Centrum Medycyny Konopnej > Choroby psychiczne i zaburzenia > Leczenie zespołu Aspergera medyczną marihuaną – skuteczność terapii

Czy leczenie Aspergera medyczną marihuaną może pomóc uporać się typowymi problemami? Trudności z poznawaniem nowych ludzi, utrzymaniem konwersacji i zachowania kompulsywne to jedne z najbardziej uciążliwych symptomów zaburzenia. 

 

Zespół Aspergera to zaburzenie nieuleczalne, jednak dzięki odpowiedniej terapii można znacznie zmniejszyć nasilenie jego objawów i podnieść komfort życia pacjenta. Najważniejszym elementem jest oczywiście psychoterapia i treningi umiejętności, ale u niektórych osób istnieje konieczność stosowania leków przeciwdepresyjnych i przeciwpsychotycznych. Czy leczenie Aspergera medyczną marihuaną może pozwolić pacjentom z nich zrezygnować?

Leczenie zespołu Aspergera marihuaną medyczną

Zespół Aspergera to zaburzenie ze spektrum autyzmu, jednak rozwój poznawczy i umysłowy osób nim dotkniętych przebiega prawidłowo. Dotychczas naukowcy badali przede wszystkim wpływ medycznej marihuany na jakość życia pacjentów z autyzmem, a nie zespołem Aspergera, jednak zaburzenia te łączy wiele objawów, co pozwala dojść do konkretnych wniosków.

 

Zanim przejdziemy do omówienia efektów leczenia zespołu Aspergera marihuaną medyczną, warto porozmawiać o przyczynach tego zaburzenia. Do tej pory nie udało się jednoznacznie określić, co jest jego przyczyną, ale wiąże się je z predyspozycjami genetycznymi. Do czynników wywołujących Aspergera zalicza się mutacje chromosomów 3, 4, 7 lub 11, a także:

  • przenoszenie ciąży;
  • przedwczesny poród;
  • wystąpienie komplikacji w trakcie porodu;
  • choroby matki w trakcie ciąży – m.in. różyczka, toksoplazmoza, ospa wietrzna;
  • wiek ojca – powyżej 40 lat;
  • zatrucie metalami ciężkimi;
  • uszkodzenie w obrębie ośrodkowego układu nerwowego.

Czy medyczna marihuana może skutecznie łagodzić objawy zaburzenia? Wyniki badań

W badaniu przeprowadzonym w 2018 roku wzięło udział 60 dzieci ze zdiagnozowanymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Naukowcy podawali uczestnikom mieszankę THC oraz CBD w stosunku 1:20. Stosowanie kuracji opartej na kannaboidach zmniejszyło lęk i trudności z komunikowaniem się u 39% pacjentów, z kolei 33% badanych odczuwało mniejszy poziom stresu związany z codziennym funkcjonowaniem.

Samodzielne stosowanie medycznej marihuany a nasilenie objawów

Chociaż leczenie Aspergera medyczną marihuaną może znacznie podnosić komfort życia pacjentów, lekarze i terapeuci wskazują na to, że nie może być ono stosowane samodzielnie. W przypadku osób ze zdiagnozowanym zespołem Aspergera największą trudnością jest nawiązywanie nowych relacji, komunikacja z ludźmi i występowanie zachowań kompulsywnych. Najskuteczniejszą metodą eliminacji tych problemów wciąż jest odpowiednio dopasowana terapia poznawczo-behawioralna.

 

Niemniej jednak stosowanie kannabinoidów może znacznie zmniejszyć poziom lęku wśród pacjentów, co z kolei przekłada się na zwiększenie zdolności komunikacyjnych. O ile nie sposób zastąpić opieki psychologicznej marihuaną medyczną, o tyle w wielu przypadkach może ona z powodzeniem zastępować środki farmaceutyczne stosowane w leczeniu zaburzenia.

 

Jak wynika z powyższych informacji, kannabinoidy mają pozytywny wpływ na jakość życia osób ze zdiagnozowanym zaburzeniem. Co najważniejsze, leczenie zespołu Aspergera medyczną marihuaną nie wiązało się z wysokim ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Chociaż konopie indyjskie nie są w stanie zastąpić terapii, mogą pomóc części pacjentów odstawić leki przeciwpsychotyczne i przeciwdepresyjne. Należy je stosować tylko pod nadzorem lekarza.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT