Zawarta w konopiach CBD to naturalna, bezpieczna i nieuzależniająca substancja. To właśnie dzięki niej możliwe jest leczenie zaburzeń lękowych medyczną marihuaną. Co ważne, jest ona bezpieczna dla organizmu.
Różnego rodzaju zaburzenia psychiczne to problem wielu ludzi z całego świata. Należą do nich m.in. depresja, nerwica oraz zaburzenia lękowe. Dziś skupimy się na tym ostatnim, który objawia się stresem, zmartwieniem, poczuciem niebezpieczeństwa, a nawet dolegliwościami cielesnymi. Przy zaburzeniach lękowych powyższe stany pojawiają się bez jakichkolwiek wyraźnych przyczyn. W znacznym stopniu pogarsza to samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Dowiedz się, jak medyczna marihuana może pomóc z takimi dolegliwościami.
Leczenie zaburzeń lękowych medyczną marihuaną
Zaburzenia lękowe mogą pojawić się w każdym wieku, zawodzie, stanie materialnym i pozycji społecznej. Na ich rozwój wpływa uwarunkowanie genetyczne, duży poziom stresu, choroby przewlekłe oraz obecność innych zaburzeń psychicznych. Niektóre typy osobowości są bardziej podatne na wytworzenie się takiego stanu, szczególnie po ekspozycji na przemoc lub inne negatywne czynniki środowiskowe.
Po zdiagnozowaniu zaburzeń lękowych lekarz zaproponuje najlepszą terapię, dostosowaną do konkretnego przypadku.
Może to być:
- psychoterapia poznawczo-behawioralna;
- farmakoterapia;
- psychoedukacja;
- samopomoc z użyciem książek i innych materiałów.
Najlepsze efekty daje połączenie kilku różnych metod leczenia. Skutecznym, naturalnym sposobem na wspomaganie terapii jest stosowanie marihuany medycznej. Aby ją uzyskać wymagana będzie recepta na marihuanę medyczną. Po jej uzyskaniu należy ją waporyzować. Potrzebne jest do tego specjalne urządzenie, które podgrzewa susz i uwalnia z niego aktywne substancje lecznicze. Waporyzator nie wytwarza tak wysokiej temperatury, aby umożliwić spalanie. Dzięki temu można czerpać z rośliny korzyści bez negatywnych skutków zażywania substancji smolistych. Alternatywnie pacjentom z zaburzeniami lękowymi marihuana podawana jest w formie wysoko przyswajalnego olejku CBD.
Zaburzenia lękowe a marihuana – korzyści
Co takiego zawierają konopie, że działają jak naturalne antydepresanty? Przede wszystkim kannabinoidy, które korzystnie wpływają na działanie układu nerwowego. Łączą się one z układem endokannabinoidowym człowieka. Ten odpowiada za regulację prawie wszystkich najważniejszych procesów zachodzących w organizmie – od snu, przez pamięć, po zdolność immunologiczną.
Najbardziej znaną substancją tego typu jest CBD, który wykazuje następujące właściwości:
- wspiera prawidłową komunikację pomiędzy neuronami i neurotransmiterami;
- wspomaga proces tworzenia nowych komórek nerwowych;
- poprawia zdolność tkanek do tworzenia nowych połączeń nerwowych;
- reguluje funkcjonowanie układu hormonalnego;
- blokuje traumatyczne wspomnienia;
- zwiększa poziom serotoniny w organizmie;
- zmniejsza reakcje lękowe w stresujących i napiętych sytuacjach;
- przywraca homeostazę układu nerwowego.
Specjaliści radzą jednak, by wybierać produkty z jak najszerszym spektrum kannabinoidów. Ich synergistyczne działanie daje znacznie silniejsze efekty niż jakikolwiek pojedynczy składnik.
Zawartość kannabinoidów konopnych w medycznej marihuanie sprawia, że działa ona w podobny sposób, jak leki antydepresyjne i przeciwlękowe. Dlatego zaburzenia lękowe i marihuana lecznicza często bywają ze sobą kojarzone – jest to naturalny sposób na utrzymywanie odpowiedniego poziomu serotoniny w mózgu i zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia ataku paniki. Waporyzowany susz konopny działa uspokajająco na cały organizm i łagodzi reakcje na stresujące sytuacje. Warto pamiętać, iż jest możliwość uzyskania e-recepty na medyczną marihuanę!
Podobne posty:
- Zastosowanie medycznej marihuany w leczeniu stanów lękowych
- Z czym nie wolno łączyć marihuany medycznej?
- Medyczna marihuana a antydepresanty SSRI – czy można je łączyć?
- Jak medyczna marihuana może podnieść jakość życia pacjentów i pacjentek z demencją?
- Leczenie zespołu policystycznych jajników (PCOS) medyczną marihuaną