Centrum Medycyny Konopnej > Choroby neurodegeracyjne i i neurologiczne > Konopie a dziecięce porażenie mózgowe – roślina przywracająca pacjentom życie

“Konopie indyjskie poprawiają jakość życia pacjentów z porażeniem mózgowym” – pisze człowiek, który doświadczył tego na własnej skórze.

“Niegdyś nazywana ‘narkotykiem’, marihuana poprawia życie pacjentów z porażeniem mózgowym (CP, cerebral palsy), musimy porzucić stereotypy i wykorzystać ten potencjał” – pisze Darren*, pacjent w trakcie terapii medyczną marihuaną.

Życie z porażeniem mózgowym

“Kiedy rodzisz się z dziecięcym porażeniem mózgowym, Twoje życie będzie inne niż większości ludzi, na zawsze. Nie chodzi tylko o samo funkcjonowanie, ale także o to, jak sam/a postrzegasz siebie – i jak jesteś postrzegany/a przez innych.

Mózgowe porażenie dziecięce charakteryzuje się głównie spastycznością, powodującą sztywnienie mięśni. Pacjenci i pacjentki mają trudność z chodzeniem, poruszaniem się, a nawet mówieniem. Wiele osób porusza się na wózkach, co jest źródłem stereotypu o ludziach z porażeniem, według którego są unieruchomieni, są ‘warzywami’.

Jednak ludzie nie widzą, co dzieje się w środku: osoba walcząca o to, by kierować swoim codziennym życiem, która chce być widziana i słyszana przez społeczeństwo jako jego członek. Dlatego takie leki, jak medyczna marihuana mają tak ogromne znaczenie dla osób z dziecięcym porażeniem mózgowym”.

Konopie a dziecięce porażenie mózgowe

Wiedza na temat medycznej marihuany rośnie z roku na rok, badacze sprawdzają potencjał kannabinoidów konopnych w terapii różnych chorób i dolegliwości. Obecnie medyczne konopie stosuje się powszechnie m.in. w przewlekłym bólu, zaburzeniach snu, stanach lękowych czy jako wsparcie regeneracji organizmu oraz na poprawę ogólnego samopoczucia pacjentów/ek w trakcie innych terapii. Każdy z tych objawów może pojawiać się u osób z porażeniem mózgowym dziecięcym.

Spastyczność nie tylko uniemożliwia pacjentom/kom z CP poruszanie się, ale także powoduje silny ból mięśni, tym samym skazując ich na doświadczenie przewlekłego, trudnego do uśmierzenia bólu.

Porażenie mózgowe a życie społeczne

Osoby z porażeniem mózgowym bywają wykluczane z życia społecznego, izolowane w związku z nieprzystosowaniem infrastruktury miejskiej do ich potrzeb.

Potrzeby społeczne, czy wręcz frustrujące pragnienie socjalizacji, z którym wiele osób z CP może się zmagać, wywołuje psychologiczne skutki, takie jak lęk i depresja. Tworzy się wtedy błędne koło, w którym nienajlepszy stan emocjonalny wpływa na zdrowie fizyczne i odwrotnie.

Medyczna marihuana jako szansa dla osób z CP

Medyczne właściwości konopi pomagają pacjentom z porażeniem mózgowym łagodzić przewlekłe bóle związane ze spastycznością. Medyczna marihuana ułatwia zasypianie i ma duży wpływ na nastrój, poprawia apetyt, pozwala wprowadzić więcej harmonii do codziennej rutyny pacjentów i pacjentek.

Inną korzyścią płynącą z marihuany dla pacjentów z CP jest pomoc w kontrolowaniu napadów padaczkowych, objawu, który jest powszechny u osób, u których zdiagnozowano uszkodzenie mózgu. W jednym z badań, CBD kannabinoid konopny bez właściwości psychoaktywnych, znacznie zmniejszył liczbę napadów padaczkowych oraz ich natężenie. 

“Faktem jest, że marihuana pomaga wielu ludziom, nie tylko pacjentom z porażeniem mózgowym. Poprawia jakość życia, zwiększa możliwości i redukuje ból. Czas na przyjęcie nowej perspektywy: to, co kiedyś uznalibyśmy za niebezpieczny narkotyk, w rzeczywistości może być skutecznym lekarstwem.

Prawidłowo stosowana marihuana może uratować życie wielu osobom, ale może się tak dziać tylko dzięki odpowiedniemu ustawodawstwu. Musimy działać na rzecz poprawy jakości życia pacjentów, dla których szansą jest nowoczesna medycyna, np. terapia medyczną marihuaną.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT