Konopie indyjskie budzą wiele emocji odnośnie ich właściwości terapeutycznych w leczeniu koronawirusa. W sieci krąży wiele doniesień i sprzecznych informacji odnośnie skuteczności marihuany w walce z Covid-19.
Czy marihuana pomoże w walce z wirusem? W tym artykule postaram się przeprowadzić was przez meandry mitów i faktów związanych z tym tematem.
Rok 2020 dla każdego z nas był rokiem wyjątkowym, coś się skończyło, wraz z epidemią SARS-CoV-2 ( Covid-19), który przyszedł z Wuhan rozpoczął się czas niepewności, strachu, niewiedzy i troski o „jutro”. Z przerażeniem obserwowaliśmy statystyki i zbliżającą się do nas falę epidemii. Brak leku, szczepionek i bezsilność w radzeniu sobie z rozprzestrzeniającą się pandemią rozpoczął wyścig naukowców, farmaceutów, chemików w znalezieniu lekarstwa.
I tak w sieci i w mediach co chwile przeczytać mogliśmy o cudownych metodach, które nie miały nic wspólnego z dowodami naukowymi potwierdzającymi ich skuteczność.
COVID-19 – co to?
SARS-CoV-2 to wirus należący do rodziny Coronovirinae (koronawirusów) po raz pierwszy zdiagnozowany pod koniec 2019 w Chinach w mieście Wuhan, gdzie pojawiły się pierwsze zachorowania. W marcu 2020 wyizolowany przez zespół naukowców pod kierownictwem doktora Roberta Kozaka z Uniwersytetu w Toronto. SARS-CoV-2 jest wirusem sensownego RNA, na powierzchni posiada otoczkę i kolce, co przypomina koronę. Covid-19 powoduje zapalenie dróg oddechowych. W zależności od wieku chorego, jego systemu immunologicznego, chorób współistniejących, stanu ogólnego, warunków socjoekonomicznych itp. charakteryzuje się różnym przebiegiem. Od łagodnego zakażenia górnych dróg oddechowych do zapalenia i włóknienia płuc prowadzącą do ARDS (zespół ostrej niewydolności oddechowej), wewnątrznaczyniowego wykrzepiania (DIC) i w konsekwencji zgonu.
Covid-19 – objawy:
- gorączka ( 87%
- suchy kaszel (67%)
- zmęczenie (38%)
- ból mięśni i stawów (33%)
- płytki oddech (19%)
- nudności, wymioty (5%)
- biegunka (ok.4%)
- przekrwienie spojówek (ok.1%)
SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się w populacji z prędkością 0,8-3%, szybciej niż wirus grypy (NH1N1).Odpowiedź organizmu związana jest z burzą cytokin (Il-6,IL-10,Il-1) i innych cząsteczek prozapalnych (TNF-α, neutrofile) to nadmierna aktywacja układu immunologicznego może powodować „hiper zapalenie”. W przypadku Covid-19 groźny jest nie tyle sam wirus, co właśnie ta nadreakcja immunologiczna [dr Paweł Grzesiowski-prezes Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń], prowadzi ona do bardzo silnego stanu zapalnego i niszczenia miąższu płuc.
Naukowcy na całym świecie zjednoczyli siły aby wynaleźć lek i szczepionkę na SARS-CoV-2.
Bada się działanie wielu leków przeciwwirusowych ( m. in. amantadyna), immunomodulujących, jak również leków przeciwpasożytnicze powszechnie używanych w leczeniu malarii.
Covid-19 – marihuana w walce z koronawirusem fakty i mity
Niektórzy naukowcy mają przypuszczenia co do pozytywnego wpływu konopi indyjskich w walce z koronawirusem. Francescca Rosi (Department of Woman, Child and General and Specialist Surgery, University of Campania Naples, Italy) wraz z współpracownikami znając dobrze udokumentowane przeciwzapalne działanie receptora CB2 w układzie endokannabinoidowym postawiła tezę, że jego stymulacja poprzez ograniczenie uwalniania cytokin, i innych cząsteczek prozapalnych, co zahamuje wystąpienie burzy cytokinowej i hiper zapalenia.
Tłumacząc to na prostszy, mniej naukowy żargon, układ endokannabinoidowy to układ w naszym organizmie (podobnie jak układ hormonalny, czy oddechowy), który składa się z dwóch rodzajów receptorów (CB1 i CB2) i odpowiedzialny jest za szereg ważnych dla organizmu funkcji – utrzymanie wewnętrznej równowagi, czyli homeostazy: sen, odpowiedź, zapalna, apetyt i wiele innych. Organizm wytwarza endogenne kannabinoidy, które łączą się właśnie z tymi receptorami. Endokannabinoidy mają analogiczną budowę jak kannabinoidy występujące w konopiach medycznych, czyli THC (tetrahydrokannabinol) i CBD (kannabidiol).
Hipoteza zakłada, że medyczna marihuana, poprzez indukcję receptora CB2 hamuje nadmierną reakcję zapalną w COVID-19.
Podobną tezę postawili naukowcy z Uniwersytetu w Lethbridge w Kanadzie, którzy prowadzili badania nad działaniem przeciwzapalnym i hamowaniem odpowiedzi immunologicznej konopi indyjskich zawierających wysokie stężenie CBD.
Niestety póki co nie są to naukowo potwierdzone dowody i nie są one podparte badaniami klinicznymi – prowadzone są obecnie tylko w warunkach in vitro (na sztucznie wyhodowanych komórkach, nie na pacjentach).
Nie mamy więc aktualnie dowodów naukowych potwierdzających terapeutyczny wpływ medycznej marihuany w leczeniu koronawirusa. Natomiast dowody wskazują, że palenie lub waporyzacja marihuany, może prowadzić – tak jak w przypadku dymu z innych substancji (na przykład dym tytoniowy) – do podrażnienia i zapalenia dróg oddechowych, co w przypadku zakażenia COVID-19 i objawów z nim związanych może wiązać się z zaostrzeniem niewydolności oddechowej i powikłań.
Aktywne zakażenie koronawirusem, niewydolność oddechowa, choroby układy oddechowego są bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania marihuany medycznej!
Najskuteczniejszą i jedyna udowodnioną klinicznie metodą dającą ochronę przeciwko COVID-19 jest szczepionka przeciwko SARS-CoV-2!
Obecnie na rynku mamy trzy szczepionki:
- Pfizer, gdzie randomizowane badanie na grupie 14-tu tysiącach osób od 16 roku życia potwierdziła aż 95% skuteczność po dwóch dawkach;
- Moderna, badanie na 30 tys. osób w USA. Analiza pokazała 94,5% skuteczność po dwóch dawkach;
- AstraZeneca, “The Lancet”, wykazało, że szczepionka przeciw COVID-19 AstraZeneca chroni przed zachorowaniem na COVID-19 przez trzy miesiące po podaniu pierwszej dawki w 76 proc. W przypadku podania drugiej dawki po trzech miesiącach skuteczność wzrasta do 82,4 proc. i jest większa niż wtedy, gdy drugą dawkę poda się w ciągu pierwszych sześciu tygodni (54,9 proc.).
Marihuana medyczna – terapia powikłań po koronowirusie
Większość przypadków zakażeń koronawirusem charakteryzuje się łagodnym przebiegiem (84%). Zakażenie ma grypopodobny przebieg, jednak często po zakażeniu mogą wystąpić różnego rodzaju powikłania. Najczęstsze z nich to:
- Duszność
- Zmęczenie
- Suchy kaszel
- Bóle stawów
- Bole w klatce piersiowej
- Bóle głowy
- Bóle kostno-mięśniowe
- Zaburzenia snu
- Depresja
W przypadku niektórych z nich, skuteczna okazać się może terapia medyczną marihuaną.
Udowodniono korzyści stosowania konopii w przypadku:
- Bólu stawów i mieśni
- Bólu głowy
- Zaburzeniach snu
- Depresji
Pamiętaj! Terapia medyczną marihuaną jest możliwa w przypadku braku powikłań i objawów ze strony układu oddechowego. Podczas wizyty lekarskiej i badaniach twojego stanu ogólnego lekarz zaproponuję ci najlepszą i najbezpieczniejszą metodę leczenia.
SAVOIR-VIVRE podczas pandemii
W czasie pandemii pamiętaj o zachowywaniu dystansu społecznego, noszeniu maseczki i częstej dezynfekcji rąk. Poniżej kilka zasad bezpiecznego stosowania terapii medyczną marihuaną podczas pandemii:
- Używaj własnego zestawu do waporyzacji.
- Stosuj zawsze produkt przepisany przez lekarza kupiony w aptece.
- W przypadku objawów infekcji górnych dróg oddechowych skonsultuj się z lekarzem.
- Marihuana medyczna może wchodzić w interakcję z innymi lekami, zawsze poinformuj lekarza o lekach, które przyjmujesz.
- Po użyciu waporyzatora zdezynfekuj urządzenie.
- Unikaj skupisk ludzkich.
- Zawsze myj i dezynfekuj ręce.
- W przypadku niepokojących działań związanych z terapią medyczną marihuaną przerwij ją i skonsultuj się z lekarzem.
- W przypadku koronawirusa bezwzględnie przerwij terapię.
- Po przebytym COVID-19 koniecznie skontaktuj się z lekarzem w przypadku chęci kontynuowania terapii konopiami indyjskimi.
Bibliografia
- Cannabinoid Receptor Type 2: A Possible Target in SARS–CoV–2 (CoV-19) Infection? Rossi F, Tortora C, Argenziano M, Di Paola A, Punzo F.Int J Mol Sci. 2020 May 27;21(11):3809. doi: 10.3390/ijms21113809.
- Fewfronierdata:https://newfrontierdata.com/cannabis-insights/covid-19-affects-cannabis-consumers-mental-health-social-use-practices/
- Jin, Y.; Yang, H.; Ji, W.; Wu, W.; Chen, S.; Zhang, W.; Duan, G. Virology, Epidemiology, Pathogenesis, and Control of COVID-19. Viruses 2020, 12, 372.
- Shi, Z.L.; Guo, D.; Rottier, P.J. Coronavirus: Epidemiology, genome replication and the interactions with their hosts. Virol. Sin. 2016, 31, 1–2.
- Luk, H.K.H.; Li, X.; Fung, J.; Lau, S.K.P.; Woo, P.C.Y. Molecular epidemiology, evolution and phylogeny of SARS coronavirus. Infect. Genet. Evol. 2019, 71, 21–30.
- Lai, C.C.; Shih, T.P.; Ko, W.C.; Tang, H.J.; Hsueh, P.R. Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) and coronavirus disease-2019 (COVID-19): The epidemic and the challenges. Int. J. Antimicrob. Agents 2020, 55, 105924.
- Singhal, T. A Review of Coronavirus Disease-2019 (COVID-19). Indian J. Pediatr 2020, 87, 281–286.
- Xu, X.; Chen, P.; Wang, J.; Feng, J.; Zhou, H.; Li, X.; Zhong, W.; Hao, P. Evolution of the novel coronavirus from the ongoing Wuhan outbreak and modeling of its spike protein for risk of human transmission. Sci. China Life Sci. 2020, 63, 457–460.
- Petrosillo, N.; Viceconte, G.; Ergonul, O.; Ippolito, G.; Petersen, E. COVID-19, SARS and MERS: Are they closely related? Clin. Microbiol. Infect. 2020, 26, 729–734.
- Wang, Y.D.; Zhang, S.P.; Wei, Q.Z.; Zhao, M.M.; Mei, H.; Zhang, Z.L.; Hu, Y. [COVID-19 complicated with DIC: 2 cases report and literatures review]. Zhonghua Xue Ye Xue Za Zhi 2020, 41, E001.
- Zhou, F.; Yu, T.; Du, R.; Fan, G.; Liu, Y.; Liu, Z.; Xiang, J.; Wang, Y.; Song, B.; Gu, X.; et al. Clinical course and risk factors for mortality of adult inpatients with COVID-19 in Wuhan, China: A retrospective cohort study. Lancet 2020, 395, 1054–1062.
- Xu, Z.; Shi, L.; Wang, Y.; Zhang, J.; Huang, L.; Zhang, C.; Liu, S.; Zhao, P.; Liu, H.; Zhu, L.; et al. Pathological findings of COVID-19 associated with acute respiratory distress syndrome. Lancet Respir. Med. 2020, 8, 420– 422.
- Guan, W.J.; Ni, Z.Y.; Hu, Y.; Liang, W.H.; Ou, C.Q.; He, J.X.; Liu, L.; Shan, H.; Lei, C.L.; Hui, D.S.C.; et al. Clinical Characteristics of Coronavirus Disease 2019 in China. N. Engl. J. Med. 2020, 382, 1708–1720.
- Inciardi, R.M.; Lupi, L.; Zaccone, G.; Italia, L.; Raffo, M.; Tomasoni, D.; Cani, D.S.; Cerini, M.; Farina, D.; Gavazzi, E.; et al. Cardiac Involvement in a Patient With Coronavirus Disease 2019 (COVID-19). JAMA Cardiol. 2020, doi:10.1001/jamacardio.2020.1096.
- Conti, P.; Ronconi, G.; Caraffa, A.; Gallenga, C.E.; Ross, R.; Frydas, I.; Kritas, S.K. Induction of pro- inflammatory cytokines (IL-1 and IL-6) and lung inflammation by Coronavirus-19 (COVI-19 or SARS-CoV- 2): Anti-inflammatory strategies. J. Biol. Regul. Homeost. Agents 2020, 34, 1.
- Zhang, Y.; Zheng, N.; Hao, P.; Cao, Y.; Zhong, Y. A molecular docking model of SARS-CoV S1 protein in complex with its receptor, human ACE2. Comput. Biol. Chem. 2005, 29, 254–257.
- Conti, P.; Younes, A. Coronavirus COV-19/SARS-CoV-2 affects women less than men: Clinical response to viral infection. J. Biol. Regul. Homeost. Agents 2020, 34, 339–343.
- Newfronierdata: https://newfrontierdata.com/cannabis-insights/covid-19-affects-cannabis-consumers-mental-health-social-use-practices/
- Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/COVID-19
- PulsMedycyny: https://pulsmedycyny.pl/szczepionka-przeciw-covid-19-astrazeneca-skuteczna-w-76-proc-po-jednej-dawce-badania-1107266