymuje się przez dłuższy czas, pacjenci korzystający z takich leków powinni z pewnych czynności zrezygnować. Jedną z nich jest prowadzenie samochodu, szczególnie tuż po przyjęciu leku.