Choć od momentu uznania marihuany medycznej za surowiec farmaceutyczny minęły 4 lata, to wciąż kwestie związane z samą receptą na medyczną marihuanę budzą obawy wśród sporej grupy lekarzy. Dla osób zainteresowanych terapią z użyciem konopi medycznych temat recepty owiany jest tajemnicą i zradza podstawowe pytania.
Jaki lekarz może przepisać marihuanę medyczną i w jakiej sytuacji może to nastąpić? Odpowiedzi na te pytania oraz wszystko, co istotne, a związane z receptą na marihuanę medyczną znajdziesz w poniższym artykule.
Kto może wypisać receptę na marihuanę medyczną?
Tak jak na inne leki, na marihuanę medyczną receptę wystawia lekarz. W świetle polskiego prawa może to zrobić każdy specjalista z wyjątkiem lekarza weterynarii. Aby jednak medyk mógł wystawić receptę na medyczną marihuanę pacjentowi, musi mieć do tego specjalny druk oznaczony symbolem Rpw., który jest zarezerwowany dla leków narkotycznych. Konopie medyczne i wytwarzane z nich leki są środkami odurzającymi i psychoaktywnymi. Lekarz przepisujący medyczną marihuanę powinien kierować się aktualnymi doniesieniami naukowymi oraz nie wykraczać poza zakres swoich umiejętności i kompetencji.
Kto może otrzymać receptę na medyczną marihuanę?
Receptę na marihuanę medyczną może otrzymać każda osoba, która w ocenie lekarza jest w stanie odnieść korzyść z zastosowania tego rodzaju leczenia. Marihuana medyczna, a właściwie związki chemiczne w niej zawarte, mają silne właściwości terapeutyczne i niezmiernie szerokie spektrum zastosowania. Od łagodzenia bólu, po działanie nasenne, od stymulacji łaknienia po działanie przeciwzapalne – medyczna marihuana przynosi efekty, a lista chorób, w których pacjenci odczuwają poprawę, jest pokaźnie długa.
Najczęstsze wskazania do leczenia medyczną marihuaną
Marihuana na receptę stosowana jest jako terapia modulująca przebieg choroby zasadniczej pacjenta. Celem jej wdrożenia jest zniesienie cierpienia przy jednoczesnej poprawie funkcjonowania oraz ogólnej jakości życia. Konopie medyczne są w stanie kontrolować pierwotne jak i wtórne objawy choroby, zatem można im przypisać właściwości modyfikujące leczenie.
Jako powszechne wskazania do zastosowania marihuany medycznej można by wymienić:
- Ból (przewlekły, neuropatyczny, nowotworowy)
- Nudności i wymioty wywołane leczeniem onkologicznym
- Choroby neurologiczne
- Choroby autoimmunologiczne
- Depresja
- Jaskra
- HIV/AIDS
- Anoreksja i kacheksja
- Ograniczenie stosowania leków opioidowych
Co warto wiedzieć o samej recepcie na marihuanę medyczną?
Konopie medyczne, jak i wszystkie preparaty z nich uzyskane, muszą być wypisane na recepcie zawierającej symbol Rpw. Recepta na medyczną marihuanę musi zawierać wyrażoną słownie informację o ilości przepisanej substancji. Co więcej, na recepcie musi zostać podana dokładna dawka dzienna. W sytuacji, gdy przepisana przez lekarza ilość okaże się niewystarczająca na dany okres, kolejna recepta może zostać wystawiona wcześniej, niż początkowo to zakładano. Ważne, aby pamiętać, że maksymalna wypisana ilość nie może przekraczać zapotrzebowania pacjenta na okres dłuży niż 90 dni. Na jednej recepcie lekarz może zapisać tylko jeden lek, a na jej realizację w aptece pacjent ma 30 dni. W Polsce marihuana medyczna nie podlega refundacji, więc każda recepta wystawiana jest z odpłatnością 100%.
Recepta na medyczną marihuanę niczym nie różni się od tej wystawianej na inne leki z grupy leków narkotycznych. Decyzję o jej wypisaniu niezmiennie podejmuje lekarz. Pamiętaj – warto zachować receptę czy to w formie kserokopii, czy wydruku e-recepty. Miej ją zawsze pod ręką, bo może posłużyć w celu poświadczenia legalności posiadanego przez nas leku.
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje recepta na marihuanę?
Recepta na marihuanę jest bezpłatna i można ją uzyskać u lekarza. Sam produkt nie jest jednak refundowany przez NFZ i za 1 gram leczniczej marihuany zapłacisz w aptece około 65 złotych.
Kiedy lekarz przepisuje marihuanę leczniczą?
Lekarz może przepisać marihuanę medyczną na podstawie dokumentacji medycznej pacjenta. Leczniczą marihuanę stosuje się w leczeniu wspomagającym, gdy inne metody okazały się nieskuteczne. Substancja ta działa przeciwbólowo, przeciwdrgawkowo, przeciwlękowo i może zapobiegać nudnościom i wymiotom.
Czy lekarz rodzinny może wystawić receptę na marihuanę medyczną?
Każdy lekarz posiadający aktualne prawo do wykonywania zawodu (oprócz weterynarza) może wystawić receptę na leczniczą marihuanę. W praktyce przepisują ją:
- anestezjolodzy;
- interniści;
- onkolodzy;
- psychiatrzy.
Jak kupić medyczną marihuanę?
Aby móc zakupić marihuanę leczniczą w Polsce, niezbędna jest recepta wystawiona przez lekarza. Receptę można natomiast zrealizować w większości aptek.
Piśmiennictwo:
- Deutsches Institut für Medizinalcannabis forschung und bildung. Welcome Book, kompleksowy przewodnik po medycznym wykorzystaniu marihuany, s. 33-34.
- Deutsches Institut für Medizinalcannabis, drugie wydanie, październik 2020 r. s.22.
Podobne posty:
- Lekarz przepisujący medyczną marihuanę – kto i na co może wystawić receptę?
- Medyczna marihuana na receptę – w jakich aptekach legalnie kupisz leczniczą marihuanę?
- Medyczna marihuana w Polsce. Ile kosztuje marihuana lecznicza z THC na receptę?
- Medyczna marihuana a antydepresanty SSRI – czy można je łączyć?
- Leki z marihuany w Polsce