Centrum Medycyny Konopnej > Medyczna marihuana - poradniki i informacje > Podróżowanie z medyczną marihuaną – co należy wiedzieć?

Szukasz informacji o podróżowaniu z medyczną marihuaną? Wiele osób zastanawia się przede wszystkim czy to legalne, a także jak przedstawia się kwestia jej przewozu samolotem. W artykule wyjaśniamy te zagadnienia.

Czy podróżowanie z medyczną marihuaną jest legalne?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy podróżowanie z medyczną marihuaną jest legalne? Jeśli mówimy o naszym kraju, nie ma powodu do obaw – wystarczy mieć przy sobie odpowiednie dokumenty, które potwierdzają, że preparat pochodzi z legalnego źródła, a posiadająca go osoba rzeczywiście poddawana jest terapii konopnej.

Nieco więcej formalności wymaga podróżowanie z medyczną marihuaną w strefie Schengen, a także do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej lub znajdują się na innym kontynencie. Omówimy te kwestie dokładniej w kolejnych akapitach. Przyjrzymy się również kwestii tego, czy można latać z medyczną marihuaną. Samolot jest przecież jednym z najchętniej wybieranych środków transportu na długich dystansach.

Jakie dokumenty należy mieć podczas podróży z medyczną marihuaną?

Regulacje znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 16 marca 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu wydawania pozwoleń oraz dokumentów niezbędnych do przywozu, wywozu, wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1[1].

Akt ma zastosowanie w przypadku podróży zagranicznych. Zacznijmy jednak od Polski – jakich dokumentów będą potrzebować osoby stosujące terapię konopną?

Przewóz marihuany medycznej na terenie Polski – dokumenty

Podróżowanie z medyczną marihuaną po kraju nie wydaje się skomplikowane. Pamiętaj jednak, by mieć przy sobie odpowiednie dokumenty, które potwierdzą, że została zakupiona legalnie (nie jest to wymóg prawny, ale rekomendacja zwiększająca bezpieczeństwo i komfort podróży):

  • wydrukowana recepta na medyczną marihuanę;
  • faktura, która potwierdza legalne źródło zakupu tego leku;
  • zaświadczenie lekarskie o przeprowadzanym leczeniu;
  • oryginalnie zapakowany preparat. 

Dodatkowo medyczna marihuana powinna być przewożona w oryginalnym opakowaniu aptecznym. Dzięki tym dokumentom podróżowanie z medyczną marihuaną po kraju będzie bezpieczne i zgodne z obowiązującymi przepisami.

Wywóz medycznej marihuany za granicę – dokumenty

Nieco bardziej skomplikowaną kwestią wydaje się wywóz medycznej marihuany za granicę. Jak wspomniano wcześniej, należy też wziąć pod uwagę, czy celem jest kraj Unii Europejskiej, czy też obszar leżący poza strefą Schengen. Centrum leczenia marihuaną może udzielić potrzebnych informacji w tym zakresie.

Transportowanie medycznej marihuany do państw strefy Schengen

Zgodnie z art. 75 Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen, pacjenci mogą przewozić środki odurzające w ilościach niezbędnych do leczenia, o ile posiadają stosowne recepty RPW i zaświadczenia. Bardzo ważny jest dokument uwierzytelniający wydawany przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego lub właściwego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. To umożliwia bezproblemowe przemieszczanie się z medyczną marihuaną w obrębie Unii Europejskiej.

Zatem należy mieć ze sobą:

  • receptę na medyczną marihuanę;
  • imienną fakturę potwierdzającą fakt legalnego nabycia leku;
  • zaświadczenie lekarskie o przeprowadzanym leczeniu;
  • lek w opakowaniu aptecznym;
  • urzędowo poświadczony dokument wywozu leku.

Dokumenty niezbędne do podróżowania z medyczną marihuaną po UE

Jak wspomniano wcześniej, pacjenci potrzebują dokumentów umożliwiających wywóz leków. Są one wydawane przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Procedura ich uzyskania powinna się rozpocząć się co najmniej miesiąc przed planowaną podróżą. Należy przestrzegać tych terminów, ponieważ wydanie dokumentu zajmuje nawet 30 dni.

Najważniejsze etapy tego procesu to:

  1. Poinformowanie lekarza, który prowadzi terapię o planach wyjazdowych. Pacjent musi znać cel wyjazdu oraz czas, jaki spędzi poza Polską;
  2. Lekarz musi wystawić receptę na susz konopny, który wykorzystywany jest do celów medycznych, a oprócz tego również stosowne zaświadczenie. Wzór tego dokumentu został ujęty we wspomnianym wyżej rozporządzeniu;
  3. Potrzebne są dwa egzemplarze zaświadczenia, które wraz z kopią recepty trzeba dostarczyć właściwemu inspektorowi sanitarnemu do uwierzytelnienia – można to zrobić osobiście lub pocztą (listem poleconym);
  4. Uwierzytelnianie trwa maksymalnie 30 dni, jednak zwykle dokumenty gotowe są wcześniej;
  5. Dokument umożliwiający podróżowanie z medyczną marihuaną wydaje się na około 15 dni przed przekroczeniem granicy kraju, a jego ważność to 30 dni (oznacza to, że wyjazd nie może być dłuższy).

Powyższe dokumenty warto przetłumaczyć na język angielski oraz kraju docelowego. Na pewno bardzo ułatwi to procedurę ewentualnej kontroli. Skorzystaj w tym celu z pomocy tłumacza przysięgłego.

To nie wszystko. Trzeba wziąć też pod uwagę czas podróży, ponieważ na każde 30 dni wyjazdu potrzeba osobnego dokumentu uwierzytelniającego [2]. Nie można poprosić też o dokument zbiorczy – dla każdego leku musi zostać wydane oddzielne uwierzytelnienie.

Podróżowanie z medyczną marihuaną poza strefę Schengen

Podróże po Europie poza strefę Schengen wymagają dodatkowych ustaleń, ponieważ każdy kraj ma swoje regulacje dotyczące medycznej marihuany. W takich sytuacjach zalecane jest skontaktowanie się z ambasadą państwa docelowego lub polską placówką dyplomatyczną na jego terenie. Warto jednak zaznaczyć, że w Europie systematycznie przybywa krajów, w których dozwolone jest posiadanie medycznej marihuany na własny użytek. Jak ta kwestia wygląda poza „starym kontynentem”?

Jak wygląda przewóz marihuany medycznej poza Europę?

Nie tylko kraje europejskie są celem zagranicznych wojaży. Warto więc sprawdzić, jak wygląda podróżowanie z medyczną marihuaną i jej wywóz za granicę nie tylko naszego kraju, ale całego kontynentu! W takiej sytuacji należy zachować szczególną ostrożność ze względu na różnorodne regulacje prawne obowiązujące w innych częściach świata. Przed wyjazdem istotne jest dokładne zapoznanie się z lokalnymi przepisami dotyczącymi narkotyków i substancji psychoaktywnych. 

W niektórych krajach, jak np. w państwach arabskich, obowiązuje surowy zakaz przewozu i posiadania medycznej marihuany. W Stanach Zjednoczonych sytuacja jest bardziej złożona, gdyż prawo dotyczące medycznej marihuany różni się w zależności od stanu. Chociaż marihuana na cele medyczne jest legalna w 37 stanach i Dystrykcie Kolumbii, to przepisy federalne nadal traktują ją jako substancję zakazaną. Dlatego podróż z medyczną marihuaną poza Europę wymaga dogłębnej analizy i przygotowania, aby uniknąć naruszenia prawa.

Dlatego – tak jak w przypadku państw europejskich, które leżą poza strefą Schengen –  warto skontaktować się z odpowiednią polską placówką dyplomatyczną i dopytać o zasady. Lekarz przepisujący medyczną marihuanę może zalecić inną formę terapii, jeśli okaże się, że podróż z medycznym suszem konopnym jest niemożliwa.

Przewóz marihuany medycznej samolotem i innymi środkami transportu

Podróżowanie wymaga korzystania z różnych środków transportu. Szczególnie stresujące może to być dla osób, które zastanawiają się jak przewieźć medyczną marihuanę samolotem. Osoby posiadające odpowiednie dokumenty, nie muszą jednak obawiać się problemów. Ważne jest również zabezpieczenie leku przed czynnikami atmosferycznymi!

Oto co warto wiedzieć:

  • medyczna marihuana a lot samolotem to najbardziej paląca kwestia. Zaleca się zabranie jej w bagażu podręcznym. Jest to spowodowane ryzykiem niskich temperatur w luku bagażowym, które mogą negatywnie wpływać na lecznicze właściwości suszu. Podczas kontroli bezpieczeństwa należy poinformować personel o posiadaniu leczniczego suszu konopnego. Warto również zapoznać się z wytycznymi danej linii lotniczej dotyczącymi transportu substancji leczniczych. Zazwyczaj wystarczą dokumenty, o których wspominaliśmy wcześniej, jednak zawsze trzeba to sprawdzić, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji na lotnisku;
  • podróż samochodem lub autokarem wymaga umieszczenia suszu konopnego w miejscu, gdzie jest on niedostępny dla dzieci i chroniony przed słońcem. Ważne jest również, aby susz był przechowywany w stałej temperaturze i w oryginalnym opakowaniu aptecznym;
  • przewóz medycznej marihuany jachtem, promem lub okrętem, wymaga tego, by upewnić się, że susz jest zabezpieczony przed kontaktem z wodą, wilgocią i promieniami słonecznymi. Dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie go w wodoszczelnej torbie.

Podróżowanie z medyczną marihuaną – jak dużo leku można mieć?

Jeśli planujesz przewóz marihuany medycznej przez granicę, pamiętaj o dokładnym obliczeniu potrzebnej ci dawki. Możesz bowiem mieć przy sobie tylko tyle produktu, ile wynika z zalecenia lekarskiego umieszczonego na recepcie. Zatem dzienną ilość dawki pomnóż przez liczbę dni, które spędzisz poza domem.

Do jakich krajów nie możesz podróżować z medyczną marihuaną?

Jak wspomniano wcześniej, podróżowanie z medyczną marihuaną za granicę może stanowić wyzwanie. Nadal nie wszystkie kraje uznają legalność tego leku, co często naraża pacjentów na nieprzyjemne konsekwencje. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • kraje arabskie: Algieria, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Egipt, Irak, Jemen, Jordania, Katar, Kuwejt, Liban, Libia, Maroko, Mauretania, Oman, Palestyna, Sudan, Syria, Tunezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie;
  • Albania;
  • Białoruś;
  • Bośnia i Hercegowina;
  • Rosja;
  • Serbia;
  • Słowacja, Białoruś, Bośnia i Hercegowina.

Podróżowanie z medyczną marihuaną – zwłaszcza poza granice Polski – wymaga odpowiedniego przygotowania. Najważniejsze to zdobyć dokumenty uwierzytelniające, które pozwalają na przewóz marihuany medycznej. Może trwać to nawet 30 dni, dlatego ważne jest wcześniejsze rozpoczęcie tej procedury. Osoby, które wyjeżdżają poza Unię Europejską, powinny dodatkowo upewnić się, jak wyglądają przepisy kraju docelowego.

 

Bibliografia:

  1. https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20170000686
  2. https://www.podatki.gov.pl/clo/informacja-dla-osob-fizycznych/towary-objete-ograniczeniami-i-zakazami/produkty-lecznicze/

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT