Centrum Medycyny Konopnej > Edukacja i badania na temat marihuany > Czy marihuana pomoże w walce z koronawirusem?

Konopie indyjskie budzą wiele emocji odnośnie ich właściwości terapeutycznych w leczeniu koronawirusa. W sieci krąży wiele doniesień i sprzecznych informacji odnośnie skuteczności marihuany w walce z Covid-19.

Czy marihuana pomoże w walce z wirusem? W tym artykule postaram się przeprowadzić was przez meandry mitów i faktów związanych z tym tematem.

Rok 2020 dla każdego z nas był rokiem wyjątkowym, coś się skończyło, wraz z epidemią SARS-CoV-2 ( Covid-19), który przyszedł z Wuhan rozpoczął się czas niepewności, strachu, niewiedzy i troski o „jutro”. Z przerażeniem obserwowaliśmy statystyki i zbliżającą się do nas falę epidemii. Brak leku, szczepionek i bezsilność w radzeniu sobie z rozprzestrzeniającą się pandemią rozpoczął wyścig naukowców, farmaceutów, chemików w znalezieniu lekarstwa.

I tak w sieci i w mediach co chwile przeczytać mogliśmy o cudownych metodach, które nie miały nic wspólnego z dowodami naukowymi potwierdzającymi ich skuteczność.

COVID-19 – co to?

SARS-CoV-2 to wirus należący do rodziny Coronovirinae (koronawirusów)  po raz pierwszy zdiagnozowany pod koniec 2019 w Chinach w mieście Wuhan, gdzie pojawiły się pierwsze zachorowania. W marcu 2020 wyizolowany przez zespół naukowców pod kierownictwem doktora Roberta Kozaka z Uniwersytetu w Toronto. SARS-CoV-2 jest wirusem sensownego RNA, na powierzchni posiada otoczkę i kolce, co przypomina koronę. Covid-19 powoduje zapalenie dróg oddechowych. W zależności od wieku chorego, jego systemu immunologicznego, chorób współistniejących, stanu ogólnego, warunków socjoekonomicznych itp. charakteryzuje się różnym przebiegiem. Od łagodnego zakażenia górnych dróg oddechowych do zapalenia i włóknienia płuc prowadzącą do ARDS (zespół ostrej niewydolności oddechowej), wewnątrznaczyniowego wykrzepiania (DIC) i  w konsekwencji zgonu. 

Covid-19 – objawy:

  • gorączka ( 87% 
  • suchy kaszel (67%)
  • zmęczenie (38%)
  • ból mięśni i stawów (33%)
  • płytki oddech (19%)
  • nudności, wymioty (5%)
  • biegunka (ok.4%)
  • przekrwienie spojówek (ok.1%)

SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się w populacji z prędkością 0,8-3%, szybciej niż wirus grypy (NH1N1).Odpowiedź organizmu związana jest z burzą cytokin (Il-6,IL-10,Il-1) i innych cząsteczek prozapalnych (TNF-α, neutrofile) to nadmierna aktywacja układu immunologicznego może powodować „hiper zapalenie”. W przypadku Covid-19 groźny jest nie tyle sam wirus, co właśnie ta nadreakcja immunologiczna [dr Paweł Grzesiowski-prezes Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń], prowadzi ona do bardzo silnego stanu zapalnego i niszczenia miąższu płuc.

Naukowcy na całym świecie zjednoczyli siły aby wynaleźć lek i szczepionkę na SARS-CoV-2. 

Bada się działanie wielu leków przeciwwirusowych ( m. in. amantadyna), immunomodulujących, jak również leków przeciwpasożytnicze powszechnie używanych w leczeniu malarii. 

Covid-19 – marihuana w walce z koronawirusem fakty i mity

Niektórzy naukowcy mają przypuszczenia co do pozytywnego wpływu konopi indyjskich w walce z koronawirusem. Francescca Rosi (Department of Woman, Child and General and Specialist Surgery, University of Campania  Naples, Italy)  wraz z współpracownikami znając dobrze udokumentowane przeciwzapalne działanie receptora CB2 w układzie endokannabinoidowym postawiła tezę, że jego stymulacja poprzez ograniczenie uwalniania cytokin, i innych cząsteczek prozapalnych, co zahamuje wystąpienie burzy cytokinowej i hiper zapalenia.  

Tłumacząc to na prostszy, mniej naukowy żargon, układ endokannabinoidowy to układ w naszym organizmie (podobnie jak układ hormonalny, czy oddechowy), który składa się z dwóch rodzajów receptorów (CB1 i CB2) i odpowiedzialny jest za szereg ważnych dla organizmu funkcji – utrzymanie wewnętrznej równowagi, czyli homeostazy: sen, odpowiedź, zapalna, apetyt i wiele innych. Organizm wytwarza endogenne kannabinoidy, które łączą się właśnie z tymi receptorami. Endokannabinoidy mają analogiczną budowę jak kannabinoidy występujące w konopiach medycznych, czyli THC (tetrahydrokannabinol)  i CBD (kannabidiol).

Hipoteza zakłada, że medyczna marihuana, poprzez indukcję receptora CB2 hamuje nadmierną reakcję zapalną w COVID-19.

Podobną tezę postawili naukowcy z Uniwersytetu w Lethbridge w Kanadzie, którzy prowadzili badania  nad działaniem przeciwzapalnym i hamowaniem odpowiedzi immunologicznej konopi indyjskich zawierających wysokie stężenie CBD.

Niestety póki co nie są to naukowo potwierdzone dowody i nie są one podparte badaniami klinicznymi – prowadzone są obecnie tylko w warunkach in vitro (na sztucznie wyhodowanych komórkach, nie na pacjentach).  

Nie mamy więc aktualnie dowodów naukowych potwierdzających terapeutyczny wpływ medycznej marihuany w leczeniu koronawirusa. Natomiast dowody wskazują, że palenie lub waporyzacja marihuany, może prowadzić – tak jak w przypadku dymu z innych substancji (na przykład dym tytoniowy) – do podrażnienia i zapalenia dróg oddechowych, co w  przypadku zakażenia COVID-19 i objawów z nim związanych może wiązać się z zaostrzeniem niewydolności oddechowej i powikłań. 

Aktywne zakażenie koronawirusem, niewydolność oddechowa, choroby układy oddechowego są bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania marihuany medycznej!

Najskuteczniejszą i jedyna udowodnioną klinicznie metodą dającą ochronę przeciwko COVID-19 jest szczepionka przeciwko SARS-CoV-2!

Obecnie na rynku mamy trzy szczepionki: 

  • Pfizer, gdzie randomizowane badanie na grupie 14-tu tysiącach osób od 16 roku życia potwierdziła aż 95% skuteczność po dwóch dawkach;
  • Moderna, badanie na 30 tys. osób w USA. Analiza pokazała 94,5% skuteczność po dwóch dawkach;
  • AstraZeneca, “The Lancet”, wykazało, że szczepionka przeciw COVID-19 AstraZeneca chroni przed zachorowaniem na COVID-19 przez trzy miesiące po podaniu pierwszej dawki w 76 proc. W przypadku podania drugiej dawki po trzech miesiącach skuteczność wzrasta do 82,4 proc. i jest większa niż wtedy, gdy drugą dawkę poda się w ciągu pierwszych sześciu tygodni (54,9 proc.).

Marihuana medyczna – terapia powikłań po koronowirusie

Większość przypadków zakażeń koronawirusem charakteryzuje się łagodnym przebiegiem (84%). Zakażenie ma grypopodobny przebieg, jednak często po zakażeniu mogą wystąpić różnego rodzaju powikłania. Najczęstsze z nich to:

  • Duszność
  • Zmęczenie
  • Suchy kaszel
  • Bóle stawów
  • Bole w klatce piersiowej
  • Bóle głowy
  • Bóle kostno-mięśniowe
  • Zaburzenia snu
  • Depresja

W przypadku niektórych z nich, skuteczna okazać się może terapia medyczną marihuaną

Udowodniono korzyści stosowania konopii w przypadku:

  • Bólu stawów i mieśni
  • Bólu głowy
  • Zaburzeniach snu
  • Depresji

Pamiętaj! Terapia medyczną marihuaną jest możliwa w przypadku braku powikłań i objawów ze strony układu oddechowego. Podczas wizyty lekarskiej i badaniach twojego stanu ogólnego lekarz zaproponuję ci najlepszą i najbezpieczniejszą metodę leczenia. 

SAVOIR-VIVRE podczas pandemii

W czasie pandemii pamiętaj o zachowywaniu dystansu społecznego, noszeniu maseczki i częstej dezynfekcji rąk. Poniżej kilka zasad bezpiecznego stosowania terapii medyczną marihuaną podczas pandemii:

  1. Używaj własnego zestawu do waporyzacji.
  2. Stosuj zawsze produkt przepisany przez lekarza kupiony w aptece.
  3. W przypadku objawów infekcji górnych dróg oddechowych skonsultuj się z lekarzem.
  4. Marihuana medyczna może wchodzić w interakcję z innymi lekami, zawsze poinformuj lekarza o lekach, które przyjmujesz.
  5. Po użyciu waporyzatora zdezynfekuj urządzenie.
  6. Unikaj skupisk ludzkich.
  7. Zawsze myj i dezynfekuj ręce.
  8. W przypadku niepokojących działań związanych z terapią medyczną marihuaną przerwij ją i skonsultuj się z lekarzem.
  9. W przypadku koronawirusa bezwzględnie przerwij terapię.
  10. Po przebytym COVID-19 koniecznie skontaktuj się z lekarzem w przypadku chęci kontynuowania terapii konopiami indyjskimi.

Bibliografia

  1. Cannabinoid Receptor Type 2: A Possible Target in SARSCoV2 (CoV-19) Infection? Rossi F, Tortora C, Argenziano M, Di Paola A, Punzo F.Int J Mol Sci. 2020 May 27;21(11):3809. doi: 10.3390/ijms21113809.
  2. Fewfronierdata:https://newfrontierdata.com/cannabis-insights/covid-19-affects-cannabis-consumers-mental-health-social-use-practices/
  3. Jin, Y.; Yang, H.; Ji, W.; Wu, W.; Chen, S.; Zhang, W.; Duan, G. Virology, Epidemiology, Pathogenesis, and Control of COVID-19. Viruses 2020, 12, 372. 
  4. Shi, Z.L.; Guo, D.; Rottier, P.J. Coronavirus: Epidemiology, genome replication and the interactions with their hosts. Virol. Sin. 2016, 31, 1–2. 
  5. Luk, H.K.H.; Li, X.; Fung, J.; Lau, S.K.P.; Woo, P.C.Y. Molecular epidemiology, evolution and phylogeny of SARS coronavirus. Infect. Genet. Evol. 2019, 71, 21–30. 
  6. Lai, C.C.; Shih, T.P.; Ko, W.C.; Tang, H.J.; Hsueh, P.R. Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) and coronavirus disease-2019 (COVID-19): The epidemic and the challenges. Int. J. Antimicrob. Agents 2020, 55, 105924. 
  7. Singhal, T. A Review of Coronavirus Disease-2019 (COVID-19). Indian J. Pediatr 2020, 87, 281–286. 
  8. Xu, X.; Chen, P.; Wang, J.; Feng, J.; Zhou, H.; Li, X.; Zhong, W.; Hao, P. Evolution of the novel coronavirus from the ongoing Wuhan outbreak and modeling of its spike protein for risk of human transmission. Sci. China Life Sci. 2020, 63, 457–460. 
  9. Petrosillo, N.; Viceconte, G.; Ergonul, O.; Ippolito, G.; Petersen, E. COVID-19, SARS and MERS: Are they closely related? Clin. Microbiol. Infect. 2020, 26, 729–734. 
  10. Wang, Y.D.; Zhang, S.P.; Wei, Q.Z.; Zhao, M.M.; Mei, H.; Zhang, Z.L.; Hu, Y. [COVID-19 complicated with DIC: 2 cases report and literatures review]. Zhonghua Xue Ye Xue Za Zhi 2020, 41, E001. 
  11. Zhou, F.; Yu, T.; Du, R.; Fan, G.; Liu, Y.; Liu, Z.; Xiang, J.; Wang, Y.; Song, B.; Gu, X.; et al. Clinical course and risk factors for mortality of adult inpatients with COVID-19 in Wuhan, China: A retrospective cohort study. Lancet 2020, 395, 1054–1062. 
  12. Xu, Z.; Shi, L.; Wang, Y.; Zhang, J.; Huang, L.; Zhang, C.; Liu, S.; Zhao, P.; Liu, H.; Zhu, L.; et al. Pathological findings of COVID-19 associated with acute respiratory distress syndrome. Lancet Respir. Med. 2020, 8, 420– 422. 
  13. Guan, W.J.; Ni, Z.Y.; Hu, Y.; Liang, W.H.; Ou, C.Q.; He, J.X.; Liu, L.; Shan, H.; Lei, C.L.; Hui, D.S.C.; et al. Clinical Characteristics of Coronavirus Disease 2019 in China. N. Engl. J. Med. 2020, 382, 1708–1720. 
  14. Inciardi, R.M.; Lupi, L.; Zaccone, G.; Italia, L.; Raffo, M.; Tomasoni, D.; Cani, D.S.; Cerini, M.; Farina, D.; Gavazzi, E.; et al. Cardiac Involvement in a Patient With Coronavirus Disease 2019 (COVID-19). JAMA Cardiol. 2020, doi:10.1001/jamacardio.2020.1096. 
  15. Conti, P.; Ronconi, G.; Caraffa, A.; Gallenga, C.E.; Ross, R.; Frydas, I.; Kritas, S.K. Induction of pro- inflammatory cytokines (IL-1 and IL-6) and lung inflammation by Coronavirus-19 (COVI-19 or SARS-CoV- 2): Anti-inflammatory strategies. J. Biol. Regul. Homeost. Agents 2020, 34, 1. 
  16. Zhang, Y.; Zheng, N.; Hao, P.; Cao, Y.; Zhong, Y. A molecular docking model of SARS-CoV S1 protein in complex with its receptor, human ACE2. Comput. Biol. Chem. 2005, 29, 254–257. 
  17. Conti, P.; Younes, A. Coronavirus COV-19/SARS-CoV-2 affects women less than men: Clinical response to viral infection. J. Biol. Regul. Homeost. Agents 2020, 34, 339–343.
  18. Newfronierdata: https://newfrontierdata.com/cannabis-insights/covid-19-affects-cannabis-consumers-mental-health-social-use-practices/
  19. Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/COVID-19
  20. PulsMedycyny: https://pulsmedycyny.pl/szczepionka-przeciw-covid-19-astrazeneca-skuteczna-w-76-proc-po-jednej-dawce-badania-1107266

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT