Centrum Medycyny Konopnej > Edukacja i badania na temat marihuany > Zastosowanie medycznej marihuany w leczeniu alkoholizmu

Czy leczenie alkoholizmu marihuaną medyczną ma sens? Z pewnością nie jest to remedium na alkoholizm, ale może zapewniać niezbędne wsparcie w procesie leczenia. Oto najważniejsze informacje!

Czy medyczna marihuana wspomaga walkę z alkoholizmem?

Kwestia tego, czy medyczna marihuana wspomaga walkę z alkoholizmem, jest przedmiotem intensywnych badań naukowych i dyskusji w środowisku medycznym. W teorii marihuana medyczna mogłaby pomóc w redukcji uzależnienia od alkoholu poprzez mechanizm zastępowania substancji, oferując alternatywę dla alkoholu i potencjalnie łagodząc objawy odstawienia. Niektóre badania wskazują, że kannabinoidy mogą oddziaływać na te same ścieżki neurologiczne co alkohol, co może pomagać w zmniejszeniu pragnienia alkoholu i złagodzeniu objawów zespołu abstynencyjnego.

Niestety, dowody na temat skuteczności marihuany w leczeniu alkoholizmu są niejednoznaczne. Istnieją obawy dotyczące zastąpienia jednego nałogu drugim, a także potencjalnych skutków ubocznych i ryzyka, które mogą wiązać się z regularnym stosowaniem marihuany. Ponadto wciąż nie jest jasne, czy redukcja spożycia alkoholu dzięki marihuanie prowadzi do długoterminowej abstynencji, czy poprawy ogólnego stanu zdrowia. Tym samym leczenie alkoholizmu marihuaną na ten moment może być stosowane jedynie jako wsparcie większego procesu.

Jakie właściwości wykazuje marihuana w walce z alkoholizmem?

Główne składniki aktywne marihuany, takie jak tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidiol (CBD), mogą wpływać na układ endokannabinoidowy w mózgu, który jest zaangażowany w regulację nastroju, zachowań związanych z nagrodą oraz pragnienia. Teoretycznie, marihuana może pomóc w redukcji zależności od alkoholu poprzez łagodzenie objawów odstawienia i zmniejszenie pragnienia alkoholu. To oznacza, że leczenie alkoholizmu marihuaną może (ale nie musi!) przynieść ulgę pacjentowi.

Szczególnie CBD, ze względu na swoje właściwości anksjolityczne i antypsychotyczne, jest badane pod kątem potencjalnej roli w zmniejszaniu lęku i innych objawów psychologicznych, które mogą prowadzić do nadużywania alkoholu.

Zastosowanie medycznej marihuany w leczeniu alkoholizmu

Stosowanie marihuany w terapii alkoholizmu nie jest pozbawione kontrowersji. Wątpliwości budzi możliwość zastąpienia jednego nałogu drugim oraz potencjalne skutki długotrwałego stosowania marihuany, zwłaszcza w odniesieniu do zdrowia psychicznego i kognitywnego. Ponadto skuteczność marihuany jako narzędzia leczenia alkoholizmu nie została jednoznacznie potwierdzona w badaniach klinicznych. Z tego względu obecne rekomendacje medyczne podkreślają konieczność dalszych badań i ostrożnego podejścia, gdy chodzi o leczenie alkoholizmu marihuaną.

W świetle aktualnej wiedzy naukowej zastosowanie medycznej marihuany w leczeniu alkoholizmu powinno być rozważane tylko w ramach kontrolowanych badań klinicznych lub jako część indywidualnie dostosowanego planu leczenia, uwzględniającego specyficzne potrzeby i historię medyczną pacjenta. Decyzja o włączeniu marihuany do terapii powinna być podejmowana przez lekarza specjalistę, z uwzględnieniem potencjalnych korzyści terapeutycznych, możliwych ryzyk oraz dostępności i skuteczności innych metod leczenia alkoholizmu.

Uzależnienie a układ nagrody

Uzależnienie z fizjologicznego punktu widzenia jest stanem, w którym zaburzone jest funkcjonowanie układu nagrody w mózgu człowieka. Układ nagrody to część mózgu związana z wydzielaniem dopaminy – neuroprzekaźnika, dzięki któremu możliwe jest odczuwanie przyjemności. Zażycie psychoaktywnej substancji, np.alkoholu, powoduje nagły, duży wyrzut dopaminy do mózgu. 

Jeżeli alkohol jest dostarczany do organizmu regularnie, rośnie na niego tolerancja i konieczne jest zwiększanie dawek, żeby osiągnąć tzw. efekt dopaminowy. W miarę używania alkoholu (lub innej substancji psychoaktywnej), receptory dopaminowe zanikają, wydzielanie dopaminy zostaje zaburzone, a cały układ jest mniej reaktywny. Dochodzi do sytuacji, w której tylko alkohol jest w stanie sprawić uzależnionej osobie przyjemność.

Medyczna marihuana jako wsparcie terapii uzależnień

Najlepsze efekty w leczeniu uzależnienia od alkoholu przynosi psychoterapia indywidualna i grupowa oraz psychoedukacja na temat mechanizmów uzależnienia. Osoby nadużywające alkoholu i innych substancji psychoaktywnych wykorzystują używaną substancję do regulacji emocji. Celem psychoterapii może być praca nad rozpoznawaniem emocji i poszukiwaniem innych, zdrowych sposobów radzenia sobie z napięciem.

Leczenie alkoholizmu w Polsce

W Polsce leczenie uzależnień odbywa się w szpitalach i przychodniach psychiatrycznych. Niektóre osoby, zanim zaczną psychoterapię, potrzebują pomocy w odstawieniu alkoholu. W tym celu mogą udać się na szpitalny oddział detoksykacyjny, gdzie otrzymają wsparcie farmakologiczne. 

Psychoterapia uzależnień najczęściej odbywa się w systemie otwartym: pacjenci i pacjentki przychodzą na sesje terapeutyczne do placówki, ale w niej nie przebywają przez całą dobę. Taki rodzaj terapii jest refundowany.

Równolegle do psychoterapii można rozpocząć terapię medyczną marihuaną. W tym celu dobrze jest umówić się na konsultację z lekarzem psychiatrą specjalizującym się w terapii konopiami medycznymi.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT