Centrum Medycyny Konopnej > Choroby przewlekłe i stany zapalne > Leczenie kacheksji medyczną marihuaną

Stan skrajnego wyniszczenia organizmu –  tym właśnie jest kacheksja. Marihuana medyczna jest jednym ze sposobów na radzenie sobie z objawami tej przypadłości. Sprawdź, w jaki sposób kannabinoidy mogą pomóc w tym przypadku.

 

Leczenie chorób nowotworowych, które nie przynosi efektów, ale również schorzenia przewlekłe mogą prowadzić do zespołu wyniszczenia organizmu. Ta jednostka znana jest również jako kacheksja. Marihuana medyczna, choć sama w sobie nie leczy schorzenia, w znacznym stopniu może łagodzić jego objawy. Potwierdzają to liczne badania – przyjrzyjmy się, dlaczego e-recepta na medyczną marihuanę może być zasadna w przypadku tego problemu.

Kacheksja – przyczyny

Zanim dowiesz się, dlaczego w przypadku kacheksji marihuana lecznicza jest dobrym wyborem, musisz wiedzieć więcej o samej przypadłości. Zazwyczaj dotyka ona osób chorych przewlekle albo poważnie, które źle reagują na leczenie lub w przypadku których nie istnieje skuteczna terapia. Mowa między innymi o osobach:

  • chorych na nowotwory, zwłaszcza trzustki i układu pokarmowego;
  • ze stwierdzoną anoreksją;
  • cierpiących na różne zaburzenia psychiczne, w tym depresję czy nerwicę;
  • ze zdiagnozowanym AIDS;
  • chorych na choroby przewlekłe serca, nerek, jelit, kości i szpiku;
  • skrajnie niedożywionych.

Sam mechanizm pojawiania się kacheksji opiera się na wzroście poziomu cytokin zapalnych. Są to białka odpowiedzialne nie tylko za tworzenie się stanu zapalnego w organizmie, ale i za jego ciągłość i stany patologiczne, w tym silne objawy bólowe. Bezpośrednią przyczyną kacheksji jest przede wszystkim brak apetytu, który w znaczący sposób przekłada się właśnie na utratę masy ciała i brak sił do codziennego funkcjonowania i wykonywania podstawowych czynności.

Objawy kacheksji

Do podstawowych objawów tej dolegliwości zaliczają się:

  • brak apetytu lub wręcz niechęć do spożywania posiłków;
  • nudności i wymioty;
  • zaburzenia wypróżniania;
  • zaburzenia miesiączkowania u kobiet;
  • znaczny spadek masy mięśni i tłuszczu w organizmie, przekraczający próg 5% w okresie 12 tygodni;
  • przesuszenie skóry;
  • plamy wątrobowe na skórze;
  • depresja, nerwica, stany otępienia, majaczenie, manie prześladowcze wynikające z zaburzenia gospodarki neurohormonalnej i konsekwencji choroby nowotworowej;
  • brak sił do wstania z łóżka;
  • przewlekły, stale odczuwalny ból.

Zależnie od objawów prowadzona jest zróżnicowana terapia kacheksji. Marihuana medyczna uważana jest za jeden z naturalnych sposobów walki z podstawowymi objawami, które przysparzają najwięcej problemów. Mowa przede wszystkim o zaburzeniach apetytu, mdłościach, wymiotach i pogorszonym nastroju spowodowanym chorobą.

Występowanie kacheksji a marihuana medyczna

Osobom chorym na nowotwory bardzo często towarzyszy kacheksja. Marihuana medyczna zmniejsza jej objawy, choć nie leczy schorzenia samego w sobie. Podstawowym założeniem w tym przypadku jest łagodzenie takich aspektów jak brak apetytu czy kacheksja-anoreksja, czyli stan, w którym pacjent doświadcza skrajnej niechęci do jedzenia. Dlaczego to takie istotne? Kacheksja stanowi bowiem tak zwany negatywny czynnik prognostyczny. Oznacza to, że niekorzystnie wpływa na szanse powodzenia leczenia i jego rezultaty.

Terapia kacheksji marihuaną medyczną

Kacheksja, zwłaszcza występująca wskutek poważnej choroby nowotworowej, jest stanem zagrażającym życiu i zdrowiu. Jej psychiczne objawy mogą utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy po powrocie do lepszej kondycji fizycznej. Z tego powodu ważne jest, aby terapia była prowadzona na wielu polach i za pomocą substancji, które mogą łagodzić najbardziej dokuczliwe oznaki kacheksji. Marihuana medyczna ma udowodnione działanie korzystne dla zdrowia chorego na kilku gruntach.

Brak apetytu w kacheksji a marihuana medyczna

Jednym z najpoważniejszych problemów przy stanie skrajnego wyczerpania organizmu jest brak apetytu. Sprawia on, że chory nie chce przyjmować posiłków, co pogarsza dodatkowo jego stan. Oczywiście w niektórych przypadkach wskazane jest podawanie żywienia dojelitowego. Częściej jednak chorzy sięgają po specjalnie skomponowane posiłki płynne bogatobiałkowe, które zaspokajają zapotrzebowanie na składniki odżywcze w małej dawce jedzenia. Problemem jest jednak chęć spożywania jakiegokolwiek posiłku w kacheksji.

Marihuana medyczna od lat badana jest pod kątem wpływu na ośrodek głodu i przyjemności. Dziś wiadomo, że układ endokannabinoidowy bezpośrednio wpływa na odczuwanie w obu wymienionych wyżej aspektach. Nic więc dziwnego, że w przypadku kacheksji marihuana medyczna jest w stanie wzmocnić nie tylko chęć spożywania posiłków, ale również przyjemność płynącą z samego jedzenia. To z kolei przekłada się na kolejne aspekty poprawy stanu zdrowia, w tym lepszą regenerację, więcej sił do walki z uogólnionym stanem zapalnym czy lepsze nastawienie psychiczne.

Mdłości i wymioty a fitokannabinoidy

Odczuwanie nudności oraz wymioty po jedzeniu to kolejne poważne problemy, z którymi borykają się osoby cierpiące na kacheksję. Marihuana medyczna i w tym przypadku jest pomocna. Jej działanie przeciwwymiotne sprawdza się szczególnie dobrze u chorych z nowotworami układu pokarmowego, a także osób z anoreksją. Lekarz przepisujący marihuanę medyczną może tak dobrać dawkę, aby pacjent odczuł pozytywne działanie bez skutków ubocznych.

To zresztą niejedyny przypadek, kiedy takie działanie fitokannabinoidów jest wykorzystywane w terapii. Również osoby chore na AIDS lub w trakcie chemioterapii i radioterapii odczuwają nieprzyjemne objawy, takie jak mdłości i wymioty po spożytych posiłkach. To osłabia ich zdrowie i wpływa na samopoczucie. Od lat w takich przypadkach stosuje się medyczną marihuanę. Liczne badania wskazują, że jej działanie jest porównywalne z lekami przeciwwymiotnymi, a jednocześnie wykazuje mniej skutków ubocznych.

Silne wyniszczenie organizmu zawsze negatywnie wpływa na rezultaty leczenia, zwłaszcza w przypadku tak poważnych schorzeń, jak AIDS czy choroby nowotworowe. Z tego powodu w przypadku kacheksji recepta na marihuanę medyczną, choć nie jest podstawową formą terapii, staje się jej niezwykle pożądanym elementem. Badania wskazują, że jest w stanie w krótkim czasie przywrócić apetyt i zahamować pozostałe objawy, takie jak mdłości i wymioty. To stanowi podstawę do poprawy stanu chorego.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT