Centrum Medycyny Konopnej > Choroby przewlekłe i stany zapalne > Leczenie boreliozy medyczną marihuaną

Czy w przypadku boreliozy lecznicza marihuana może złagodzić objawy choroby? Jak postępować przy wieloukładowej chorobie zakaźnej? W tym artykule przedstawimy wszystkie ważne właściwości konopi indyjskich i ich wpływ na leczenie boreliozy!

 

Borelioza jest stosunkowo często występującą chorobą odkleszczową. Wieloukładowa choroba zakaźna ma swoje źródło w zakażeniu organizmu przez bakterie z grupy krętków Borrelia burgdorferi. Dochodzi do niego w wyniku wkłucia kleszcza w ciało człowieka i wpuszczenia przez niego śliny lub treści jelitowej. Borelioza nazywana bywa również krętkowicą kleszczową lub chorobą z Lyme. Dolegliwości spowodowane chorobą zakaźną mogą być różnorodne i dotyczyć całego organizmu. Właśnie dlatego bywa trudna do zdiagnozowania. Czy w ramach terapii boreliozy marihuana medyczna może wspomóc lub zastąpić tradycyjne leczenie?

Leczenie boreliozy medyczną marihuaną

Konopie indyjskie zawierają substancje zwane kannabinoidami. Najbardziej znanymi i cenionymi ze względu na swoje właściwości są tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidiol (CBD). Okazuje się, że THC i CBD są pomocne w leczeniu boreliozy. Związki wykazują silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dzięki tym właściwością mogą być pomocne przy leczeniu objawów boreliozy jak: dolegliwości bólowe mięśni, bóle głowy, apatia i zaburzenia snu. Medyczna marihuana może także przyczynić się do poprawy nastroju oraz podniesienia poziomu energii

Borelioza – marihuana medyczna czy tradycyjne leczenie?

Borelioza jest chorobą zakaźną wymagającą odpowiedniego leczenia. Zwykle polega ono na długiej antybiotykoterapii złożonej z kilku antybiotyków. Czas trwania kuracji zwykle trwa od 14 do nawet 30 dni. Bywa jednak, że terapia okazuje się niewystarczająco skuteczna – objawy boreliozy utrzymują się pomimo zakończonej kuracji antybiotykami. W takiej sytuacji warto wprowadzić alternatywne metody terapii boreliozy. Marihuana medyczna jest jedną z nich. Warto jednak włączyć ją nawet w przypadku wyleczenia choroby – właściwości konopi indyjskich mogą naprawić szkody wywołane przez antybiotyki:

  • bóle brzucha;
  • nadwrażliwość na różne pokarmy;
  • biegunki.

Jak rozpoznać boreliozę?

Niestety, reakcja organizmu na zakażenie bakteriami Borrelia burgdorferi może być bardzo indywidualna, dlatego rozpoznanie choroby nie należy do najprostszych. Najbardziej charakterystycznym symptomem, świadczącym o zakażeniu, jest rumień wędrujący, czyli zaczerwieniony obszar skóry wokół miejsca wkłucia kleszcza. Do pozostałych objawów należą:

  • stan podgorączkowy;
  • gorączka;
  • chroniczne zmęczenie;
  • zaburzenia pracy serca;
  • dolegliwości ze strony narządu wzroku;
  • zapalenie stawów;
  • porażenie nerwu twarzowego.

 

Nadal poszukiwane są metody alternatywnego leczenia boreliozy. Marihuana medyczna zyskuje największe uznanie wśród nietradycyjnych terapii. Konopie indyjskie z powodzeniem łagodzą objawy choroby zakaźnej i prowadzą do zatrzymania jej rozwoju. Lekarz przepisujący marihuanę medyczną potrafi dobrać skuteczną dawkę.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT