Coraz więcej mówi się o objawach endometriozy. Ból podczas owulacji może być jednym z licznych symptomów, jakie daje choroba. W artykule wyjaśniamy, kiedy jest powodem do niepokoju, a także co robić w takiej sytuacji.
Zapamiętaj!
- Endometrioza to choroba będąca problemem kobiet w wieku rozrodczym.
- Ból podczas owulacji jest jednym z wielu objawów tego schorzenia.
- Istnieją różne metody leczenia, jednak endometrioza jest przewlekłą chorobą, której nie można całkowicie wyleczyć.
Czym jest endometrioza?
Endometrioza, która nazywana jest również wędrującą śluzówką lub gruczolistością macicy, to choroba dotykająca ogromnej liczby kobiet w wieku rozrodczym. Polega na rozroście endometrium poza jamą macicy. Może pojawić się w różnych miejscach, takich jak jajniki, jajowody, a nawet pęcherz czy jelita. Z tego powodu trudno wymienić jeden główny symptom endometriozy. Ból podczas owulacji to jeden z wielu objawów, z jakimi zmagają się chorujące kobiety.
Najważniejsze objawy endometriozy
Rozpoznanie endometriozy bywa trudne, ponieważ może dawać wiele różnych symptomów. Nie zawsze lekarze są w stanie szybko powiązać je z chorobą układu rozrodczego. W przypadku endometriozy ból podczas owulacji to tylko jedna z dolegliwości bólowych. Kobiety mogą odczuwać dyskomfort w trakcie stosunku, oddawania moczu oraz wypróżniania. Podczas choroby charakterystyczne są również bardzo bolesne miesiączki, które u wielu kobiet są dłuższe i bardziej obfite niż normalnie.
Alarmujące są także trudności z zajściem w ciążę. Część kobiet doświadcza także problemu bezpłodności.
Endometrioza – ból podczas owulacji
Choroba może prowadzić do poważnego dyskomfortu. Kiedy tkanka endometrium rośnie poza macicą, jest mniej elastyczna i może powodować ból. Często zaostrza się on podczas miesiączki, ale może również występować w inne dni cyklu miesięcznego. Ból podczas owulacji ma swoje korzenie w samej fizjologii kobiecego ciała.
Samo zjawisko dolegliwości pojawiających się w trakcie owulacji nie jest niczym niezwykłym. Doświadcza go nawet 20% kobiet w wieku rozrodczym. Podczas owulacji jajnik pęka, aby uwolnić jajeczko, co może wywołać krótkotrwały, lecz ostry ból. Zwykle jest on odczuwany po jednej stronie miednicy, odpowiadającej jajnikowi, który uwalnia jajeczko. Ból może utrzymywać się od kilku minut do kilku godzin (maksymalnie 48 godzin).
Kiedy są powody do obaw?
Kiedy dolegliwości bólowe mogą wskazywać na endometriozę? Ból podczas owulacji musi być silny i utrzymywać się przez dłuższy czas – od kilku dni, do około tygodnia. Najczęściej jest umiejscowiony w dole podbrzusza. Każda kobieta, która zmaga się z podobnymi dolegliwościami, powinna skonsultować się ze swoim ginekologiem.
Leczenie endometriozy i bólu podczas owulacji
Chociaż endometrioza jest przewlekłą chorobą i nie ma na nią lekarstwa, istnieją metody leczenia, które mogą pomóc złagodzić objawy, w tym ból podczas owulacji. Hormonalne metody antykoncepcyjne, leki przeciwbólowe, a w niektórych przypadkach nawet chirurgia, mogą być skuteczne w zmniejszaniu bólu związanego z endometriozą.
Za złoty środek uznawany jest laparoskop, stanowiący jedną z metod chirurgicznych. Pozwala usunąć torbiele i zrosty, które pojawiają się przy endometriozie. Nie odbiera to kobiecie szans na macierzyństwo. Jeśli jednak choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium, wtedy konieczne może okazać się przeprowadzenie histerektomii. To nieodwracalny zabieg, który polega na usunięciu narządów rozrodczych kobiety.
Alternatywne metody łagodzenia bólu związanego z endometriozą
W przypadku leczenia endometriozy ból podczas owulacji, który może jej towarzyszyć, powinien zostać uśmierzony. Warto połączyć metody tradycyjne i alternatywne. Jedną z nich jest terapia medyczną marihuaną – jej skuteczność w łagodzeniu bólu została potwierdzona wieloma badaniami naukowymi. Konopie do celów medycznych również w Polsce zostały zalegalizowane, jednak aby terapia była skuteczna, należy przeprowadzić ją pod okiem specjalisty.
Już kilka lat temu sprawdzano, jak konopie indyjskie wpływają na kobiety chorujące na endometriozę. Te, które je stosowały, zauważyły u siebie zmniejszenie poziomu odczuwanego bólu, poprawę jakości snu, a także ograniczenie nudności i wymiotów. Badania zostały opublikowane na łamach „Journal of Obstetrics and Gynaecology Canada” w 2019 roku.
Endometrioza – ból podczas owulacji. Podsumowanie
Chociaż ból podczas owulacji nie musi świadczyć o endometriozie, nie można go bagatelizować. Jeśli jest silny, umiejscowiony w dole brzucha i trwa przez kilka dni, należy skonsultować się z lekarzem. Wiedza na ten temat jest kluczem do zrozumienia, jak endometrioza wpływa na codzienne życie kobiet i jakie są dostępne metody leczenia. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że bez podjęcia odpowiednich działań choroba będzie postępować i prowadzić do licznych powikłań.
Podobne posty:
- Endometrioza – objawy jelitowe i psychiczne. Przegląd symptomów choroby
- Endometrioza a bóle stawów – czy są one objawem choroby?
- Endometrioza – leczenie. Czy istnieje skuteczna terapia endometriozy?
- Endometrioza 3. i 4. stopnia – co to znaczy?
- Endometrioza a ciąża. Czy choroba przeszkadza w zajściu w ciążę?