Centrum Medycyny Konopnej > Endometrioza > Endometrioza a ból pod żebrami

Endometrioza to stan, w którym tkanka błona śluzowa wyściełająca wnętrze macicy rośnie poza tym organem. Objawy choroby to dolegliwości bólowe i problemy z wypróżnieniem. Jaki jest związek między endometriozą a bólem pod żebrami? Przeczytaj, by się dowiedzieć!

Zapamiętaj!

  • Endometrioza może powodować dolegliwości bólowe w różnych miejscach.
  • Ból pod żebrami, szczególnie nasilony w określone dni cyklu miesięcznego, może być objawem endometriozy.
  • Endometrioza to rozrost błony wyściełającej jamę macicy poza ten narząd.
  • Ból pod żebrami może być jednak spowodowany chorobami układu pokarmowego lub moczowego.
  • Endometriozę leczy się farmakologicznie i chirurgicznie.
  • W terapii stosowana jest również medyczna marihuana.

Endometrioza a ból pod żebrami

W przebiegu endometriozy zmiany pojawiają się w okolicach narządów miednicy, ale choroba może rozprzestrzenić się także na inne obszary ciała. Często spotykane są przypadki, gdy tkanka endometrialna rozrasta się w przewodzie pokarmowym, pęcherzu, a nawet na płucach lub w okolicach żeber. 

Zauważasz, że ból pod żebrami jest szczególnie nasilony w określone dni cyklu miesięcznego? To może wynikać z faktu, że hormony wpływają na tkankę endometrialną. Powodują jej cykliczne zgrubienie, krwawienie i rozpad, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Jeśli tkanka ta znajduje się pod żebrami, cykliczne zmiany mogą wywoływać ból w tej okolicy.

Zdiagnozowanie problemu często jest bardzo trudne. Badania obrazowe, takie jak USG czy rezonans magnetyczny, mogą być pomocne. Jednak diagnoza często jest stawiana dopiero podczas laparoskopii, procedury chirurgicznej umożliwiającej lekarzowi dokładne zobaczenie wnętrza brzucha.

Czy ból pod żebrami może oznaczać endometriozę?

Wiesz już więcej na temat endometriozy, a ból pod żebrami może być jednym z jej objawów. Jednak dolegliwości w tym miejscu są nieraz spowodowane innymi stanami. Do częstych przyczyn dyskomfortu w okolicy żeber należą zapalenie pęcherzyka żółciowego, choroby serca, a także problemy z kręgosłupem. Kiedy można podejrzewać, że ból pod żebrami związany jest z endometriozą? Przede wszystkim w sytuacji, gdy pojawia się w określonych momentach – podczas menstruacji lub w konkretnym momencie cyklu. Warto takie objawy skonsultować z lekarzem. Aby potwierdzić, że symptomy spowodowane są właśnie tą chorobą, konieczna jest dokładna diagnostyka – badania ginekologiczne, a także obrazowe (USG, tomografia czy rezonans). 

Dla lekarza ważne będzie opisanie przez pacjentkę wszystkich dolegliwości. Znaczenie ma również historia chorób i ogólny stan zdrowia. Każda informacja może pomóc w postawieniu właściwej diagnozy. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku endometriozy nie jest to łatwe. Ból pod żebrami jako samodzielny objaw jest najczęściej kojarzony z problemami z układem trawiennym lub układem moczowym. 

Endometrioza a ból pod żebrami – leczenie

Terapia endometriozy obejmuje różnego rodzaju metody leczenia. Często jest procedurą złożoną i niełatwą. Pacjentki mogą być poddane kuracji hormonalnej, przeciwzapalnej. W niektórych sytuacjach konieczna jest interwencja chirurgiczna, której głównym celem jest usunięcie zmian i przywrócenie właściwego funkcjonowania poszczególnych narządów. Operacja pozwala pozbyć się uciążliwych dolegliwości bólowych. Niestety żadna z obecnie dostępnych metod leczenia nie daje pacjentce całkowitej pewności, że choroba nie wróci. 

Endometrioza to bolesna choroba. Kobiety zmagające się z nią szukają sposobów na złagodzenie dolegliwości i powrót do normalnego życia. Jednym z nich jest kuracja medyczną marihuaną. Wciąż prowadzone są badania nad wpływem konopi medycznych na stan zdrowia chorujących na endometriozę. Pokazują, że marihuana lecznicza może redukować ból, działać przeciwzapalnie i regulować pracę układu hormonalnego i nerwowego. Złagodzenie dolegliwości i poprawa ogólnego samopoczucia to najbardziej namacalne efekty działania medycznej marihuany.

Endometrioza a ból pod żebrami – dlaczego boli właśnie tam?

Ból pod żebrami nie jest specyficznym objawem endometriozy, może jednak być z nią związany. Dlaczego tak się dzieje? Tkanka endometrialna, która rozrasta się poza macicą, może uciskać pobliskie nerwy, co powoduje ból. Endometrioza może także prowadzić do tworzenia się adhezji, czyli zrostów pomiędzy narządami wewnętrznymi. Te z kolei mogą uciskać nerwy lub utrudniać normalne funkcjonowanie narządów, co także objawia się dolegliwościami bólowymi. Również rozwijający się stan zapalny prowadzący do uszkodzenia tkanek może być przyczyną bólu pod żebrami.

Endometrioza a ból pod żebrami to temat, który może interesować wiele kobiet. Choroba jest podstępna, nieprzewidywalna i często objawia się w nietypowy sposób. W razie jakichkolwiek obaw lub niepokojących symptomów warto skonsultować się z lekarzem.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT