Marihuana medyczna stosowana jest jako środek wspomagający leczenie wielu dolegliwości i chorób. O jej włączeniu do terapii zawsze decyduje lekarz. Sprawdź, z czym nie wolno łączyć marihuany i dlaczego!
Zapamiętaj!
- Marihuana medyczna może oddziaływać z lekami stosowanymi przy padaczce, depresji, stanach lękowych, schizofrenii i innych zaburzeniach psychicznych.
- Badania pokazują, że marihuana medyczna może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami przeciwgrzybiczymi, antybiotykami i werapamilem.
- Łączenie marihuany z innymi lekami może wywoływać skutki uboczne, od łagodnych do poważnych (zaburzenia równowagi, problemy z oddychaniem i reakcje alergiczne).
- Nie należy łączyć marihuany medycznej z alkoholem.
- Przyjmowanie marihuany medycznej powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza.
Z czym nie wolno łączyć marihuany?
Interakcje lekowe to zjawisko, które występuje, gdy leki wzajemnie na siebie wpływają, co sprawia, że efekty działania któregoś z nich są zmienione. Zasada ta dotyczy również marihuany medycznej, która może oddziaływać z innymi lekami. Takie połączenie może potęgować lub osłabiać efekty, a nawet powodować niepożądane skutki uboczne.
Z tego powodu lekarz musi przeanalizować, jakie preparat przyjmuje pacjent i jakie konsekwencje może mieć ich zestawienie z marihuaną medyczną. Istnieje wiele leków, przy których należy szczególnie uważać, gdy stosuje się marihuanę. Do tej grupy należą leki działające na centralny układ nerwowy centralny przepisywane chorym na padaczkę, depresję czy stany lękowe. Marihuana może również wchodzić w interakcje z lekami stosowanymi w leczeniu schizofrenii i innych zaburzeń psychicznych.
Marihuana a pozostałe leki
Liczne badania nad działaniem medycznej marihuany pokazują, że może ona wchodzić w interakcję z niektórymi lekami przeciwgrzybiczymi czy antybiotykami oraz werapamilem stosowanym w chorobie niedokrwiennej serca. Na skutek połączenia substancji może zostać zwiększone stężenie substancji psychoaktywnej (THC).
Łączenie marihuany z innymi lekami może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. W zależności od specyfiki interakcji możliwe są zarówno łagodne dolegliwości, takie jak nudności, bóle głowy, czy uczucie zmęczenia, jak i poważne zagrożenia — od zaburzeń równowagi, przez problemy z oddychaniem, aż po zagrażające życiu reakcje alergiczne. Z czym nie wolno łączyć marihuany?
Przy kuracji marihuaną medyczną trzeba szczególnie uważać na leki takie jak:
- klobazam (lek psychotropowy);
- warfaryna (lek zmniejszający krzepliwość krwi);
- rifampicyna (antybiotyk);
- klobazam (lek na zaburzenia lękowe);
- fenytoina (lek przeciwdrgawkowy);
- lamotrygina lek przeciwpadaczkowy).
Marihuana medyczna a spożywanie alkoholu
Marihuany medycznej nie należy również łączyć z alkoholem ze względu na potencjalne interakcje między tymi substancjami i możliwe skutki zdrowotne. Do potencjalnych zagrożeń należy zaliczyć:
- wzmożone działanie obu substancji. Marihuana i alkohol mają działanie psychoaktywne, wpływają na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Ich jednoczesne przyjęcie może powodować nasilenie efektów ich działania, prowadząc do znacznego upośledzenia funkcji poznawczych, koordynacji ruchowej i zdolności decyzyjnych;
- zwiększone ryzyko działań niepożądanych, takich jak senność, zawroty głowy, nudności, wymioty, problemy z koncentracją i problemy z pamięcią;
- nasilenie efektów ubocznych, którymi są suchość w ustach, zwiększenie apetytu, uczucie zmęczenia i zmiany nastroju. Połączenie obu substancji może powodować dyskomfort i pogorszenie ogólnego samopoczucia;
- zwiększone ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, takich jak kłopoty z wątrobą, układem sercowo-naczyniowym i układem oddechowym. Obie substancje mają wpływ na organizm, a ich łączne działanie zwiększa ryzyko powikłań.
Marihuanę medyczną należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Konieczne jest poinformowanie specjalisty o stosowanych suplementach oraz innych lekach. Tylko w ten sposób można zapobiec poważnym powikłaniom, skutkom ubocznym, a zarazem osiągnąć zamierzony efekt leczniczy. Marihuanę medyczną należy przyjmować odpowiedzialnie, jak każdy inny lek.