Nerwica znacznie obniża komfort życia pacjenta. Osoba cierpiąca na neurozę odczuwa cierpienie i lęk. Wśród źródeł tego zaburzenia psychicznego wymienia się nierozwiązane konflikty wewnętrzne i przewlekły stres. Przedstawiamy skuteczne metody leczenia nerwicy.
Zdrowie psychiczne i jego wpływ na życie ludzi od lat jest obiektem badań naukowców. Nerwice to zjawiska często pojawiające się w społeczeństwie. Zaburzenia lękowe związane są z wieloma objawami. Są wśród nich symptomy dotyczące psychiki, emocji i ciała.
Jak zdiagnozować nerwicę?
Prawidłowo postawiona diagnoza umożliwia wdrożenie leczenia nerwicy i skuteczną pomoc choremu. Zaburzenia lękowe mogą pojawić się wtedy, gdy pacjent odczuwa przytłoczenie narastającymi problemami lub czuje dużą presję spowodowaną przez stres. Sprzyjają temu czynniki środowiskowe, psychologiczne i społeczne, a także skłonności genetyczne. Jak można rozpoznać, że ktoś cierpi na nerwicę? Osoba taka odczuwa silny lęk i ból. Występuje też szereg objawów związanych z tymi odczuciami. Mogą to być objawy somatyczne, takie jak suchość w gardle, duszności, biegunki, wymioty, intensywne pocenie się lub omdlenia. Osoba cierpiąca na nerwicę często czuje bezradność, osamotnienie i rozpacz.
Psychoterapia w leczeniu nerwicy
Wsparcie drugiej osoby jest niezbędnym etapem w leczeniu nerwicy. Często chorzy za namową bliskich decydują się na podjęcie psychoterapii. Jest to podstawowa metoda leczenia tego stanu. Specjalista pomaga pacjentowi wrócić do zdrowia poprzez wskazanie metod potrzebnych do radzenia sobie z objawami towarzyszącymi nerwicy. Podczas sesji poruszany jest także temat wyobrażeń i schematów, które są mocno zakorzenione w umyśle osoby poddawanej terapii. Psychoterapię warto uzupełnić nauką asertywnego zachowania. Ważne jest też, aby pacjent poznał sposoby rozwiązywania problemów i radzenia sobie w stresowych sytuacjach, a także trenował używanie tych sposobów w praktyce.
Nerwica – leczenie farmaceutyczne i jego efekty
Lekarz może zdecydować się na wprowadzenie leków, gdy uzna, że nerwica jest na tyle silna, że istnieją wskazania do terapii farmaceutykami. Indywidualnie dobrane lekarstwa mogą pomóc uporać się z uporczywymi i dotkliwymi symptomami somatycznymi, np. problemami z oddychaniem, zawrotami głowy lub omdleniami. Dopiero po złagodzeniu tych objawów chory może rozpocząć psychoterapię. Farmaceutyczne metody leczenia mają na celu zmniejszenie wrażliwości układu nerwowego. Modyfikują one działanie receptorów synaptycznych, aby unormować zachowanie w stresowe sytuacjach. Leki wykazują też wpływ na gospodarkę hormonalną, co pomaga ustabilizować samopoczucie i lepiej kontrolować reakcje chorego.
Marihuana medyczna jako sposób na leczenie nerwicy
Osoby cierpiące na nerwicę potrzebują odprężenia i uspokojenia. Odczuwane przez nich ataki paniki dają nieprzyjemne objawy somatyczne. Dlatego leczenie nerwicy można uzupełnić produktami konopnymi, jeśli lekarz nie zauważy przeciwwskazań. Czy marihuana może pomóc osobie chorej na nerwicę? Preparaty konopne z niewielkim stężeniem substancji psychoaktywnej THC pomagają uporać się ze stanami lękowymi, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie pacjentów na co dzień. Marihuanę można przyjmować w formie specjalnego rodzaju inhalacji, olejków konopnych i past.
Jak działają substancje aktywne zawarte w konopiach?
Kannabinoidy zawarte w lekach z marihuaną medyczną pomagają obniżyć stopień pobudzenia układu nerwowego i zmniejszyć poziom odczuwanego stresu. Regularne stosowanie konopi pomaga też poprawić jakość snu. Marihuana farmaceutyczna pomaga ograniczyć liczbę ataków paniki, zmniejsza odczuwany niepokój i lęk. Jest z powodzeniem stosowana w przypadkach różnych rodzajów nerwic. Lekarz pomoże dobrać odpowiednią postać i dawkowanie, dzięki czemu osiągniesz najlepsze efekty terapeutyczne.
Rola diety w zapobieganiu i leczeniu nerwicy
Dzięki stosowaniu odpowiedniej diety można uzupełnić leczenie nerwicy. Dostarczanie organizmowi potrzebnych składników pomaga też złagodzić istniejące objawy lub nawet zapobiec rozwojowi choroby. Co należy jeść, aby zmniejszyć ryzyko pogorszenia kondycji psychicznej? Jadłospis powinien obfitować w magnez, który wspiera układ nerwowy. Znajdziesz go w kaszy gryczanej, kakao i orzechach. Witaminy z grupy B wykazują podobne działanie. Znajdują się w płatkach owsianych i otrębach, wątróbce, jogurcie, rybach i jajkach. Warto też wzbogacić dietę o zielone warzywa, w których znajduje się m.in. kwas foliowy. W zdrowym posiłku musi też znaleźć się dobrej jakości tłuszcz bogaty w kwasy tłuszczowe omega.
Skuteczne metody leczenia nerwicy wspomagają osoby cierpiące na to zaburzenie i umożliwiają ich powrót do zdrowia. Zaufaj psychoterapii i uzupełnij ją kuracją z marihuaną leczniczą. Stosuj zdrową, urozmaiconą dietę bogatą w substancje niezbędne dla układu nerwowego. Wsparcie bliskich ci osób doda ci otuchy na drodze do odzyskania równowagi i pomoże stanąć na nogi po zakończeniu leczenia.