Centrum Medycyny Konopnej > Leczenie marihuaną > Czy medyczna marihuana może pomóc ludziom żyjącym z chorobą afektywną dwubiegunową?

Nowe dane sugerują, że medyczna marihuana może przynieść “unikalne korzyści” ludziom żyjącym z ChAD. 

Wyniki badań zaprezentowane w listopadzie 2022 roku sugerują, że medyczna marihuana może przynosić konkretne korzyści osobom żyjącym z depresją dwubiegunową (chorobą afektywną dwubiegunową, ChAD).

Badacze poszukujący nowych form terapii dla często występujących zaburzeń nastroju i problemów zdrowia psychicznego skupili szczególną uwagę na antydepresyjnych i przeciwlękowych właściwościach takich substancji, jak psylocybina i konopie lecznicze.

Jeden z raportów z badań, które zostały zaprezentowane na tegorocznym spotkaniu Towarzystwa na rzecz neuronauki (Society for Neuroscience) – najważniejszego na świecie źródła nowych informacji w zakresie nauk o mózgu i zdrowiu – sugeruje, że medyczna marihuana może przynosić “unikalne, korzystne efekty” w terapii pacjentów i pacjentek z chorobą afektywną dwubiegunową. 

Zaburzenia nastroju znajdują się wśród najczęściej diagnozowanych chorób psychicznych na całym świecie. Obecnie farmakoterapia zaburzeń nastroju to głównie modulatory i symulatory serotoniny oraz benzodiazepiny. Obie te formy farmakoterapii dają powolne efekty oraz obciążone są wieloma działaniami niepożądanymi. Dodatkowo, wielu pacjentów i pacjentek z ChAD wcale nie odpowiada na wspomniane leczenie. Z pomocą może wtedy przyjść lekarz przepisujący marihuanę medyczną.

Do 2% populacji doświadcza dwubiegunowości występującej przez całe życie, ostatnie badania wskazują, że spektrum dwubiegunowości może dotyczyć nawet 5% populacji.

Wiele osób żyjących z chorobą afektywną dwubiegunową używa marihuany, która, według ich deklaracji, pomaga im radzić sobie z problemami z motywacją i funkcjami poznawczymi. 

Dowiedz się więcej: Medical cannabis and mental health – everything you need to know.

W nowym badaniu naukowcy eksplorowali wpływ marihuany na zachowania nastawione na cel oraz funkcje poznawcze. Odkryli, że długotrwałe używanie marihuany wiązało się z poprawą niektórych funkcji poznawczych u osób z ChAD, takich jak: osłabieniem skłonności do podejmowania ryzykownych decyzji oraz wzmocnieniem motywacji. Co ciekawe, efekt ten wystąpił jedynie u pacjentów i pacjentek z chorobą afektywną dwubiegunową, nie u zdrowych osób. 

Podczas gdy długotrwały, niekorzystny wpływ marihuany na stabilność nastroju jest możliwy, długoterminowe zażywanie kannabinoidów konopnych niesie unikalne korzyści osobom z ChAD, potencjalnie poprzez redukcję aktywności dopaminergicznej w mózgu. 

Autorzy badania podsumowują: “Długotrwałe używanie marihuany może mieć unikalne, korzystne działanie na osoby z depresją dwubiegunową. Wcześniejsze badania sugerowały, że niektóre osoby z ChaD przejawiały wzmożoną aktywność dopaminergiczną w związku z zahamowaną ekspresją transporterów dopaminy.

Tymczasem wykazano, że medyczna marihuana, używana długotrwale, redukuje uwalnianie dopaminy, a więc może skutkować przywróceniem dopaminowej homeostazy u osób z Chad i, w konsekwencji, neutralizować ich deficyty w zachowaniach nastawionych na cel. Zaangażowaliśmy się w dalsze badania, które będą eksplorować ten potencjał”.

Komentując wyniki badań, Lisa Monteggia, dyrektor Instytutu Mózgu Vanderbilt i profesor farmacji na Uniwersytecie Vanderbilt, powiedziała: “Myślimy o kannabinoidach konopnych i psylocybinie jako o nowych ścieżkach, nie tylko oceniając je jako potencjalne substancje terapeutyczne, ale też analizując, jaki wpływ wywierają na mózg. Zaprezentowane badania dołączają do rosnącej puli dowodów na to, że te substancje mogą oferować nowe drogi łagodzenia symptomów wielu zaburzeń zdrowia psychicznego”.

Badania te były wspierane przez fundusze pochodzące z państwowych instytucji, włączając Narodowy Instytut Zdrowia oraz przez prywatne fundacje.

 

Źródła:
https://cannabishealthnews.co.uk/2022/11/11/study-can-cannabis-help-people-living-with-bipolar-disorder/

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT