Centrum Medycyny Konopnej > Leczenie bólu > Leczenie zespołu bólu przewlekłego medyczną marihuaną

Cierpisz z powodu przewlekłego bólu? Leczenie marihuaną medyczną, poprzez włączenie jej do terapii, może pomóc w lepszym kontrolowaniu bólu. Zwiększa bowiem szansę powodzenia terapii i poprawia jakość życia pacjenta. Sprawdź, jak to działa.

Przewlekły ból nie występuje jako samodzielna jednostka chorobowa. Określa się go jako trwający lub nawracający w okresie dłuższym niż trzy miesiące. Może się to wiązać ze złożonymi czynnikami psychologicznymi i społecznymi. Do bólu przewlekłego zaliczamy ból neuropatyczny, nocyceptorowy – wynikający z uszkodzenia nerwów i niewiadomego pochodzenia – oraz idiopatyczny. 

Jak poradzić sobie z poważnym problemem, jakim jest przewlekły ból? Leczenie marihuaną medyczną to jeden z takich sposobów. Jednak w celu lepszej kontroli bólu stosujemy leki przeciwbólowe różnej grupy – według schematu drabiny analgetycznej. Terapia konopna stanowi ich uzupełnienie.

Leczenie zespołu bólu przewlekłego medyczną marihuaną

Leczenie marihuaną medyczną można zastosować niezależnie od podłoża przewlekłego bólu. W przypadku długotrwałych dolegliwości bólowych wielu lekarzy, oprócz terapii mającej na celu rozwiązanie problemu będącego przyczyną, proponuje stosowanie środków przeciwbólowych. Zwykłe leki bez recepty często nie wystarczają i wówczas pacjent otrzymuje receptę na silniejsze środki przeciwbólowe. Często do terapii włącza się leki neurologiczne, leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe czy uspokajające. Nie jest to jednak na dłuższą metę wskazane – mogą one uzależniać, a ich zażywaniu może towarzyszyć szereg skutków ubocznych.

 

Marihuana medyczna, dzięki różnym mechanizmom działania, może być stosowana jako uzupełnienie tradycyjnych metod walki z bólem. Oddziałuje ona na układ endokannabinoidowy – endokannabinoidy to cząsteczki odpowiedzialne za aktywację receptorów kannabinoidowych. Dzięki temu możliwe jest hamowanie rozwoju stanu zapalnego i łagodzenie bólu.

 

CBD i THC, główne składniki aktywne marihuany medycznej, wpływają na pracę następujących receptorów:

  • CB1 – to receptor kannabinoidowy, który pomaga w kontrolowaniu neuroprzekaźników w mózgu i rdzeniu kręgowym, ma także ważną rolę w łagodzeniu bólu o podłożu fizycznym i psychicznym;
  • CB2 – ten receptor hamuje uwalnianie czynników prozapalnych.

 

Dodatkowo oba receptory sterują odpowiedzią układu immunologicznego.

 

Czy skuteczność leczenia zespołu bólu przewlekłego medyczną marihuaną jest potwierdzona naukowo?

Wpływ marihuany medycznej na zdrowie i jej działanie przeciwbólowe jest badane od stosunkowo niedawna. Mimo to można już mówić o rzetelnych wynikach badań naukowych, które potwierdzają skuteczność tej substancji w łagodzeniu bólu przewlekłego. Marihuana medyczna została w 2021 dokładnie przebadana przez ekspertów z Harvard Medical School i McLean Hospital w Bostonie. W eksperymencie wzięło udział 37 pacjentów cierpiących na dolegliwości bólowe o różnym podłożu. Marihuanę medyczną podawano im przez 6 miesięcy.

 

Po upływie tego czasu pacjenci zgłaszali zmniejszenie odczuwanego bólu, poprawę jakości snu i nastroju oraz obniżenie poziomu lęku. Dzięki temu mogli zmniejszyć częstotliwość zażywania opioidów – po 3 miesiącach o średnio 13%, a po 6 miesiącach – o 23%.

Czym jest przewlekły ból i przy jakich chorobach występuje?

Ból przewlekły różni się od ostrego przede wszystkim czasem występowania. Można mówić o nim wówczas, gdy nie ustępuje przez ponad 3 miesiące. W przeciwieństwie do bólu ostrego nie pełni funkcji ostrzegawczo-obronnej – nie jest to informacja o rozwijającej się chorobie czy uszkodzeniu tkanek.

 

Przewlekły ból może mieć różne podłoże. Często pojawia się przy:

  • chorobach nowotworowych;
  • zwyrodnieniach stawów;
  • cukrzycy;
  • problemach psychicznych i napięciu emocjonalnym – tzw. nerwobóle, bóle somatyczne.

 

Można także wyróżnić kilka czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się przewlekłego bólu. To m.in. zaawansowany wiek, nadwaga lub otyłość, niezdrowy tryb życia (picie alkoholu, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej), przebyte operacje, historia rodzinna (przewlekły ból w rodzinie), niedobór witaminy D.

 

W przypadku występowania przewlekłego bólu kluczowe jest znalezienie głównej przyczyny i podjęcie skutecznego leczenia. Równie ważne są jednak doraźne działania, które pomagają uporać się z bólem przewlekłym. Medyczna marihuana może być środkiem, który w tym pomoże.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT