Centrum Medycyny Konopnej > Edukacja i badania na temat marihuany > Palenie marihuany i jego wpływ na zdrowie. Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem konopnej kuracji?

Medyczna marihuana cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Rosnąca wiedza na temat jej właściwości sprawia, że lekarze coraz częściej stawiają na konopne terapie, a palenie marihuany w celach leczniczych przestaje dziwić. 

Aby konopna kuracja przyniosła odpowiednie efekty, należy z niej w odpowiedni sposób korzystać. Najpopularniejszą metodą wciąż pozostaje palenie marihuany. Jak robić to w prawidłowy sposób? Z jakich akcesoriów korzystać? W tym tekście znajdziesz informacje na temat tego, jak palić marihuanę, dowiesz się też, jakie są wady i zalety takiej terapii. 

Czym tak właściwie jest medyczna marihuana?

Marihuana lecznicza to wysuszone konopie indyjskie lub siewne, znane jako źródło wielu substancji mających istotny wpływ na ludzki organizm. Do najważniejszych kannabinoidów zaliczają się:

  • CBD, czyli prozdrowotny kannabinoid, która pomaga m.in. w złagodzeniu przewlekłego bólu oraz ubocznych skutków chemioterapii i radioterapii,
  • THC, które ma działanie psychoaktywne. Leki konopne z THC wykazują się dużą skutecznością w walce z licznymi chorobami (m.in. depresją i fobiami), jednak nad kuracją z ich udziałem musi czuwać lekarz. 

Stężenie THC w lekach konopnych nie może przekraczać 0,2%, a jego psychoaktywne działanie powinno być równoważone za pomocą CBD. To głównie dzięki zachowaniu odpowiednich proporcji między CBD a THC medyczna marihuana może sprawdzać się jako lek na wiele przypadłości. Jakich? 

Jak działa medyczna marihuana? 

Palenie marihuany zazwyczaj kojarzone jest z relaksem, odprężeniem i uczuciem euforii. Błędem jest jednak zakładanie, iż osoby sięgające po susz robią to tylko w celach relaksacyjnych. Z każdym rokiem przybywa osób, które palą marihuanę nie dla zabawy, ale dla poprawienia ogólnego stanu swojego zdrowia. Dlaczego tak się dzieje? 

Istnieje wiele chorób, wobec których tradycyjna medycyna pozostaje bezradna. Często ich przyczyną okazuje się brak równowagi w organizmie oraz zaburzona praca układu endokannabinoidowego. Ponieważ konopie wpływają na ten układ, można dzięki nim regulować pracę receptorów CB1 i CB2, przywracać równowagę w organizmie, a tym samym zwalczać objawy wielu przewlekłych i uciążliwych chorób. Dla pacjentów przewlekle chorych palenie marihuany często staje się ostatnią szansą na prowadzenie samodzielnego i w miarę normalnego życia. 

Jak możesz otrzymać receptę na medyczną marihuanę?

Od 2017 roku polscy pacjenci mogą legalnie korzystać z medycznej marihuany. Prawo daje taką możliwość, a jednocześnie dokładnie określa, kto i na jakich zasadach może jej używać. Jeśli chcesz rozpocząć taką terapię, musisz odwiedzić lekarza specjalistę, który wystawi stosowną receptę i uzasadni, iż w danym przypadku leki konopne stają się szansą na normalne funkcjonowanie. Musisz też udać się do apteki, w której zrealizujesz receptę. 

Jak przyjmować medyczną marihuanę?

Lecznicza marihuana może być przyjmowana na wiele sposobów. Popularne są olejki CBD, konopne pasty oraz suplementy diety z konopiami. Na rynku pojawiają się też konopne kosmetyki, tworzone z myślą o tych, którzy w taki sposób walczą z chorobami skóry (np. z łuszczycą). 

Najskuteczniejszym i najpopularniejszym sposobem okazuje się palenie marihuany. Najlepszym dla zdrowia rozwiązaniem jest korzystanie z waporyzatora, dzięki czemu w czasie palenia marihuany można ograniczyć kontakt z substancjami smolistymi.

Kiedy palenie marihuany jest zalecane?

Palenie marihuany zalecane jest przy wielu schorzeniach. To jeden ze skuteczniejszych sposobów na walkę z przewlekłym bólem i spastycznością mięśni, to również cenne wsparcie dla pacjentów onkologicznych, którzy źle znoszą chemioterapię.

Wśród tych chorób, przy których palenie marihuany pomaga w znacznym stopniu poprawić stan pacjenta, pojawiają się m.in.: 

  • padaczka lekoodporna,
  • stwardnienie rozsiane,
  • depresja,
  • bezsenność,
  • fobie społeczne,
  • choroba Crohna,
  • choroba Alzheimera,
  • choroba Parkinsona. 

Palenie marihuany – na jakie korzyści można liczyć?

Palenie marihuany może oznaczać dla chorych wiele korzyści. Medyczna marihuana:

  • pomaga przy skurczach mięśniowych,
  • tłumi nudności oraz zwiększa apetyt,
  • działa przeciwlękowo,
  • poprawia nastrój i odpręża.

Marihuana – skutki niepożądane, które pojawiają się podczas palenia

Palenie marihuany przynosi nie tylko pozytywne odczucia. Tak jak każdy lek, tak i medyczna marihuana może wywołać niepożądane reakcje. Zdarza się, że korzystający z niej pacjenci narzekają na skutki uboczne. U niektórych osób mogą pojawić się:

  • zawroty głowy,
  • przyspieszone bicie serca,
  • wzrost ciśnienia krwi,
  • astma,
  • zapalenie oskrzeli,
  • zaburzenia produkcji testosteronu,
  • nieregularne miesiączkowanie.

Palenie marihuany – najpopularniejsze sposoby

Palenie marihuany jest najpopularniejszym sposobem przyjmowania tego leku. Susz można palić na wiele sposobów. Co powinieneś wiedzieć na ich temat przed rozpoczęciem kuracji? Jakie są wady i zalety poszczególnych metod? 

Palenie marihuany z lufki 

Lufka (nazywana też fifka) to nic innego, jak specjalna szklana rurka, którą nabijasz suszem. Palenie marihuany w taki sposób jest popularne, choć wiąże się ze sporym ryzykiem poparzenia o gorące szkło. Dlaczego zatem wiele osób pali marihuanę przez lufkę? Bo to najtańsze rozwiązanie.

Palenie marihuany przy użyciu fajki wodnej

Fajka wodna, czyli bongo, staje się coraz bardziej popularna. Jest to wygodniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie niż lufka, a jedną z jego największych zalet jest to, iż wdychany dym jest tu w porę oczyszczany z wielu szkodliwych substancji. To zasługa wody, która w przypadku bongo świetnie sprawdza się jako naturalny filtr. Na podobnej zasadzie działa szisza, uznawana jednak za rozwiązanie mniej ekonomiczne. 

Palenie marihuany w postaci jointa

Pierwsze skręty znane są z terenu Meksyku, jednak moda na jointy szybko przekroczyła granice tego kraju. Dziś ten sposób palenia marihuany znany jest na całym świecie. Do przygotowania jointa (czyli popularnego skręta) potrzebne są specjalne bibułki (bletki), w których zamyka się susz, często zmieszany z tytoniem. Takie rozwiązanie jest tanie i wygodne, musisz jednak pamiętać, że paląc jointa narażasz się na kontakt z licznymi substancjami smolistymi i rakotwórczymi. 

Waporyzacja – najlepszy sposób na palenie marihuany medycznej 

Wśród wymienionych powyżej metod palenia marihuany brak takiej, która wiązałaby się z samymi korzyściami. A przecież jeśli palisz marihuanę ze względów zdrowotnych, powinieneś postawić na najlepsze dla organizmu rozwiązanie. Najlepsze efekty przynosi obecnie waporyzacja. Na czym polega ten proces? Czego potrzebujesz, by palić marihuanę w taki właśnie sposób? 

Waporyzacja i jej zalety 

Choć palenie marihuany jest najpopularniejszym sposobem przyjmowania tego leku, ma wiele wad. Palenie tradycyjnego jointa lub sięganie po lufkę to z jednej strony narażanie się na kontakt z substancjami smolistymi, z drugiej znaczną utratę leczniczych substancji. Średnio w trakcie palenia marihuany aż 50% leczniczych substancji znajdujących się w suszu ulega zniszczeniu. Waporyzacja pozwala uchronić leczniczą marihuanę przed takimi stratami, a jednocześnie pomaga usunąć z niej te substancje, które mogłyby drażnić drogi oddechowe. 

Czym jest waporyzator?

Palenie marihuany przy wykorzystaniu waporyzatora jest wprawdzie droższe niż korzystanie z bibułek czy lufek, wiąże się jednak z licznymi korzyściami. Dla osób walczących o zdrowie inwestycja w taki sprzęt staje się podstawą kuracji. Za to doceniono waporyzatory? 

Waporyzatory są niewielkie, a palenie marihuany za pomocą takich urządzeń jest wygodne i bezpieczne. Ponieważ w urządzeniu takim susz nie jest spalany, lecz podgrzewany do temperatury 220 stopni, we wdychanej parze znajduje się maksymalna ilość prozdrowotnych substancji. Palenie marihuany przy użyciu waporyzatora pozwala na osiągnięcie szybkich rezultatów. Pierwsze efekty możesz tu poczuć już po 5 minutach, co w przypadku silnego bólu ma ogromne znaczenie. 

Część osób twierdzi, że jedynym minusem waporyzatorów jest ich cena. Owszem, palenie marihuany w taki sposób oznacza więcej wydatków niż korzystanie z bibułek lub lufek, jednak biorąc pod uwagę koszty konopnych kuracji, jest to skromna i pożądana inwestycja. Za przenośny waporyzator dobrej jakości zapłacisz około 400 złotych, choć w sklepach nie brak i tańszych urządzeń. A jeśli twoja przygoda z medyczną marihuaną ma potrwać dłużej, inwestycja w taki sprzęt zwróci ci się w krótkim czasie. 

Palenie marihuany w celach leczniczych jest coraz częstszym zjawiskiem. Szeroki asortyment leków konopnych, rosnąca wiedza na ich temat i coraz wygodniejsze sposoby przyjmowania suszu sprawiają, że konopne kuracje przestają dziwić. Dla wielu osób palenie marihuany staje się przecież ostatnią szansą na pokonanie silnego bólu lub sztywności mięśni, które utrudniają wykonywanie prostych czynności. A że wiedza na temat medycznej marihuany stale się zwiększa, lekarze są w stanie coraz skuteczniej wykorzystywać jej leczniczy potencjał. 

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT