Centrum Medycyny Konopnej > Leczenie marihuaną > Marihuana a potencja – co należy wiedzieć?

Marihuana a potencja – badania naukowe nad wpływem marihuany na męską płodność i potencję skupiają się głównie na regularnych, rekreacyjnych użytkownikach rośliny, których liczba rośnie z roku na rok. Jednak są też dowody na to, że niektóre odmiany medycznej marihuany o jasno określonym profilu kannabinoidowym mogą działać zgoła inaczej.

Czy zażywanie marihuany ma wpływ na sprawność seksualną?

Temat marihuany a erekcji (a konkretniej wpływu cannabis na sprawność seksualną) jest tematem dyskusji i badań naukowych. Niektóre badania sugerują, że marihuana może mieć wpływ zarówno pozytywny, jak i negatywny na życie seksualne. 

Z jednej strony marihuana może działać relaksująco, zmniejszać stres i zwiększać odczuwanie bodźców sensorycznych, co teoretycznie może poprawiać doznania seksualne. Z drugiej strony długotrwałe i intensywne używanie marihuany może prowadzić do obniżenia libido, a także wpływać na hormony płciowe i płodność.

Literatura dotycząca zagadnienia dostarcza, zdaniem badaczy, jednoznacznych dowodów na negatywny wpływ palenia marihuany na jakość nasienia: 

  • mniejszą ilość, ruchliwość i żywotność plemników,
  • anomalie morfologiczne plemników,
  • ograniczenie ich zdolności do zapłodnienia komórki jajowej.

Czy marihuana wpływa na męską potencję?

Czy palenie marihuany wpływa na potencję? Ta kwestia jest złożona i nie została w pełni rozstrzygnięta. Niektóre badania wskazują, że marihuana może mieć krótkotrwały wpływ na zwiększenie libido u niektórych mężczyzn, jednak inne badania mówią, że długotrwałe używanie marihuany może negatywnie wpływać na męską potencję. 

Analizy wpływu marihuany na męskie hormony wykazały, że może ona powodować spadek poziomu hormonu luteinizującego, który razem z FSH (hormonem folikulotropowym – jego poziom nie zmienia się wskutek systematycznego użytkowania marihuany) odpowiada za kontrolę czynności jąder. Wnioski na temat wpływu marihuany na poziom testosteronu nie są jednoznaczne – w poszczególnych publikacjach poddanych analizie wyniki sugerowały różne wnioski. 

Jak działa marihuana na męski układ rozrodczy?

Endogenny kannabinoid AEA, wpływając na układ nerwowy i hormonalny, za ich pośrednictwem wpływa również na zachowania seksualne, rozumiane jako potencja seksualna. Zdaniem badaczy, ta wiedza ma szansę dostarczyć seksuologom i urologom nowe narzędzie do zastosowania w terapii zaburzeń libido i erekcji u mężczyzn.

Udowodniono także korzystny wpływ kannabinoidów na męskie dolne drogi moczowe. Badano wpływ kannabinoidów konopnych na objawy urologiczne u mężczyzn, wynikające ze stanów zapalnych dolnych dróg moczowych i innych nieprawidłowości w tym obrębie. 

Jednak w tym samym badaniu wykazano negatywny wpływ marihuany na proces spermatogenezy i jakość nasienia. Dodatkowo uznano jej regularne stosowanie za czynnik ryzyka nowotworów jąder. Jak widzisz, marihuana a potencja to nie tylko temat sprawności seksualnej!

banner-sklep

Czy zażywanie marihuany może wpływać na osiąganie erekcji?

Marihuana a impotencja – czy to się łączy? Istnieją sprzeczne dowody na temat wpływu marihuany na zdolność do osiągania erekcji. Badacze dowiedli, że marihuana może przyczyniać się do problemów z erekcją u mężczyzn, zwłaszcza przy regularnym i intensywnym użytkowaniu. Może to wynikać z wpływu THC na układ nerwowy i hormonalny, co prowadzi do zmniejszonej odpowiedzi seksualnej i trudności z erekcją.

Warto jednak pamiętać, że niektórzy mężczyźni zgłaszają poprawę w sprawności seksualnej po zażyciu medycznej marihuany. Prawdopodobnie jest to związane z działaniem relaksującym i redukcją stresu. W tej sytuacji warto jednak pamiętać, że marihuana bezpośrednio eliminuje czynnik, który wcześniej mógł wpływać na potencję skrajnie negatywnie. Okazuje się więc, że marihuana a impotencja to nie taki łatwy temat.

Czy długotrwałe palenie marihuany może prowadzić do impotencji?

Długie palenie marihuany może mieć wpływ na zdolność mężczyzny do osiągnięcia erekcji, co czasami prowadzi do obaw o impotencję. Prościej mówiąc: marihuana może zmieniać poziom męskich hormonów, w tym testosteronu, który jest niezwykle istotny dla sprawności seksualnej.

Wyniki badań są niejednoznaczne. Niektórzy badacze stwierdzili, że regularne używanie marihuany może sprawiać, że trudniej jest osiągnąć i utrzymać erekcję. Jest to związane z tym, jak marihuana działa na ciało – może wpływać na nerwy i hormony niezbędne w procesie erekcji.

Potencja i płodność nie muszą iść w parze

Potencję można zdefiniować jako połączenie libido i sprawności seksualnej (brak problemów z erekcją i doświadczeniem orgazmu). Natomiast płodność to jakość nasienia, rozumiana jako zdolność plemników do zapłodnienia komórki jajowej i doprowadzenia do rozwoju zdrowego płodu.

Czy marihuana wpływa na męską płodność?

Jeśli chodzi o wpływ marihuany na płodność mężczyzn, badania naukowe wskazują, że może to być problem, ale… nie musi! Jedne badania twierdzą, że nie ma zauważalnej różnicy między jakością spermy użytkowników marihuany a mężczyzn, którzy jej nie zażywają. Z drugiej strony jednak inni badacze twierdzą, że nie udało się dokładnie zbadać tego wpływu i obecnie trudno ocenić, jaki jest faktyczny wpływ marihuany na męską płodność.

Palenie marihuany powinno być również uwzględniane przez specjalistów w zakresie leczenia niepłodności, jako potencjalna przyczyna problemów. Szczególnym aspektem tego wpływu jest wspomniana atrofia jąder: zmniejszenie się jąder i uszkodzenie kanalików nasiennych, w których produkowane jest nasienie. Efekt ten jest zazwyczaj odwracalny, jednak nie natychmiast po zaprzestaniu palenia marihuany.

 

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT