Praca z ciałem i oddechem poprawia każdy aspekt życia. Połączenie ruchu z oddechem i pracą nad umysłem sprawia, że joga jest holistyczną dyscypliną która, jak potwierdzono, wspiera młodość i wpływa na wydłużenie życia poprawia zdrowie i ogólny dobrostan. Rozwija i harmonizuje na poziomie fizycznym, mentalnym i emocjonalnym. Joga w dosłownym tłumaczeniu oznacza „złączenie” ciała i umysłu.
Joga uzależnia (w pozytywnym znaczeniu tego słowa) – praktykujący ją już po kilku sesjach zaczyna czuć się lepiej ze swoim ciałem, myśleć bardziej pozytywnie, inaczej odbierać siebie i świat. Łatwiej akceptuje zewnętrzne środowisko, poprawiają się jego relacje z otoczeniem.
Joga jest dla każdego i w każdym wieku można rozpocząć praktykę. Jest doskonałą naturalną formą wspierającą holistyczne leczenie. Joga pomaga radzić sobie ze stresem i pozwala tez uwolnić się od uzależnień i szkodliwych zachowań. Uwalnia od bólu i cierpienia, dzięki czemu spokój, radość i zdrowie stają się naturalnie obecne w życiu pacjenta.
Należy podkreślić, że joga wymaga dyscypliny i zaangażowania oraz regularnej praktyki i pracy ze sobą. Jak powiedział jeden ze znanych nauczycieli jogi, Sri K. Pattabhi Jois: „Wykonuj swoją praktykę, a wszystko nadchodzi w swoim czasie”. Efekty, które przychodzą są czasami zaskakujące i wielce dobroczynne.
Korzyści z regularnej praktyki jogi:
- Zwiększona energia, witalność, radość życia. Joga jest doskonałym remedium na poprawę nastroju i odstresowanie. W trakcie praktyki wprowadzane są pozycje, które otwierają i uaktywniają punkty energetyczne w kręgosłupie, dodatkowo łącząc ruch z oddechem dotleniamy organizm sprawiając, że mamy więcej energii, zwiększa się nasza wewnętrzna radość i chęć do życia.
- Ciało staje się bardziej sprężyste, elastyczne, wzmocnione. Każda pozycja w jodze wpływa na poprawę postawy, ciało staje się wzmocnione i bardziej elastyczne. Na poziomie fizycznym to oznacza lepszą sprawność w poruszaniu się i wykonywaniu czynności. Ma to też znaczenie na poziomie mentalnym, gdyż wzmacniając ciało, stajemy się bardziej stabilni, odczuwając wewnętrzną moc i chęć do działania.
- Postawa znacznie się poprawia. Jest wiele bardzo prostych asan (pozycji), które są łatwe do wykonania a doskonale kształtują sylwetkę i poprawiają postawę, wzmacniają kręgosłup, prostują plecy.
- Zmniejsza się ból w ciele
W jodze każda pozycja wykonywana jest ostrożnie, jest pogłębiana stopniowo, z uważnością i troską o ciało. Powoli likwidowane są blokady, które – gromadzone latami – kumulują się najczęściej w plecach (cześć lędźwiowa i barki). Stopniowe „masowanie” mięśni wewnętrznych w czasie wykonywania pozycji jogi sprawia, że odblokowują się napięcia, ciało się rozluźnia, a to przyczynia się do likwidacji bólu.
Bardzo często bóle pleców i innych części ciała maja swój zalążek w stanie emocjonalnym, przeżyciach, traumach i, oczywiście, siedzącym stylu życia. Regularna praktyka jogi łagodzi te stany i wpływa na nas terapeutycznie, poprawiając jakość życia.
Poprawia się cera
Pogłębiony oddech dotlenia narządy wewnętrzne. Wraz z oddechem i potem wydalamy toksyny, sprawiając, ze cera staja się oczyszczona, gładsza i promienna.
Odstresowanie, poczucie wewnętrznego spokoju
Praktyka jogi wymaga koncentracji, skupienia, dotarcia do siebie, do swoich ograniczeń i niewyobrażalnych możliwości, jakie tkwią w nas. Skupienie na oddechu, relaksacja ciała i wprowadzenie w stan medytacyjny sprawiają, że stajemy się spokojniejsi, pozytywnie oceniamy sytuacje, doceniamy i akceptujemy stan, w jakim jesteśmy. Czujemy wewnętrzny spokój i zrozumienie, że jesteśmy tu i teraz.
Poprawa procesu trawienia
Regularna praktyka jogi i wprowadzenie dodatkowo pozycji skrętnych wpływa pozytywnie na układ trawienny, oczyszcza organizm z toksyn. W efekcie poprawia się perystaltyka jelit. W jodze wykonujemy pozycje skrętne, które masują wewnętrzne narządy, uaktywniając tzw agni (ogień wg ajurwedy), czyli ogień trawienny.
Usprawniony układ trawienny jest punktem wyjściowym do poprawy stanu skóry (naturalny detoks) i funkcjonowania całego organizmu.
Sen staje się spokojny i głębszy
Sen jest jednym z ważniejszych elementów wpływających na nasz dobrostan. Nieregularny sen jest przyczyną wielu dolegliwości, złego samopoczucia, niestrawności, stresu, napięcia. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o jakość swojego snu. Praktyka jogi jest niekwestionowanym remedium na poprawę jakości snu poprzez zmęczenie ciała na poziomie fizycznym oraz koncentrację i dążenie do stanu bycia ze sobą, w akceptacji siebie. Techniki relaksacyjne, np. joga nidra, są skutecznymi metodami wspierającymi w bezsenności lub nadmiernym stresie.
Podobne posty:
- Joga nidra. Na odstresowanie, zrelaksowanie i poprawę jakości snu
- Medyczny susz konopny o wysokiej zawartości THC poprawia jakości życia – pokazują badania
- Leczenie medyczną marihuaną – na czym polega?
- Dlaczego warto wybrać terapię w Centrum Medycyny Konopnej?
- Konopie indyjskie poprawiają jakość życia kobiet z fibromialgią