Centrum Medycyny Konopnej > Choroby psychiczne i zaburzenia > Medyczna marihuana jest „skuteczniejsza” niż opioidy w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego.

Osiemdziesiąt dziewięć procent uczestników/czek stwierdziło, że marihuana jest „bardziej skuteczna” niż opioidy w leczeniu bólu związanego z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego (ChUMS).

Medyczna marihuana skuteczniejsza niż opioidy 

Medyczna marihuana daje lepsze efekty w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego niż opioidy stwierdzili pacjenci w nowym badaniu kwestionariuszowym przeprowadzonym przez naukowców z Puerto Rico. Dodatkowo, większość osób, które wzięły udział w badaniu, uznała, że ​​uzyskanie odpowiedniej kontroli nad bólem jest „lepszą alternatywą” niż opioidy.

ChUMS to grupa schorzeń, które wpływają na kości, stawy, mięśnie oraz kręgosłup. Są częstą przyczyną ciężkiego, długotrwałego bólu i niepełnosprawności fizycznej.

 

Choroby układu mięśniowo-szkieletowego to m.in.: 

  • choroba zwyrodnieniowa stawów, 
  • reumatoidalne zapalenie stawów 
  • fibromialgia. 

Wszystkie trzy mogą być trudne do leczenia i często sprowadzają się właśnie do opanowania objawów za pomocą przepisywanych przez lekarzy środków przeciwbólowych (np. opioidów).

Naukowcy przebadali 184 pacjentów i pacjentek z przewlekłymi stanami bólowymi pod kątem używania medycznej marihuany. 89% uczestników/czek ankiety stwierdziło, że marihuana jest „bardziej skuteczna” niż opioidy w leczeniu bólu. Respondenci odnotowali średnią redukcję o 4,47 punktu w Numerycznej Skali Oceny (NRS) po podaniu konopi indyjskich.

Autorzy badania podsumowują: „To badanie wykazało, że stosowanie medycznej marihuany wśród pacjentów z ChUMS skutecznie zmniejszyło poziom bólu, który był mierzony w oparciu o skalę NRS.

Większość pacjentów stosujących medyczną marihuanę uważa, że ​ stanowi ona lepszą opcję niż opioidy w leczeniu bólu. Dodatkowe badania nad medyczną marihuaną powinny ocenić, czy dane przedstawione w tym badaniu mogą przełożyć się na spójne wyniki kliniczne”.

 

Istniejące badania nad medyczną marihuaną w ChUMS 

Najnowsze ustalenia są zgodne z wynikami poprzednich badań. Dane ankietowe z 2020 r. oszacowały, że 1 na 5 kanadyjskich pacjentów/pacjentek zmagających się z zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego stosował medyczne konopie w celu złagodzenia bólu.

Wśród pacjentów/pacjentek cierpiących na ból, który zostali włączeni do programów dostępu do medycznej marihuany w USA, większość zgłaszała zmniejszenie dawek opioidów lub zaprzestanie ich przyjmowania.

Niedawny przegląd badań przedklinicznych i klinicznych dotyczących wpływu kannabinoidów na fibromialgię również wykazał, że konopie indyjskie i leki na bazie konopi dają obiecujące efekty terapeutyczne.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT