Utrzymujące się niedobory masy ciała? To poważny problem, którego lepiej nie rozwiązywać na własną rękę. Kluczem do udanej terapii jest połączenie środków, które zwiększą apetyt z działaniami mającymi na celu poprawę samopoczucia. Czy leczenie niedoborów masy ciała medyczną marihuaną to metoda, której warto spróbować? Sprawdź, na czym to polega!
Zbyt niska waga połączona z brakiem apetytu to problem, który zawsze powinno się skonsultować z lekarzem. Czy można go skutecznie leczyć? W przypadku takich zaburzeń najlepiej sprawdza się terapia, której celem jest pobudzenie apetytu i poprawa stanu psychicznego osoby chorej. Leczenie niedoborów masy ciała medyczną marihuaną doskonale wpisuje się w te kryteria. Składniki aktywne marihuany łagodzą lęk, podnoszą nastrój, a jednocześnie poprawiają apetyt. Sprawdź, jak wygląda taka terapia.
Leczenie niedoborów masy ciała medyczną marihuaną – na czym polega?
Medyczną marihuanę można wykorzystywać w leczeniu niedowagi spowodowanej zarówno zaburzeniami odżywiania, jak i innymi chorobami. Coraz częściej stosuje się np. leczenie niedoborów masy ciała medyczną marihuaną u pacjentów onkologicznych.
Medyczna marihuana ma potwierdzony wpływ na układ endokannabinoidowy, który wpływa m.in. na poczucie głodu i sytości. Dodatkowo oddziałuje na część mózgu (kresomózgowie) odpowiadającą za szereg doznań emocjonalnych związanych z jedzeniem.
Układ endokannabinoidowy kontroluje także procesy metaboliczne. Składniki medycznej marihuany zwiększają wydzielanie anandamidu, który pomaga w regulacji zachowań żywieniowych, a także pomaga odpowiednio wykorzystywać energię pozyskiwaną z pożywienia.
Jakie składniki medycznej marihuany wpływają na apetyt?
Medyczna marihuana jest bogata w wartościowe substancje aktywne. W przypadku leczenia niedoborów masy ciała największe znaczenie mają dwa z nich:
- kannabinoidy;
- THC;
- BCD.
To właśnie one wpływają na działanie poszczególnych receptorów układu endokannabinoidowego CB1 i CB2, poprawiają także funkcjonowanie neuroprzekaźników.
Co ważne, stymulowanie apetytu za pomocą medycznej marihuany nie oznacza, że pacjentowi będzie groziła otyłość. Kannabinoidy regulują pracę receptorów w przypadku różnego rodzaju zaburzeń, w tym także u osób ze zbyt wysoką masą ciała.
W jakich przypadkach można zastosować leczenie niedoborów masy ciała medyczną marihuaną?
Leczenie niedoborów masy ciała medyczną marihuaną sprawdza się najlepiej w przypadku chorób psychosomatycznych – takich, w których brak apetytu i inne zaburzenia odżywiania są spowodowane problemami w sferze psychicznej. Do takich chorób zalicza się m.in:
- anoreksję;
- bulimię;
- zaburzenia z napadami objadania się;
- inne, nieokreślone zaburzenia odżywiania.
W takich przypadkach marihuana medyczna działa na dwa sposoby. Wpływa korzystnie na apetyt u osoby chorej, a jednocześnie poprawia jej stan psychiczny. Składniki aktywne marihuany medycznej działają przeciwbólowo, zmniejszają niepokój i stres oraz poczucie lęku. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób, u których zaburzeniom odżywiania towarzyszy poczucie przygnębienia, brak akceptacji swojego ciała czy stany lękowe.
U osób cierpiących na anoreksję czy bulimię, a także u tych, których układ pokarmowy jest wyniszczony przez inną chorobę (np. nowotwór), leczenie niedoborów masy ciała medyczną marihuaną ma jeszcze jedno zastosowanie. Pozwala złagodzić stany zapalne czy skutki częstych wymiotów – medyczna marihuana ma działanie przeciwzapalne.
Leczenie niedowagi spowodowanej chorobą jest zazwyczaj skomplikowane. Wymaga nie tylko stymulacji apetytu, ale również dbania o dobrostan pacjenta. Leczenie niedoborów masy ciała medyczną marihuaną to dobry krok w kierunku rozwiązania problemów zarówno w sferze somatycznej, jak i psychicznej!