Centrum Medycyny Konopnej > Medyczna marihuana - poradniki i informacje > Jak wygląda realizacja recepty na medyczną marihuanę? To ważne!

Realizacja recepty na medyczną marihuanę to proces, który budzi wiele pytań. Czy jest dostępna dla każdego? Jakie formalności są z tym związane? Ten artykuł dostarcza odpowiedzi na wszystkie pytania pacjentów dopiero zaczynających proces leczenia.

Realizacja recepty na medyczną marihuanę – gdzie jest to możliwe?

Mimo że terapia medyczna z użyciem konopi indyjskich jest legalna w Polsce od 2017 roku, substancja trafiła do obrotu aptecznego dopiero dwa lata później. Teraz realizacja recepty na medyczną marihuanę teoretycznie nie powinna być trudna. Wystarczy pójść do apteki – jednak ten lek nie zawsze jest dostępny “od ręki”. Dlatego pacjenci, którzy otrzymali potrzebną receptę, mogą wcześniej sprawdzić dostępność każdego leku, w tym medycznych konopi na specjalnie stworzonych stronach internetowych, lub telefonicznie w wybranej aptece i ewentualnie zamówić potrzebny środek.

 

Konopie indyjskie wykorzystywane do celów medycznych są dostępne nie tylko jako susz do waporyzacji. Można je kupić także pod postacią aerozolu lub ekstraktów i całej gamy produktów, które mogą być tworzone jako leki recepturowe (czopki, systemy transdermalne, etc.) w celu dopasowania najlepszej formy terapii do danego schorzenia. Od formy przyjęcia zależy szybkość oraz czas działania leku.

Co powinna zawierać recepta na medyczną marihuanę?

Aby zrealizować receptę na medyczną marihuanę, musi ona zostać odpowiednio wypełniona. Bardzo ważna zmiana weszła w życie 1 listopada 2023 roku – od tego dnia wszystkie recepty na leki, które zawierają środki odurzające lub substancje psychotropowe, są dostępne tylko w formie elektronicznej.

 

Medyczną marihuanę może przepisać każdy lekarz (w tym lekarz dentysta), posiadający ważne prawo wykonywania zawodu (z wyjątkiem lekarzy weterynarii). Oprócz tego na recepcie powinien się znaleźć dokładny opis substancji czynnej, sposobu dawkowania oraz ilości.

Jak odbywa się realizacja recepty na medyczną marihuanę?

Jak wspomniano wcześniej, aby zrealizować receptę na medyczną marihuanę, trzeba wcześniej upewnić się, że w wybranej przez siebie aptece dostępny jest ten lek. Następnie wystarczy pójść do punktu, podać farmaceucie swój numer PESEL oraz czterocyfrowy kod, przysłany SMS-em lub mailem po wystawieniu e-recepty. Osoby korzystające z aplikacji mojeIKP mają jeszcze bardziej ułatwione zadanie. Wystarczy, że się tam zalogują i pokażą kod QR swojej recepty.

 

Z wykupieniem recepty nie należy zwlekać zbyt długo, ponieważ ma określoną datę ważności. Czas realizacji to zawsze 30 dni od wystawienia przez uprawnionego do tego lekarza.

Ile kosztuje terapia medyczną marihuaną?

Korzystanie z konopi indyjskich w celach medycznych ma udowodnioną skuteczność. Przede wszystkim wspiera pacjentów, którzy zmagają się z przewlekłym bólem oraz objawami wielu chorób neurologicznych, ginekologicznych czy związanych z układem pokarmowym. Medyczna marihuana służy pacjentom onkologicznym w trakcie chemioterapii – zmniejsza bowiem nudności, a jednocześnie poprawia apetyt.

 

Wymienione wyżej zastosowania to tylko kilka z całej długiej listy. O zasadności uzupełnienia tradycyjnego leczenia konopiami indyjskimi zawsze decyduje lekarz. Każdy przypadek trzeba potraktować indywidualnie i sprawdzić, czy zachodzą wskazania medyczne. Mimo że terapia jest legalna, pacjenci, którzy chcą skorzystać z właściwości medycznej marihuany, muszą ją opłacić z własnej kieszeni. Nie jest bowiem refundowana przez NFZ.

Koszt realizacji recepty na medyczną marihuanę

W 2023 roku średnia cena medycznej marihuany wynosiła około 65 zł za gram suszu. Trzeba zaznaczyć, że zalecana ilość bywa większa, rzadko też kończy się na jednym cyklu. Na cenę leku wpływa fakt, iż jest on importowany z zagranicy – głównie Kanady i Niemiec. Wiele zależy także od apteki, w której pacjent go kupuje, każda bowiem narzuca własną marżę.

Recepta na medyczną marihuanę – co trzeba zapamiętać?

Obecnie recepta na medyczną marihuanę może być wystawiona tylko w formie elektronicznej. Powinna zawierać takie informacje, jak ilość substancji czynnej, jej opis oraz dokładne zalecenia dotyczące dawkowania. Może ją wystawić specjalista mający uprawnienia do przepisywania leków narkotycznych tylko wtedy, kiedy zachodzą ku temu przesłanki medyczne.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT