Centrum Medycyny Konopnej > Choroby psychiczne i zaburzenia > Czy leczenie fobii społecznych medyczną marihuaną jest skuteczne?

Można zastanawiać się, czy leczenie fobii społecznych medyczną marihuaną jest skuteczne? To jedno z często diagnozowanych zaburzeń psychicznych, będące rodzajem zaburzeń lękowych. W niektórych przypadkach są one tak silne, że pacjenci nie mogą uczestniczyć w życiu towarzyskim.

 

Szacuje się, że nerwica społeczna to problem dotyczący nawet 3-4% dorosłych osób mieszkających w Polsce. Jej objawy często pojawiają się nawet w przypadku samych wyobrażeń o wyjściu z domu czy wystąpieniu publicznym, co znacznie utrudnia funkcjonowanie pacjentów. Silny stres i lęk zwykle prowadzą do wystąpienia duszności, nieregularnej pracy serca, czerwienienia się, drżenia mięśni, nudności, zaburzeń mowy, szumienia w uszach oraz innych nieprzyjemnych dolegliwości. Czy leczenie fobii społecznych medyczną marihuaną może pomóc zmniejszyć te symptomy?

Leczenie fobii społecznych medyczną marihuaną

Przed wyjaśnieniem roli medycznej marihuany w leczeniu fobii społecznych, warto przyjrzeć się ich objawom. Podobnie jak w przypadku większości schorzeń istnieją czynniki genetyczne, które zwiększają ryzyko wystąpień tego zaburzenia, jednak to nie wszystko. U pacjentów zaobserwowano zaburzenia gospodarki neuroprzekaźników i nadreaktywność ciała migdałowatego w mózgu.

 

Warto wiedzieć, że jedną z najważniejszych właściwości kannabinoidów jest regulacja gospodarki neuroprzekaźników. Nieprawidłowości w ich stężeniu mają wpływ na szereg patologii, w tym zaburzenia lękowe w postaci nerwic społecznych. Jednak czy stosowanie w takim przypadku terapii konopnej nie wiąże się z ryzykiem?

Ryzyko stosowania medycznej marihuany u pacjentów z fobią społeczną

THC jest kannabinoidem, który w niewielkich dawkach ma działanie uspokajające, jednak w wyższych stężeniach może wywoływać niepokój oraz stres. W jednym z badań naukowcy ustalili, że pożądane efekty były osiągane w przypadku zastosowania dawki 7,5 mg, jednak po zwiększeniu jej do 12,5 mg zaczynały występować skutki uboczne. Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny, dlatego leczenie medyczną marihuaną opiera się na indywidualnym dobraniu dawki. Ważne jest zatem, by terapia prowadzona była pod kontrolą specjalisty.

 

Z powodu tego ryzyka najczęściej leczenie fobii społecznych medyczną marihuaną opiera się na stosowaniu CBD. Ten kannabinoid nie tylko nie wywołuje podobnych skutków ubocznych, ale może także niwelować lęk pojawiający się po spożyciu THC. W badaniach potwierdzono jego pozytywny wpływ na układ dopaminergiczny oraz pracę na osi podwzgóze-przysadka-nadnercza, co prowadzi do utrzymania równowagi między dobrym samopoczuciem a stresem

Czy wyleczenie fobii społecznych medyczną marihuaną jest możliwe?

Chociaż czynniki genetyczne oraz neurologiczne znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia nerwicy społecznej, nie można zapominać o wpływie wychowania oraz doświadczeń pacjenta. Specjaliści pracujący z pacjentami wskazują na to, że nadopiekuńczość rodziców, prześladowanie w szkole, brak poczucia pewności siebie czy skupianie się na negatywnych doświadczeniach odgrywają ogromną rolę w rozwinięciu się zaburzeń lękowych.

 

Leczenie fobii społecznych medyczną marihuaną nie jest w stanie zastąpić profesjonalnej terapii poznawczo-behawioralnej. Tylko w ten sposób można zmienić przekonania i zachowania pacjentów w różnych sytuacjach społecznych. Psycholog pomaga przełamać lęki i stopniowo konfrontować się ze światem zewnętrznym.

 

W takim razie, czy można uznać kurację opartą na kannabinoidach za bezcelową? Zdecydowanie nie. Wiele pacjentów z zaawansowanym zaburzeniem przyjmuje doraźnie konwencjonalne preparaty farmaceutyczne, na przykład beta-blokery, antydepresanty oraz benzodiazepiny. Niestety ich stosowanie wiąże się z ryzykiem uzależnienia lub wystąpienia skutków ubocznych. Leczenie fobii społecznych medyczną marihuaną może być równie skuteczne, co tradycyjna kuracja i jednocześnie nie jest tak ryzykowne dla pacjenta.

 

Fobia społeczna może uniemożliwić uczestnictwo w życiu towarzyskim, co nierzadko prowadzi do rozwinięcia się innych zaburzeń psychicznych. Chociaż podstawą leczenia nerwicy powinna być psychoterapia, zastosowanie medycznej marihuany może doraźnie pomóc pacjentom i zastąpić tradycyjne środki farmaceutyczne.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT