Zaburzenia odżywiania mogą prowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia osób nimi dotkniętymi. Mimo rozwoju w zakresie psychiatrii i psychologii leczenie zaburzeń odżywiania wciąż stanowi wyzwanie terapeutyczne i w wielu przypadkach wiąże się z niepowodzeniem. Czy leczenie bulimii medyczną marihuaną mogłoby zmniejszyć liczbę chorych?
Bulimia to zaburzenie odżywiania charakteryzujące się epizodami nadmiernego jedzenia (objadania się), podczas których osoba traci kontrolę nad ilością spożywanego pokarmu, a następnie podejmuje działania kompensacyjne takie jak wymioty wywołane samodzielnie, nadmierne ćwiczenia fizyczne, głodzenie się lub stosowanie środków przeczyszczających, aby zapobiec przybraniu na wadze. To choroba o podłożu psychicznym, która wpływa zdrowie i życie pacjentów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat leczenia bulimii medyczną marihuaną.
Leczenie bulimii medyczną marihuaną
Przed rozpoczęciem dyskusji na temat leczenia bulimii, warto przybliżyć przyczyny tej choroby. Za główny czynnik zwiększający ryzyko jej pojawienia się uznaje się przede wszystkim niską samoocenę. Jednak badania przeprowadzone w 2014 roku wskazują na to, że u chorych na anoreksję i bulimię neuroprzekaźniki odpowiedzialne za reakcje emocjonalne na jedzenie są całkowicie nieaktywne.
U osób cierpiących z powodu tych schorzeń występują zaburzenia funkcjonowania układu endokannabinoidowego, który wpływa na ośrodek głodu i sytości i przez to go reguluje.
Mimo że medyczna marihuana może przyczyniać się do wzrostu apetytu (https://centrum-mk.pl/leczenie-kacheksji-medyczna-marihuana), jej zastosowanie w przypadku bulimii na pierwszy rzut oka może wydawać się nieuzasadnione ze względu na występujący w tej chorobie nadmierny głód.
Jednakże często to właśnie stres, natrętne myśli i obniżony nastrój są głównymi wyzwalaczami kompulsywnego jedzenia. Dzięki swoim właściwościom wyciszającym i stabilizującym medyczna marihuana może przyczynić się do zmniejszenia częstości występowania tych epizodów. Dodatkowo poprawia nastrój i redukuje stres, co może ograniczać częstotliwość napadów objadania się i wymiotów.
Niepokój i obniżony nastrój – częste dolegliwości osób bulimicznych
Mówiąc o leczeniu bulimii, należy pamiętać o tym, że to choroba, która objawia się nie tylko zaburzonym poczuciem głodu czy zachowaniami kompensacyjnymi, ale także wysokim poziomem lęku oraz obniżonym nastrojem. Terapia powinna być skupiona na pacjencie, a nie jedynie jego diagnozie.
Wiele osób ze zdiagnozowanymi zaburzeniami odżywiania jest zmuszonych do korzystania z leków antydepresyjnych, najczęściej selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Wdrożenie opartej na nich terapii reguluje nastrój i zmniejsza poziom lęku, co w efekcie przekłada się na zwiększenie szansy powodzenia psychoterapii. Niestety u części osób w trakcie ich stosowania występują uciążliwe skutki uboczne.
W takiej sytuacji leczenie bulimii medyczną marihuaną może okazać się dobrą alternatywą dla konwencjonalnych metod. Należy jednak pamiętać, że decyzja o wdrożeniu kuracji opartej na kannabinoidach zawsze jest zależna od lekarza prowadzącego pacjenta i nie powinna być podejmowana samodzielnie.
Podstawą leczenia zaburzeń odżywiania jest odpowiednio dobrana psychoterapia i współpraca z dietetykiem. Jednak wielu pacjentów cierpi nie tylko z powodu zaburzeń apetytu i zachowań kompensacyjnych, ale także lęku i stanów depresyjnych. W takich przypadkach medyczna marihuana może być doskonałym uzupełnieniem tradycyjnych metod.
Źródło:
https://www.biologicalpsychiatryjournal.com/article/S0006-3223(11)00507-5/fulltext (dostęp 17.01.2024).