Nazywana jest chorobą cierpienia, często uniemożliwia normalne funkcjonowanie i zajście w ciążę – to endometrioza. Bóle stawów, mięśni, nadmierne pocenie czy stany depresyjne to tylko część objawów towarzyszących chorobie.
Zapamiętaj!
- Endometrioza to choroba, która powoduje wiele różnych objawów.
- Ból stawów jest jednym z nieoczywistych symptomów towarzyszących endometriozie.
- Choroba jest często diagnozowana u kobiet z RZS.
- Podejrzewa się, że endometrioza związana jest z zaburzeniami układu immunologicznego.
- Jedną z terapii stosowanych przy endometriozie może być podawanie medycznej marihuany.
Endometrioza – bóle stawów jako objaw
Endometrioza kojarzona jest z bolesnymi miesiączkami i bezpłodnością. Niewiele osób wie, jak wiele objawów jej towarzyszy. Obok bólu przy wypróżnianiu się i mikcji czy bolesnych stosunków płciowych pojawia się znaczne pogorszenie nastroju, a nawet depresja, nadmierna potliwość, a także ból stawów. Te nieoczywiste objawy są czasem powodem wizyt u różnych specjalistów. Postawienie prawidłowej diagnozy nie jest jednak łatwe, wymaga dużego zaangażowania lekarza i wykonania wielu badań.
Jakie są objawy endometriozy? To przede wszystkim ból – częsty, intensywny i wszechobecny. Może pojawiać się w różnych miejscach, a jego przyczyną jest rozrost błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Zmiany mogą pojawiać się w jajnikach, jajowodach, pęcherzu moczowym, jelitach, przeponie. Jednak ból stawów nie jest bezpośrednio związany z rozrostem błony śluzowej. U kobiet chorujących na endometriozę często diagnozuje się choroby współwystępujące, w tym RZS (reumatoidalne zapalenie stawów), choroby tarczycy, cukrzycę. Specjaliści uważają, że może to świadczyć, iż endometrioza powiązana jest z zaburzeniami układu odpornościowego.
Czym jest endometrioza?
Endometrioza to choroba, która wciąż pozostaje zagadką. Może być trudna do zdiagnozowania i leczenia. Ten problem zdrowotny dotyka najczęściej kobiety w wieku rozrodczym, ale zdarzają się przypadki zachorowań wśród bardzo młodych dziewczyn, a także u pań w okresie menopauzy. Niejednokrotnie pierwszym objawem są bolesne miesiączki. Za sukces można uznać, gdy już na tym etapie choroba zostanie zdiagnozowana. Niestety w wielu przypadkach kobiety słyszą, że ból podczas okresu jest normalnym zjawiskiem.
Nieleczona endometrioza prowadzi do poważnych powikłań, niedrożności jelit, niewydolności nerek, bezpłodności. Najbardziej zaawansowana i nawracająca postać endometriozy wymaga niekiedy wykonania zabiegu usunięcia macicy wraz z przydatkami. Chore bardzo często skarżą się na ból, który wyklucza normalne funkcjonowanie. Uniemożliwia współżycie i prawidłowe wypróżnianie się. Niezdiagnozowana choroba skazuje na długie cierpienie.
Bóle stawów – skąd się biorą?
Endometrioza często nazywana jest chorobą zagadką. Nie wiadomo, co odpowiada za jej rozwój, dlaczego atakuje i dlaczego towarzyszy jej tak wiele różnych objawów. Pewne jest jednak, że kobiety chore na endometriozę skarżą się na ból stawów, zwłaszcza nadgarstków, kolan i barków. Wiele z nich choruje na RZS (dający silne dolegliwości bólowe stan zapalny).
Trzeba również podkreślić, że dla pań chorujących na endometriozę bóle stawów to tylko jeden z problemów. Doświadczają bowiem przewlekłego zmęczenia i wyczerpania. Zdarzają im się omdlenia i mdłości. Choroba wyniszcza i uniemożliwia codzienną aktywność, dlatego tak ważne jest diagnozowanie problemu i podejmowanie leczenia.
Medyczna marihuana na dolegliwości bólowe
Ból przy endometriozie to jeden z najbardziej dokuczliwych objawów. Nic dziwnego, że kobiety szukają sposobów na jego redukcję. Liczne badania dotyczące działania medycznej marihuany pokazują, że konopie mogą niwelować dolegliwości bólowe. Jednocześnie konopie medyczne mają działanie przeciwzapalne, regulują pracę układu nerwowego i hormonalnego. Medyczna marihuana w endometriozie może poprawić jakość snu, samopoczucie, złagodzić dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Endometrioza jest poważną chorobą. Szacuje się, że może na nią cierpieć nawet co piąta kobieta na świecie. Tym bardziej istotna jest diagnoza, dzięki której można jak najwcześniej rozpocząć leczenie endometriozy. Lekarz zadecyduje, czy będzie to leczenie farmakologiczne, czy chirurgiczne.
Podobne posty:
- Endometrioza 3. i 4. stopnia – co to znaczy?
- Endometrioza a ciąża. Czy choroba przeszkadza w zajściu w ciążę?
- Endometrioza – objawy jelitowe i psychiczne. Przegląd symptomów choroby
- Endometrioza – ból podczas owulacji. Czy można go skutecznie złagodzić?
- Endometrioza głęboko naciekająca – co to za choroba?