Centrum Medycyny Konopnej > Endometrioza > Endometrioza 3. i 4. stopnia – co to znaczy?

Endometrioza jest chorobą układu rozrodczego kobiety. Towarzyszą jej nawracające dolegliwości bólowe. Choroba uniemożliwia normalne funkcjonowanie, prowadzi do bezpłodności. Czym jest endometrioza 3. stopnia, a czym endometrioza 4. stopnia? 

Zapamiętaj!

  • Endometrioza to choroba układu rozrodczego kobiet, charakteryzująca się występowaniem komórek błony śluzowej macicy poza jamą macicy.
  • Endometrioza może prowadzić do powstawania stanów zapalnych, silnych dolegliwości bólowych, a także bezpłodności.
  • Endometrioza 4. stopnia to najbardziej postępująca odmiana,  która charakteryzuje się licznymi zrostami. 
  • Endometrioza 3. stopnia oznacza umiarkowane zaawansowanie choroby.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza jest chorobą atakująca kobiecy układ rozrodczy. Jej cechę charakterystyczną stanowi występowanie komórek błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Endometrium rozrasta się w jajnikach, jajowodach, ale również innych narządach (jelicie grubym czy pęcherzu moczowym). Ogniska endometriozy reagują na zmiany hormonalne, ulegają złuszczeniu i powodują krwawienie. To z kolei prowadzi do powstawania stanów zapalnych. Endometrioza objawia się silnymi dolegliwościami bólowymi. Ból pojawia się również podczas współżycia, a także oddawania moczu i stolca. Endometrioza często prowadzi do bezpłodności, uniemożliwia kobiecie normalne funkcjonowanie.

Ze względu na stopień zaawansowania objawów wyróżnia się endometriozę 1. i 2. stopnia, a także endometriozę 4. stopnia i endometriozę 3. stopnia. Jeśli chodzi o sam przebieg choroby, istnieje kilka rodzajów endometriozy. Podstawą zastosowanego podziału jest miejsce występowania zmian oraz ich charakter:

  • endometrioza otrzewnowa – zmiany pojawiają się w obszarze otrzewnej (jest to błona otaczająca narządy jamy brzusznej). Ogniska mają różną wielkość;
  • endometrioza jajnikowa – zmiany zlokalizowane są na jajnikach i w jajowodach i przybierają postać torbieli endometrialnych (tzw. torbiele czekoladowe);
  • endometrioza głęboko naciekająca – śluzówka wykazuje duże możliwości rozrostowe. Zmiany mogą pojawić się w pęcherzu moczowym, jelicie grubym i odbytnicy.

Choroba dotyczy przede wszystkim kobiet w wieku rozrodczym. Szacuje się, że może na nią cierpieć około 3% pacjentek w okresie menopauzy. 

Endometrioza 4 stopnia – co to takiego?

Stopień zaawansowania endometriozy określa się przy pomocy ze specjalnej skali  –  klasyfikacji ASRM (Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu). Pod uwagę brane są liczba, rodzaj i wielkość ognisk endometriozy. Klasyfikując dany przypadek, specjaliści uwzględniają także obecność guzów, zrostów, nacieków. Jakie są objawy endometriozy 4. stopnia? To ostatni, najbardziej zaawansowany typ choroby, czyli endometrioza ciężka. Liczne zrosty prowadzą do deformacji narządów wewnętrznych. Macica jest nieruchoma, często przemieszczona do tyłu, a nawet przyrośnięta do jelit.

Ogniska endometriozy występują w różnych miejscach i narządach  – wyrostku robaczkowym, jelitach, pochwie, szyjce macicy, pęcherzu moczowym. Zmiany osiągają kilkucentymetrowe rozmiary. Jak leczona jest endometrioza 4. stopnia? Najczęściej koniecznością okazuje się interwencja chirurgiczna. Wskazania do zabiegu to duże zmiany czy naciekanie na inne narządy. Zachowawcze leczenie chirurgiczne polega na usunięciu ognisk choroby i przywróceniu prawidłowego funkcjonowania narządów miednicy mniejszej. Niekiedy niezbędne jest radykalne leczenie, czyli usunięcie całej macicy i przydatków.

Endometrioza 3. stopnia – jak wygląda, jak leczyć?

III stopień endometriozy określany jest jako umiarkowany. W tym przypadku obserwuje się połączenie zrostami więzadeł szerokich z jajnikami. Zmiany endometriozy widoczne są w zrostach jajników, w zagłębiu maciczno-odbytniczym. Jak jest leczona endometrioza 3. stopnia? W tym przypadku zazwyczaj konieczne jest chirurgiczne usunięcie zmian. Ma to za zadanie zmniejszyć dolegliwości bólowe, przywrócić narządom prawidłową budowę i funkcjonalność. 

Niestety nawet dokładnie przeprowadzony zabieg nie daje gwarancji, że choroba nie wróci. Im bardziej zaawansowana choroba i później rozpoczęte leczenie endometriozy, tym ryzyko nawrotu większe. 

Kobiety cierpiące na endometriozę szukają różnych sposobów na łagodzenie dolegliwości. Jednym z nich może być sięgnięcie po medyczną marihuanę, która znana jest ze swoich właściwości przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Trzeba jednak pamiętać, że o jej zastosowaniu powinien zadecydować lekarz. Medyczne konopie dostępne są jedynie na receptę.

Endometrioza jest przewlekłą, ciężką chorobą, która w wielu przypadkach nie daje jednoznacznych objawów i jest późno diagnozowana. Chore powinny być objęte opieką specjalistów z różnych dziedzin. Do poprawy jakości życia konieczne są również zmiana nawyków, wprowadzenie odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT