Centrum Medycyny Konopnej > Choroby przewlekłe i stany zapalne > Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego medyczną marihuaną

Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego medyczną marihuaną to jedna ze skutecznych metod. Cofanie się kwasu żołądkowego i treści pokarmowej z żołądka do przełyku, uszkadza błonę śluzową przełyku i wpustu żołądka. Powoduje tym szereg dolegliwości, m.in. zgagę, ból w nadbrzuszu, kwaśne odbijanie oraz chrypkę.

Refluks to nie tylko nieprzyjemna dolegliwość. Cofanie się kwasu żołądkowego może wywoływać przewlekły stan zapalny, prowadzący do owrzodzeń, nadżerek i w konsekwencji nowotworów przełyku, takich jak gruczolak przełyku. Jest to więc stan, którego nie należy bagatelizować. Z refluksem można sobie poradzić za pomocą odpowiedniej diety, środków farmakologicznych lub zabiegów chirurgicznych. Od niedawna zauważono również dobroczynny wpływ konopi leczniczych na objawy refluksu. W jaki sposób przebiega leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego medyczną marihuaną?

Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego medyczną marihuaną

Zaraz po zdiagnozowaniu u pacjenta refluksu żołądkowo-przełykowego lekarze zalecają najczęściej zmianę diety na lekkostrawną. Doraźnie może pomóc także stosowanie leków zobojętniających kwas żołądkowy lub zmniejszające jego wydzielanie. Należą do nich inhibitory pompy protonowej (IPP). Jeśli metody zachowawcze nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, stosuje się niekiedy leczenie chirurgiczne. Jest to jednak ostateczność.

Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego medyczną marihuaną stanowi dodatkową formę terapii, która jest coraz częściej stosowana przez lekarzy. Konopie lecznicze mają działanie łagodzące i zmniejszają dokuczliwe objawy tej przypadłości.

Czym jest refluks?

Refluks przełykowo-żołądkowy to szereg dolegliwości wynikających z cofania się treści pokarmowej i kwasu żołądkowego do przełyku. Wśród czynników predysponujących do choroby refluksowej należy wymienić:

  • nieprawidłową czynność dolnego zwieracza przełyku;
  • zaburzenia opróżniania żołądka;
  • zaburzenia motoryki przełyku (jest to nieprawidłowa czynność skurczowa przełyku, która umożliwia przechodzenie pokarmu do żołądka) i upośledzony klirens przełykowy;
  • zaburzenia integralności błony śluzowej przełyku;
  • przepuklinę rozworu przełykowego;
  • nadwrażliwość przełyku;
  • otyłość;
  • ciążę.

Oprócz tego choroba może być konsekwencją cukrzycy, twardziny układowej lub powstawać w wyniku przyjmowania niektórych leków oraz antykoncepcji. Problem często towarzyszy zaburzeniom hormonalnym. Ryzyko refluksu wrasta z wiekiem, jak wspomniano wcześnie, jest wyższe również u kobiet w ciąży i stosujących antykoncepcję hormonalną.

Typowe objawy refluksu przełykowo-żołądkowego to:

  • zgaga;
  • uczucie pieczenia w okolicy mostka;
  • odbijanie się;
  • uczucie cofania się treści pokarmowej;
  • kwaśny posmak w ustach;
  • ból górnej części brzucha;

Objawy te nasilają się zazwyczaj po obfitych, tłustych posiłkach.

Działanie medycznej marihuany u osób z refluksem żołądkowo-przełykowym

Skąd pomysł na leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego medyczną marihuaną? Zgodnie z informacjami uwzględnionymi w przeglądzie badań może ona łagodzić objawy, działając: 

  • przeciwbólowo – przede wszystkim zmniejsza uczucie bólu i pieczenia w klatce piersiowej;
  • przeciwzapalnie – łagodzi stany  zapalne  wywołane  obecnością kwasu żołądkowego w przełyku;
  • przeciwwymiotnie – ogranicza występowanie mdłości czy wymiotów;
  • ochronnie – hamuje wydzielanie kwasów żołądkowych, chroni błonę śluzową żołądka.

Jak układ endokannabinoidowy wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego?

Składniki aktywne (fitokannabinoidy) zawarte w medycznej marihuanie łączą się z receptorami układu endokannabinoidowego (ECS) w organizmie człowieka i za jego pośrednictwem regulują funkcjonowanie innych układów – w tym pokarmowego. Z tego powodu leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego medyczną marihuaną stanowi rozwiązanie, z którego coraz częściej korzystają lekarze.

 

Coraz więcej specjalistów zdaje sobie sprawę z faktu, że konopie indyjskie poprzez ECS regulują wydzielanie kwasu żołądkowego i proces trawienia. Oprócz tego działają ochronnie na błonę śluzową żołądka, hamując przy tym wydzielanie kwasu żołądkowego. Należy zaznaczyć, że medyczna marihuana redukuje również stres oraz uczucie niepokoju, które mogą nasilać kwasowość żołądka, a tym samym zaostrzać symptomy choroby.

 

Warto pamiętać, że układ endokannabinoidowy wpływa na funkcjonowanie mięśni przełyku i usprawnia pracę zwieracza przełyku. Dzięki temu pomaga wyeliminować główne przyczyny występowania refluksu.

Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego medyczną marihuaną? Coraz więcej badań potwierdza, że to bezpieczna i skuteczna metoda łagodząca objawy towarzyszące temu schorzeniu oraz innym dolegliwościom związanym z układem trawiennym.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT