Medyczna marihuana, choć wielu osobom może się to wydawać nieintuicyjne, wspiera osoby wychodzące z czynnego alkoholizmu. Konopie mogą regulować działanie układu nagrody, które jest zaburzone w uzależnieniach oraz stabilizować nastrój, ułatwiać zasypianie oraz łagodzić objawy odstawienne.
Alkoholizm – symptomy
Zwiększanie się tolerancji na alkohol oraz pojawienie się objawów odstawiennych, kiedy nie pijemy wskazuje na problematyczne picie i, dalej, uzależnienie od alkoholu (kryteria diagnostyczne uzależnienia od alkoholu DSM-5). W zależności od fazy uzależnienia, osoba uzależniona od alkoholu aktywnie poszukuje towarzystwa do picia, pije samotnie, zaniedbuje coraz szersze płaszczyzny swojego funkcjonowania, coraz bardziej skupia życie na piciu alkoholu.
Uzależnienie a układ nagrody
Uzależnienie z fizjologicznego punktu widzenia jest stanem, w którym zaburzone jest funkcjonowanie układu nagrody w mózgu człowieka. Układ nagrody to część mózgu związana z wydzielaniem dopaminy – neuroprzekaźnika, dzięki któremu możliwe jest odczuwanie przyjemności. Zażycie psychoaktywnej substancji, np.alkoholu, powoduje nagły, duży wyrzut dopaminy do mózgu.
Jeżeli alkohol jest dostarczany do organizmu regularnie, rośnie na niego tolerancja i konieczne jest zwiększanie dawek, żeby osiągnąć tzw. efekt dopaminowy. W miarę używania alkoholu (lub innej substancji psychoaktywnej), receptory dopaminowe zanikają, wydzielanie dopaminy zostaje zaburzone, a cały układ jest mniej reaktywny. Dochodzi do sytuacji, w której tylko alkohol jest w stanie sprawić uzależnionej osobie przyjemność.
Efekt odstawienia
Mózg osoby nadużywającej alkoholu jest przyzwyczajony, że doświadcza stymulacji dużą ilością dopaminy, w związku z czym kiedy jej poziom jest niższy (alkohol się nie pojawia), osoba doświadcza objawów odstawienia, do których u alkoholików zalicza się: obniżony, depresyjny nastrój, problemy ze snem, niepokój, ból głowy, ból brzucha, objawy ze strony układu pokarmowego, drażliwość, agresja.
Niski poziom dopaminy wiąże się z podwyższonym poziomem hormonów stresu, co pogarsza fizyczne i psychiczne samopoczucie osoby uzależnionej. Mogą pojawiać się stany lękowe, a w skrajnych przypadkach nawet stany psychotyczne.
Medyczna marihuana w leczeniu alkoholizmu
Medyczna marihuana może wspierać leczenie pacjentów i pacjentek uzależnionych od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.
- W badaniach naukowych wykazano, że medyczna marihuana może korzystnie wpływać na funkcjonowanie układu nagrody. Naukowcy zaobserwowali, że nieprawidłowe działanie układu nagrody może współwystępować z nieprawidłowym działaniem układu endokannabinoidowego (to właśnie na jego pracę ma wpływ medyczna marihuana). Stymulując układ endokannabinoidowy można przywracać prawidłowe działanie układu nagrody.
- Inne badania pokazują, że kannabinoidy konopne mogą pomagać osobom nadużywającym ograniczać spożycie alkoholu. Medyczna marihuana łagodzi konsekwencje picia dla jelit i wątroby oraz może korzystnie wpływać na funkcje poznawcze osób, które wychodzą z czynnego uzależnienia od alkoholu.
- Medyczna marihuana, jak sugerują wyniki badania, może pomagać osobom uzależnionym w lepszym kontrolowaniu zachowań impulsywnych, co w ich przypadku oznacza np. powstrzymanie się od sięgnięcia po alkohol.
Medyczna marihuana jako wsparcie terapii uzależnień
Powyższe dane sugerują, że stosowanie medycznej marihuany zgodnie z zaleceniami lekarza może wspierać wychodzenie z czynnego uzależnienia od alkoholu. Jednak pewnym jest, że sama w sobie marihuana nie “zaczaruje” alkoholika, aby ten więcej nie pił.
Najlepsze efekty w leczeniu uzależnienia od alkoholu przynosi psychoterapia indywidualna i grupowa oraz psychoedukacja na temat mechanizmów uzależnienia. Osoby nadużywające alkoholu i innych substancji psychoaktywnych wykorzystują używaną substancję do regulacji emocji. Celem psychoterapii może być praca nad rozpoznawaniem emocji i poszukiwaniem innych, zdrowych sposobów radzenia sobie z napięciem.
W Polsce leczenie uzależnień odbywa się w szpitalach i przychodniach psychiatrycznych. Niektóre osoby, zanim zaczną psychoterapię, potrzebują pomocy w odstawieniu alkoholu. W tym celu mogą udać się na szpitalny oddział detoksykacyjny, gdzie otrzymają farmakologiczne wsparcie.
Psychoterapia uzależnień najczęściej odbywa się w systemie otwartym: pacjenci i pacjentki przychodzą na sesje terapeutyczne do placówki, ale w niej nie przebywają przez całą dobę. Taki rodzaj terapii jest refundowany.
Równolegle do psychoterapii można rozpocząć terapię medyczną marihuaną. W tym celu dobrze jest umówić się na konsultację z lekarzem psychiatrą specjalizującym się w terapii konopiami medycznymi.
Podobne posty:
- Czy marihuana to narkotyk?
- Marihuana a wątroba. Jak konopne kuracje wpływają na stan tego narządu?
- Medyczna marihuana na przewlekły stres i jego konsekwencje
- Czy medyczna marihuana może pomóc ludziom żyjącym z depresją dwubiegunową?
- Czy medyczna marihuana może pomóc ludziom żyjącym z depresją dwubiegunową?