Centrum Medycyny Konopnej > Choroby psychiczne i zaburzenia > Prawie jedna trzecia osób z przewlekłym bólem sięga po medyczną marihuanę.

Ponad połowa ankietowanych amerykanów stwierdziła, że ​​pomogło im to ograniczyć stosowanie innych leków przeciwbólowych.

 

Marihuana na ból coraz popularniejsza

Według nowych danych z USA, prawie jedna trzecia pacjentów z przewlekłym bólem deklaruje, że ​​używa konopii do radzenia sobie z nim. Nowe badanie pokazuje, że w miarę jak coraz więcej stanów USA legalizuje marihuanę do użytku medycznego i rekreacyjnego, coraz więcej osób eksperymentuje z nią w celu łagodzenia bólu.

Zespół naukowców z University of Michigan przeprowadził ankietę na reprezentatywnej próbie 1724 dorosłych z przewlekłym bólem, mieszkających w 36 stanach, w których legalny jest dostęp do marihuany do celów leczniczych.

Zgodnie z ich ustaleniami, trzy na 10 osób zgłosiło używanie medycznych konopi w celu opanowania bólu. Większość osób deklaruje, że dzięki medycznym konopiom zmniejszyło lub odstawiło leki przeciwbólowe wydawane na receptę (w tym opioidy) oraz te wydawane bez recepty.

Medyczne konopie na ból, a inne metody leczenia

Konopie indyjskie w różnym stopniu wpłynęły również na stosowanie innych metod łagodzenia bólu. Według niektórych badanych, medyczna marihuana sprawiła, że rzadziej korzystały z technik, które wiele wytycznych klinicznych zaleca jako terapie pierwszego rzutu, takich jak fizykoterapia i terapia poznawczo-behawioralna (CBT).

38,7% uczestników stwierdziło, że używanie przez nich medycznej marihuany doprowadziło do zmniejszenia korzystania z fizjoterapii, a 26% stwierdziło, że doprowadziło to do zmniejszenia wykorzystania CBT. 

Uczestnicy również zostali zapytani o korzystanie z medytacji (zalecana technika wyciszania się i uspokajania układu nerwowego). 9% stwierdziło, że doprowadziło to do zmniejszenia korzystania z praktyki, a 23,7% stwierdziło, że doprowadziło to do zwiększonego wykorzystania.

Naukowcy twierdzą, że popularność wykorzystywania marihuany jako alternatywy dla farmakoterapii bólu podkreśla znaczenie dalszych badań nad wykorzystaniem w rośliny w bólu przewlekłym. Te z kolei mogłyby przełożyć się na zmianę polityk związanych z dostępem do medycznej marihuany.

„Nasze wyniki sugerują, że stanowe przepisy dotyczące (medycznej) marihuany umożliwiły dostęp do nich jako do środka przeciwbólowego, pomimo wciąż niepełnej wiedzy naukowej na temat stosowania ich w leczeniu bólu” – powiedzieli.

Mark Bicket, doktor medycyny, adiunkt na Wydziale Anestezjologii i współdyrektor Michigan Opioid Prescribing Engagement Network, dodał: „Fakt, że pacjenci zgłaszają zastępowanie leków przeciwbólowych marihuaną, podkreśla potrzebę badań nad korzyściami i ryzykiem używania konopi indyjskich w leczeniu przewlekłego bólu”.

Pacjenci zastępują opioidy marihuaną

W 2021 r. ogólnostanowa analiza w USA wykazała, że ​​61% ankietowanych pacjentów „zastąpiło” opioidy i/lub benzodiazepiny marihuaną. Naukowcy z Puerto Rico odkryli, że pacjenci postrzegają marihuanę jako skuteczny środek leczący ból mięśniowo-szkieletowy, przy czym wielu z nich uważa, że ​​jest to „lepsza alternatywa” niż opioidy.

Tymczasem w Kanadzie prawie połowa pacjentów stosujących medyczną marihuanę twierdzi, że leczenie umożliwiło im ograniczenie używania innych kontrolowanych substancji, w tym opioidów i alkoholu.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT