Przeczulica, znana też jako hiperestezja lub „mocne czucie”, to problem niezwykle uciążliwy. Może przybierać różne formy, przy czym najczęstszym jest przeczulica skóry.
Na czym polega ta przypadłość? W wielkim skrócie: na zbyt mocnym odczuwaniu. W przypadku przeczulicy słuchowej dotyczy to dźwięków, które wydają się zbyt głośne, w przypadku przeczulicy smakowej problem pojawia się podczas jedzenia. Z kolei najczęstsza forma przeczulicy dotyczy skóry i sprawia, że lekki dotyk staje się przyczyną silnego bólu. Jak go łagodzić?
Przeczulica skóry – jakie jest jej źródło?
Nadwrażliwość skóry to problem, który może w znacznym stopniu utrudnić życie. Dlaczego? Jej objawy sprawiają, że wykonanie najprostszych czynności staje się męczarnią.
Przeczulica skóry i jej zasięg
Tkliwość skóry zwykle jest problemem miejscowym, skoncentrowanym na wybranej części ciała. Lekarze często zmagają się ze zjawiskiem przeczulicy skóry głowy lub przeczulicy skóry uda. Czasem nadmierna tkliwość skóry ogranicza się do dłoni, czasem dotyczy tak dużych powierzchni ciała jak np. plecy. W każdym przypadku przeczulica wymaga leczenia, przed którego podjęciem niezbędne staje się wykrycie jej przyczyny.
Przyczyny hiperestezji
Operacje są częstą, lecz niejedyną przyczyną problemów z nadmierną tkliwością skóry. Problem taki często pojawia się po zabiegach chirurgicznych (np. po operacji przepukliny), które wymagają nacięcia nie tylko skóry, ale i znajdujących się pod nią tkanek.
Przeczulica często ma związek z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego, może się też łączyć się z innymi przypadłościami, np. cukrzycą lub stwardnieniem rozsianym. Nadwrażliwość skóry głowy jest częsta przy migrenie, z kolei zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa mogą doprowadzić do przeczulicy skóry na plecach. Nadmierna tkliwość skóry twarzy bywa skutkiem problemów z zatokami lub uszkodzenia nerwu twarzowego.
Inne, bardzo częste przyczyny nadwrażliwości skórnej, to:
- infekcje wywołane przez wirusy lub bakterie (np. półpasiec);
- urazy lub problemy z kręgosłupem, których skutkiem jest uszkodzenie nerwów;
- czynniki genetyczne;
- zatrucia toksynami lub lekami;
- bardzo duże niedobory witaminy B12.
Ważne jest skonsultowanie się z neurologiem i wykonanie odpowiednich badań obrazowych i laboratoryjnych. Czasem przed postawieniem diagnozy trzeba też wykonać te badania, które pozwalają sprawdzić proces przewodzenia w nerwach. Od ich wyników uzależnione jest leczenie.
Przeczulica skóry i jej leczenie
Jak długo może trwać przeczulica? Czasem jest to problem o typowo przejściowym charakterze, zdarza się jednak, że zbyt mocne odczuwanie dotyku utrzymuje się przez długi czas. W jaki sposób można z tym walczyć? Wszystko zależy od źródła problemu.
Jak leczyć przeczulicę skóry po operacji?
Czasem nadmierna tkliwość skóry jest skutkiem operacji, po której pozostaje ślad w postaci blizny, zrostów lub powoli gojącej się rany. Praktycznie każda operacja, nawet ta najdrobniejsza, może skutkować czasową przeczulicą lub niedoczulicą. W takim przypadku ważne jest odpowiednie leczenie, polegające m.in. na wdrożeniu odpowiedniej rehabilitacji.
Przeczulica kontra medycyna
A jak sytuacja wygląda w pozostałych przypadkach? Jeśli nadmierna tkliwość skóry ma związek z chorobami, to na nich trzeba skupić uwagę. Tak jest m.in. w przypadku półpaśca i cukrzycy. Rezygnacja z niektórych używek, zmiana diety czy suplementacji witaminy B12 czasem okazuje się wystarczającym rozwiązaniem. Czasem niezbędna staje się psychoterapia, która w połączeniu z ćwiczeniami relaksującymi może przynieść bardzo dobre efekty.
W poważniejszych przypadkach niezbędne staje się sięganie po silne leki przeciwbólowe, co w przypadku osób borykających się z przeczulicą przez dłuższy czas może być sporym problemem. Wiadomo, że silne leki na dłuższą metę mogą negatywnie wpłynąć na organizm. Czy istnieje dla nich alternatywa?
Przeczulica i ból. Czy można go złagodzić dzięki medycznej marihuanie?
Wrażliwość skóry na dotyk często jest skutkiem problemów z ośrodkowym układem nerwowym, na który można wpływać m.in. poprzez umiejętne wykorzystanie konopi i znajdujących się w nich kannabinoidów. Wiadomo też, że konopie dobrze radzą sobie z wieloma chorobami przewlekłymi, m.in. z tymi, którym towarzyszy przeczulica (m.in. cukrzyca i półpasiec). Skupmy się jednak na OUN i bólu neuropatycznym.
Wpływ medycznej marihuany na ośrodkowy układ nerwowy
Ośrodkowy układ nerwowy (OUN) to swoiste centrum zarządzania wpływające na to, jak funkcjonuje ludzki organizm. Najważniejszymi jego elementami są mózg i rdzeń kręgowy, ważną rolę spełniają również neurony (komórki nerwowe). Gdy OUN przestaje sprawnie funkcjonować, zaczynają się poważne problemy ze zdrowiem.
W jaki sposób na OUN wpływają leki konopne? Wiadomo, że kannabinoidy mogą chronić komórki nerwowe i zwiększać ich żywotność. Zauważono, że medyczna marihuana ma korzystny wpływ na neurony, zapobiega ich degeneracji, a tym samym hamuje rozwój wielu chorób związanych z układem nerwowym (m.in. chorobę Alzheimera). Dzięki temu są w stanie pomagać m.in. chorym na stwardnienie rozsiane, np. poprzez złagodzenie napięcia mięśni.
Czym jest ból neuropatyczny?
Ból neuropatyczny to ból, którego przyczyną jest uszkodzenie układu nerwowego. Z bólem tego typu zmaga się około 10% ludności. Dlaczego? W ich przypadku proces przewodzenia informacji ruchowych i czuciowych wzdłuż włókien nerwowych łączących rdzeń kręgowy z mózgiem ulega zakłóceniu. Inną przyczyną bólu neuropatycznego może być problem z odbiorem informacji ruchowych i czuciowych w mózgu lub w rdzeniu kręgowym (czyli uszkodzenie OUN). W każdym z przypadków skutki są takie same: silny, trudny do zniesienia ból, któremu towarzyszy wiele dodatkowych dolegliwości (m.in. przeczulica skóry).
Leczenie takiego bólu jest sporym wyzwaniem, choć medycyna zna wiele metod na jego złagodzenie. Z lepszymi lub gorszymi skutkami wykorzystywane są m.in.:
- leki znieczulające;
- leki mające wspomagać pracę uszkodzonych nerwów;
- fizykoterapia;
- hydroterapia;
- neuroliza.
Jak medyczne konopie łagodzą ból neuropatyczny?
Tradycyjne metody leczenia nie zawsze są w stanie uporać się z bólem neuropatycznym i takimi jego towarzyszami jak przeczulica. Z tego też powodu wielu lekarzy do walki z takim bólem wykorzystuje medyczną marihuanę. Dzięki znajdującym się w nich kannabinoidom (identycznych jak te, które naturalnie występują w ludzkim organizmie) można wpływać na receptory CB1 i CB2, a tym samym złagodzić ból i poprawiać jakość życia pacjentów dotkniętych przeczulicą skóry. Recepta na medyczną marihuanę może być wypisana przez lekarza rodzinnego lub specjalistę.
Przeczulica skóry to poważne zaburzenie, którego objawów nie można ignorować. Zbyt duża wrażliwość na dotyk ma przecież fatalny wpływ na jakość życia, negatywnie odbija się też na psychice pacjenta. Szukanie skutecznych sposobów łagodzenia takiej dolegliwości jest zatem jednym z ważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi medycyna.
Podobne posty:
- Leczenie bólu medyczna marihuaną – na czym polega? Czy jest skuteczne?
- Leczenie bólu neuropatycznego – jak walczyć z dolegliwościami bólowymi?
- Rwa udowa kontra medycyna. Z jakich metod leczenia można korzystać? Jak medyczna marihuana może pomagać w walce z tą przypadłością?
- Leczenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) medyczną marihuaną
- Dlaczego oczy po marihuanie stają się czerwone? Czy należy się tym martwić?