Refluks, czyli cofanie się kwasów żołądkowych i treści pokarmowych z żołądka do przełykuiu jamy ustnej, uszkadza błonę śluzową przełyku i powoduje szereg dolegliwości, m.in. zgagę, ból w nadbrzuszu, kwaśne odbijanie. . Jak sobie z tym poradzić? Coraz częściej wykorzystywanym sposobem jest leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego medyczną marihuaną. Refluks to nie tylko nieprzyjemna dolegliwość. Cofanie się kwasów żołądkowych może powodować także podrażnienia i stany zapalne. Z refluksem można sobie poradzić za pomocą odpowiedniej diety, środków farmakologicznych lub zabiegów chirurgicznych. Od niedawna zauważono również dobroczynny wpływ medycznej marihuany na objawy refluksu. W jaki sposób pereparaty te mogą pomóc w leczeniu schorzenia? Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego medyczną marihuaną.
Po zdiagnozowaniu u pacjenta refluksu żołądkowo-przełykowego lekarze zalecają najczęściej w pierwszej kolejności zmianę diety na lekkostrawną. Doraźnie może pomóc także stosowanie leków zobojętniających kwasy żołądkowe lub zmniejszające ich wydzielanie. Jeśli te sposoby nie pomogą, stosuje się niekiedy leczenie chirurgiczne, które stosuje się jednak w ostateczności, po niepowodzeniu metod zachowawczych.
Dodatkową formą terapii do tych tradycyjnych metod coraz częściej staje się stosowanie medycznej marihuany. Ma ona działanie łagodzące, zmniejsza objawy, a jednocześnie – w przeciwieństwie do innych leków – nie powoduje silnych skutków ubocznych.
Czym jest refluks?
Refluks przełykowo-żołądkowy to szereg dolegliwości wynikających z cofania się treści pokarmowej i kwasów żołądkowych do przełyku.
Bezpośrednią przyczyną refluksu może być nieprawidłowe działanie zwieracza przełyku, którego rolą jest zapobieganie przemieszczaniu się treści pokarmowej w górę przewodu pokarmowego. Nieprawidłowa praca zwieracza może być spowodowana zaburzeniami opróżniania żołądka, nieprawidłową budową, albo przepukliną rozworu przełykowego.
Problem pojawia się często w przebiegu cukrzycy i towarzyszy zaburzeniom hormonalnym. Ryzyko refluksu wrasta z wiekiem, jest wyższe również u kobiet w ciąży i stosujących antykoncepcję hormonalną.
Typowe objawy refluksu przełykowo-żołądkowego to:
- zgaga;
- uczucie pieczenia w okolicy mostka;
- odbijanie się;
- uczucie cofania się treści pokarmowej;
- kwaśny posmak w ustach;
- ból górnej części brzucha;
Objawy te nasilają się zazwyczaj po obfitych, tłustych posiłkach.
Działanie medycznej marihuany u osób z refluksem żołądkowo-przełykowym
Zgodnie z informacjami uwzględnionymi w przeglądzie badań, medyczna marihuana może łagodzić objawy refluksu przełykowo-żołądkowego, działając:
- przeciwbólowo – przede wszystkim zmniejsza uczucie bólu i pieczenia w klatce piersiowej;
- przeciwzapalnie – łagodzi stany zapalne wywołane obecnością kwasu żołądkowego w przełyku;
- przeciwwymiotnie – ogranicza występowanie mdłości czy wymiotów;
- ochronnie – hamuje wydzielanie kwasów żołądkowych, chroni błonę śluzową żołądka,
Jak układ endokannabinoidowy wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego?
Składniki aktywne (fitokannabinoidy) zawarte w medycznej marihuanie łączą się z receptorami układu endokannabinoidowego (ECS) w organizmie człowieka i za jego pośrednictwem regulują funkcjonowanie innych układów. W przypadku leczenia refluksu żołądkowo-przełykowego medyczną marihuaną, istotny jest udział ECS m.in. w procesie trawienia oraz jego wpływ funkcjonowanie mięśni przełyku i metabolizm.
Układ endokannabinoidowy reguluje wydzielanie kwasów żołądkowych i usprawnia pracę zwieracza przełyku – dzięki temu pozwala wyeliminować główne przyczyny występowania refluksu.
Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego medyczną marihuaną? Coraz więcej badań potwierdza, że to bezpieczna i skuteczna metoda łagodząca objawy towarzyszące temu schorzeniu.