Centrum Medycyny Konopnej > Ciekawostki > Jak długo utrzymuje się marihuana w moczu?

Medyczną marihuanę można wykryć w trakcie rutynowych badań, o czym nie mogą zapominać przede wszystkim osoby zmotoryzowane. Dla nich wiedza na temat tego, jak długo marihuana utrzymuje się w organizmie i jakie normy THC są dopuszczalne, jest kwestią bardzo ważną. 

 

Obecność THC można wykryć podczas badania krwi lub śliny, najczęściej jednak wykonywane jest badanie moczu. Co warto o nim wiedzieć?

Medyczna marihuana a prowadzenie samochodu

Wiedza na temat tego, jak długo można wykryć marihuanę w moczu, ważna jest przede wszystkim dla osób kierujących pojazdami oraz dla tych, których praca wymaga całkowitej trzeźwości umysłu. Warto pamiętać, że takie osoby w każdej chwili mogą stać się uczestnikami zdarzeń, które będą wymagały interwencji policji. A ta, jak to zwykle bywa, w pierwszej kolejności skupi się na badaniu trzeźwości oraz wykonaniu narkotestu. Jeśli ten pokaże stężenie THC w twoim organizmie, możesz narazić się na problemy. Dlaczego? Polskie prawo nie określa, jakie stężenie THC w organizmie jest dopuszczalne, a badania na obecność tej substancji nie wykazują, czy była ona przyjmowana w celach rekreacyjnych, czy ze względu na stan zdrowia.

Badanie moczu – jak długo można wykryć marihuanę?

THC na mózg działa tylko przez kilka godzin po zażyciu, jednak w organizmie utrzymuje się znacznie dłużej. Jak długo można wykryć THC w moczu?

Sporo zależy tu od częstotliwości przyjmowania takiego leku. Marihuana w moczu osób korzystających z niej sporadycznie obecna jest przez 3 dni. Osoby palące marihuanę częściej muszą się liczyć z tym, iż badania moczu wykażą obecność THC nawet po 10 dniach, z kolei u osób korzystające z długotrwałych kuracji z tym kannabinoidem jego obecność można wykryć nawet po 3 tygodniach. 

Na to, jak długo marihuana w moczu będzie wykrywana podczas badań, wpływają też indywidualne czynniki, m.in.:

  • wiek,
  • płeć,
  • ogólny stan zdrowia,
  • codzienna dieta,
  • masa ciała.

THC – normy, których warto przestrzegać

THC ma istotny wpływ na lecznicze właściwości marihuany, dlatego też w wielu przypadkach okazuje się bardzo ważnym elementem konopnej kuracji. Nie można jednak zapominać o jego psychoaktywnych właściwościach, z powodu których polskie prawo ściśle określa dopuszczalne stężenie THC w lekach konopnych. Dopuszczalna norma THC to 0,2%, choć coraz częściej mówi się o tym, by podnieść ją do 0,3%.

A jakie normy THC są dozwolone w organizmie? Tu brak jednoznacznych przepisów. Biegli zazwyczaj uznają stężenie poniżej 2,0-2,5 ng/ml za wykroczenie. Jeśli badania wykazują, iż stężenie THC przekroczyło tę wartość, zaczyna się mówić nie o wykroczeniu, lecz o przestępstwie. O określenie dopuszczalnych norm THC apeluje część polityków, jest zatem szansa na sprecyzowanie przepisów i sytuacji prawnej kierowców korzystających z medycznej marihuany.

Ponieważ marihuana w moczu utrzymuje się przez dłuższy czas, pacjenci korzystający z takich leków powinni z pewnych czynności zrezygnować. Jedną z nich jest prowadzenie samochodu, szczególnie tuż po przyjęciu leku.

 

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT