Centrum Medycyny Konopnej > Edukacja i badania na temat marihuany > Konopie indyjskie poprawiają jakość życia kobiet z fibromialgią

Wykazano, że leczenie łagodzi fizyczne i psychiczne objawy związane z chorobą.

Medyczna marihuana poprawia jakość życia kobiet cierpiących na fibromialgię.

Niedawno opublikowane dane sugerują, że wczesne wprowadzenie leczenia konopiami indyjskimi może poprawić jakość życia kobiet z rozpoznaną fibromialgią. Wykazano, że leczenie medyczną marihuaną łagodzi objawy fizyczne i psychiczne związane z chorobą, w tym redukuje poziom bólu i poprawia jakość snu.

Fibromialgia to złożony, przewlekły stan, który może powodować szereg wyniszczających objawów, w tym dużą wrażliwość na ból, sztywność mięśni, mgłę mózgową, problemy ze snem i obniżony nastrój. Na fibromialgię może zachorować każdy, bez względu na wiek i płeć – obecnie dotyka ona prawie jedną na 20 osób – częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Nie ma lekarstwa na tę chorobę i jest ona niezwykle trudna do leczenia, a lekarze często polegają na farmakoterapii lekami na receptę, takimi jak opioidy i leki przeciwdepresyjne. To leczenie raczej maskuje objawy, niż dociera do ich przyczyny.

Większa dostępność marihuany medycznej sprawia, że coraz więcej pacjentek zgłasza się po receptę i raportuje, że udaje im się osiągnąć pożądany efekt. Wczesne badania naukowca zajmującego się konopiami indyjskimi, dr Ethana Russo, sugerowały nawet, że fibromialgia może być spowodowana niedoborem układu endokannabinoidowego (ECS).

Przeprowadzone w ubiegłym roku badanie pacjentów i pacjentek z fibromialgią w USA wykazało, że ponad 70% z nich wymieniało tradycyjne leki na receptę na kannabinoidy konopne. Z kolei wcześniejsze badania pokazały, że konopie indyjskie mogą skutecznie łagodzić ból oraz poprawiać jakość snu, co odgrywa fundamentalną rolę w tej chorobie.

Medyczne konopie i fibromialgia –  najnowsze dane

W przeprowadzonym w listopadzie 2022 roku badaniu wykorzystano kwestionariusz World Health Organization Quality of Life Bref (WhoQoL-bref) do obserwacji wpływu konopi indyjskich na jakość życia 30 kobiet w wieku 18-70 lat z oporną na leczenie fibromialgią.

Po 30 dniach leczenia kobiety zgłosiły wyraźną poprawę ogólnej jakości życia, ogólnego stanu zdrowia, zdrowia fizycznego i psychicznego. Według zebranych danych, leczenie konopiami indyjskimi nie miało wpływu na ich zasoby finansowe i środowisko domowe.

Autorzy badania podsumowali: „Wyniki sugerują duży potencjał terapii medycznymi konopiami indyjskimi u kobiet z fibromialgią oporną na leczenie. Wczesne leczenie konopiami indyjskimi może mieć krótkoterminowy korzystny wpływ na jakość życia, ponieważ redukuje ból, poprawia sen, wspiera dobrostan fizyczny i psychiczny. Dalsze badania są wskazane, aby zrozumieć ten potencjał i jego długoterminowy korzystny wpływ”.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT