Wykazano, że leczenie łagodzi fizyczne i psychiczne objawy związane z chorobą.
Medyczna marihuana poprawia jakość życia kobiet cierpiących na fibromialgię.
Niedawno opublikowane dane sugerują, że wczesne wprowadzenie leczenia konopiami indyjskimi może poprawić jakość życia kobiet z rozpoznaną fibromialgią. Wykazano, że leczenie medyczną marihuaną łagodzi objawy fizyczne i psychiczne związane z chorobą, w tym redukuje poziom bólu i poprawia jakość snu.
Fibromialgia to złożony, przewlekły stan, który może powodować szereg wyniszczających objawów, w tym dużą wrażliwość na ból, sztywność mięśni, mgłę mózgową, problemy ze snem i obniżony nastrój. Na fibromialgię może zachorować każdy, bez względu na wiek i płeć – obecnie dotyka ona prawie jedną na 20 osób – częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.
Nie ma lekarstwa na tę chorobę i jest ona niezwykle trudna do leczenia, a lekarze często polegają na farmakoterapii lekami na receptę, takimi jak opioidy i leki przeciwdepresyjne. To leczenie raczej maskuje objawy, niż dociera do ich przyczyny.
Większa dostępność marihuany medycznej sprawia, że coraz więcej pacjentek zgłasza się po receptę i raportuje, że udaje im się osiągnąć pożądany efekt. Wczesne badania naukowca zajmującego się konopiami indyjskimi, dr Ethana Russo, sugerowały nawet, że fibromialgia może być spowodowana niedoborem układu endokannabinoidowego (ECS).
Przeprowadzone w ubiegłym roku badanie pacjentów i pacjentek z fibromialgią w USA wykazało, że ponad 70% z nich wymieniało tradycyjne leki na receptę na kannabinoidy konopne. Z kolei wcześniejsze badania pokazały, że konopie indyjskie mogą skutecznie łagodzić ból oraz poprawiać jakość snu, co odgrywa fundamentalną rolę w tej chorobie.
Medyczne konopie i fibromialgia – najnowsze dane
W przeprowadzonym w listopadzie 2022 roku badaniu wykorzystano kwestionariusz World Health Organization Quality of Life Bref (WhoQoL-bref) do obserwacji wpływu konopi indyjskich na jakość życia 30 kobiet w wieku 18-70 lat z oporną na leczenie fibromialgią.
Po 30 dniach leczenia kobiety zgłosiły wyraźną poprawę ogólnej jakości życia, ogólnego stanu zdrowia, zdrowia fizycznego i psychicznego. Według zebranych danych, leczenie konopiami indyjskimi nie miało wpływu na ich zasoby finansowe i środowisko domowe.
Autorzy badania podsumowali: „Wyniki sugerują duży potencjał terapii medycznymi konopiami indyjskimi u kobiet z fibromialgią oporną na leczenie. Wczesne leczenie konopiami indyjskimi może mieć krótkoterminowy korzystny wpływ na jakość życia, ponieważ redukuje ból, poprawia sen, wspiera dobrostan fizyczny i psychiczny. Dalsze badania są wskazane, aby zrozumieć ten potencjał i jego długoterminowy korzystny wpływ”.
Podobne posty:
- Terapia medyczną marihuaną w fibromialgii i bólach stawów.
- Medyczny susz konopny o wysokiej zawartości THC poprawia jakości życia – pokazują badania
- Medyczna marihuana – apteka oraz recepta. Tylko tak kupisz ten lek!
- Leczenie zespołu Tourette’a medyczną marihuaną
- Leczenie zespołu policystycznych jajników (PCOS) medyczną marihuaną