Centrum Medycyny Konopnej > Medyczna marihuana - poradniki i informacje > Czy waporyzacja marihuany jest lepsza od palenia?

Czy wiesz, co to waporyzacja? To bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sposobów przyjmowania medycznej marihuany. Liczba jej zwolenników na całym świecie z roku na rok sukcesywnie wzrasta. Co zatem kryje się za jej rosnącą popularnością? W tym artykule znajdziesz odpowiedź nie tylko na to pytanie.

Waporyzacja – co to jest?

Waporyzacja to nic innego jak odparowywanie najcenniejszych składników aktywnych z suszu kwiatostanu konopi przy pomocy specjalnego podgrzewacza – waporyzatora. Dzięki waporyzacji z suszu konopi uwalniane zostają cenne kannabinoidy i terpeny w najczystszej formie, poprzez parę i co najważniejsze, bez zwęglania. Taka wiedza o tym, jak działa waporyzator, jest bardzo cenna dla użytkowników medycznej marihuany!

Dzięki metodzie waporyzacji uzyskujemy możliwie najszybszy efekt działania medycznej marihuany. Związki aktywne zawarte w inhalowanej parze bezpośrednio z płuc przedostają się do krwiobiegu, przy całkowitym pominięciu układu pokarmowego. Efekty waporyzacji odczuwalne są po upływie 5–10 min od inhalacji, a szacowany czas oddziaływania to od 2 do 4 godzin.

Jak działają waporyzatory?

Czy wiesz, jak działa waporyzator? Główne zadanie waporyzatorów to podgrzanie suszu konopnego do odpowiedniej i ściśle kontrolowanej temperatury, w której dochodzi do odparowywania substancji czynnych, bez powstawania szkodliwych substancji smolistych.

Inhalacja parą uzyskaną w procesie waporyzacji jest rekomendowana przez specjalistów, albowiem uchodzi za najzdrowszy sposób przyswajania składników z konopi medycznych.

Waporyzatory – wszystko, co musisz wiedzieć

Urządzenie do odparowywania marihuany, powszechnie zwane waporyzatorem, na rynku konopnym pojawiło się stosunkowo niedawno. Prekursorem współczesnych waporyzatorów był pistolet na gorące powietrze, służący do… usuwania farby! Został zaadaptowany przez Amerykanina mieszkającego w Holandii – Eagle Billa. Jego patent został złożony na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i w zaskakująco szybkim tempie rozpoczyna istną konopną e-rewolucję!

Dziś palenie marihuany w waporyzatorze jest powszechnie stosowaną metodą przyjmowania suszu. Wiedza o tym, jak działa waporyzator, pozwoli ci szybko wybrać najlepszą dla siebie metodę.

Jakie są rodzaje waporyzatorów?

Waporyzatory dzielimy ze względu na metodę podgrzewania suszu. Do wyboru są zatem urządzenia:

  • kondukcyjne (susz ogrzewa się w wyniku kontaktu z komorą grzewczą),
  • konwekcyjne (suszenie odbywa się za pomocą strumienia gorącego powietrza),
  • hybrydowe (łączące obie wspomniane wyżej metody).

W przypadku waporyzatorów do marihuany medycznej ważne jest wybieranie produktów medycznych, z odpowiednimi atestami, które gwarantują wykonanie produktu z odpowiednich materiałów.

Jaka jest cena waporyzatorów?

Cena za waporyzatory waha się w zależności od modelu, na który się zdecydujemy. Warto tę sprawę solidnie przemyśleć, bo może się zdarzyć tak, że sprzęt zakupiony w okazyjnej cenie nie spełni oczekiwań. 

Nie ma też co liczyć na refundację waporyzatora. Jeśli rozważasz zakup sprzętu medycznego, to koszt waha się w przedziale od tysiąca do nawet dwóch tysięcy złotych.

Na czym polega waporyzacja marihuany?

Wiesz już, co to waporyzator. Gdy nabędziesz taki sprzęt, musisz pamiętać, aby dokładnie zapoznać się z jego instrukcją obsługi. W procesie waporyzacji nie ma nic skomplikowanego! Jest to prosta metoda, niezwykle intuicyjna, którą można opisać w kilku krokach. Zatem jak wygląda palenie marihuany w waporyzatorze?

  1. Umieść odważony i rozdrobniony susz w komorze grzewczej,
  2. ustaw na urządzeniu odpowiednią temperaturę,
  3. wciśnij odpowiedni przycisk,
  4. wdychaj parę (koniecznie zatrzymuj ją w płucach!),
  5. zrób wydech.

Jest jednak kilka wskazówek, o których warto pamiętać.

  • Zawsze ściśle trzymaj się zaleceń lekarza.
  • Posługuj się wagą, by mieć pewność, że dawki są odpowiednio odmierzone.
  • Odpowiednio rozdrobnij susz.
  • Kruszenie powoduje zwiększenie powierzchni, która jest podgrzewana, co pozwala wykorzystać produkt w sposób bardziej efektywny. Do waporyzacji najlepiej sprawdza się średni poziom rozdrobnienia.
  • Kwiatostany konopi możesz pokruszyć palcami, rozerwać, ciąć nożyczkami, albo posłużyć się specjalnie zbudowanym młynkiem do mielenia ziół, co jest metodą zdecydowanie najszybszą.

Na początku waporyzacji zaleca się ustawienie możliwie najniższej temperatury grzania, by w trakcie stosowania móc stopniowo ją zwiększać. Dzięki temu szybko odkryjesz preferowaną przez siebie temperaturę. 

Czy waporyzacja marihuany jest lepsza od palenia?

Jeśliby spojrzeć pod kątem bilansu zalet i wad obu metod, to waporyzacja nie ma sobie równych. Zatem w czym tkwi różnica między waporyzacją a paleniem?

  • Waporyzacja uwalnia z konopi indyjskich najcenniejsze i pożądane z punktu widzenia terapeutycznego składniki aktywne, w tym THC i CBD.
  • Odbywa się bez procesu spalania, czyli bez wydzielania szkodliwego dymu.
  • Wygenerowana para ma niższą temperaturę.
  • Jest bezpieczna dla zdrowia dróg oddechowych.
  • Waporyzacja marihuany jest podgrzaniem jej do ściśle określonej temperatury w przedziale 120–220 stopni Celsjusza, w której to dochodzi do wrzenia składników aktywnych uwalnianych z suszu konopi w postaci aromatycznej pary. 

Płomień zapalniczki ma około 2000 stopni Celsjusza i w kontakcie z suszem doprowadza go do natychmiastowego spalania. Ten proces niesie za sobą utratę blisko 50% składników aktywnych. Co więcej, wytwarzany jest gorący, drażniący dym, który zawiera silnie toksyczne związki rakotwórcze i substancje smoliste powodujące groźne choroby płuc. 

To wszystko oznacza, że jeśli wykupisz receptę na medyczną marihuanę, to palenie suszu w waporyzatorze będzie i zdrowsze, i wydajniejsze. Co to waporyzator? Sposób na zdrowsze zażywanie medycznej marihuany!

Waporyzatory do medycznej marihuany – gdzie kupić?

Już wiesz, co to waporyzator, ale czy wiesz, gdzie go kupić? W przypadku urządzeń służących do waporyzacji medycznej marihuany najlepiej udać się do apteki, ale musisz pamiętać, że nie każda będzie oferowała tego typu produkty! Dlatego po otrzymaniu e-recepty na medyczną marihuanę warto sprawdzić dostępność leków w najbliższych aptekach.

 

Bibliografia:

Deutsches Institut für Medizinalcannabis forschung und bildung. Welcome Book, kompleksowy przewodnik po medycznym wykorzystaniu marihuany, s. 23–33.

Deutsches Institut für Medizinalcannabis, drugie wydanie, październik 2020 r., s. 35.

Backes, M. (2014). Marihuana i Medycyna. Praktyczny przewodnik po świecie medycznej marihuany, część 2, s. 87, 96-100.

Wolf, L., Wolf, M. (2019). Medyczna marihuana. Praktyczne zastosowanie, s. 57-58.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT