Centrum Medycyny Konopnej > Endometrioza > Czy endometrioza jest groźna? Mówimy, czym grozi nieleczona endometrioza!

Czy endometrioza jest groźna? Czym grozi nieleczona endometrioza? Choroba ta, dotyka wiele kobiet na całym świecie. Wiedza na jej temat powinna być więc upowszechniana. Poznanie skutków endometriozy to kwestia zdrowia, a nawet życia.

Zapamiętaj!

  • Endometrioza jest groźna i może prowadzić do wielu powikłań.
  • Nieleczona endometrioza powoduje uszkodzenia narządów i zrosty, utrudniające zajście w ciążę.
  • Leczenie endometriozy jest zindywidualizowane i obejmuje terapię hormonalną, chirurgię i strategie zarządzania bólem.

Czym jest endometrioza i jakie są jej objawy?

Czy endometrioza jest groźna? Czym grozi nieleczona endometrioza? Sama choroba o tej nazwie to stan, w którym błona śluzowa macicy (endometrium) rośnie poza tym narządem. Może dotyczyć jajników, jajowodów, a nawet innych organów w jamie brzusznej. Objawy endometriozy są różne i zależą od lokalizacji zmian. 

Najczęstsze to silne bóle podczas menstruacji, ból w dolnej części brzucha podczas stosunku, a także problemy z zajściem w ciążę. Często pojawiają się także zmiany w rytmie wypróżniania, a także wiele innych objawów, które trudno jest powiązać z tą chorobą. Z tego powodu bywa późno diagnozowana!

Czy endometrioza jest groźna?

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, na pewno wiele kobiet zastanawia się teraz, czy endometrioza jest groźna. Z pewnością tej choroby nie należy bagatelizować! Nie wiąże się bowiem jedynie z doświadczaniem bolesnych miesiączek. To stan zapalny, który postępuje, dlatego może prowadzić do wielu komplikacji. Najważniejsza z nich to bezpłodność, która jest często wynikiem zrostów i uszkodzenia jajników czy jajowodów. Innymi skutkami są przewlekły ból, który może utrudniać codzienne funkcjonowanie, a także rozwój zespołu jelita drażliwego.

W skrajnych przypadkach endometrioza może przyczynić się do śmierci pacjentki. Oprócz tego podejrzewa się, że gruczolistość macicy (inaczej endometrioza) przyczynia się do powstawania niektórych złośliwych nowotworów, takich jak rak jasnokomórkowy lub endometrialny. 

Czym grozi nieleczona endometrioza?

Poniekąd znasz już odpowiedź na pytanie, czym grozi nieleczona endometrioza. Warto jednak pogłębić wiedzę na ten temat, zanim przyjrzymy się temu, czy recepta na marihuanę medyczną może być rozwiązaniem.

Jednym z najbardziej znaczących skutków nieleczonej endometriozy jest bezpłodność. Wiele kobiet z endometriozą ma trudności z zajściem w ciążę, a około 30–50% kobiet z tą chorobą może doświadczyć bezpłodności. Jest ona często wynikiem zrostów i uszkodzenia jajników czy jajowodów spowodowanych przez rosnącą tkankę endometrialną.

Endometrioza a dolegliwości bólowe

Kolejnym poważnym skutkiem nieleczonej endometriozy jest przewlekły ból. Jest on jednym z najczęstszych objawów tej choroby i może mieć wpływ na codzienne życie pacjentki. Ból może występować podczas menstruacji, ale także poza tym okresem. Może on obejmować ból w dolnej części brzucha, ból podczas stosunku, ból podczas oddawania moczu lub stolca. Przewlekły ból może prowadzić do problemów emocjonalnych, takich jak depresja czy lęk, co dodatkowo wpływa na jakość życia pacjentki. Te problemy mogą złagodzić konopie – e-recepta na medyczną marihuanę często jest wystawiana w związku z bólem czy stanami lękowymi lub depresyjnymi.

Komplikacje spowodowane zrostami

Należy wziąć pod uwagę, że zrosty nie tylko komplikują zajście w ciążę. Same stanowią źródło bólu, a przy tym przyczyniają się do degradacji narządów wewnętrznych. Tworzą trwałe połączenia, niejako „sklejając” je między sobą, co powoduje zaburzenia ich funkcji. Dotyczy to narządów układu rozrodczego, ale również trawiennego czy moczowego.

Kobiety, które zaniedbują leczenie, ryzykują swoją sprawnością, zdrowiem, a nawet życiem. Dlatego nie należy rezygnować z prawidłowej diagnozy oraz leczenia.

Jak leczyć endometriozę?

Leczenie endometriozy jest zindywidualizowane i zależy od objawów, wieku pacjentki, planów dotyczących ciąży i rozszerzenia choroby. Może obejmować leczenie hormonalne, chirurgię, a także strategie zarządzania bólem. W ostatnim przypadku sprawdza się terapia marihuaną leczniczą, która skutecznie łagodzi odczuwanie dolegliwości bólowych.

Leczenie hormonalne i chirurgiczne

Jedną z metod leczenia endometriozy jest terapia hormonalna, która ma na celu zahamowanie wzrostu tkanki endometrialnej poza macicą. W niektórych przypadkach konieczne może być leczenie chirurgiczne, które ma na celu usunięcie tkanki endometrialnej. Jest to szczególnie ważne, gdy endometrioza jest zaawansowana lub powoduje poważne objawy, takie jak silny ból czy problemy z płodnością. Najczęściej stosuje się laparoskopię.

Podsumowując, endometrioza jest chorobą, która może prowadzić do poważnych konsekwencji, jeśli nie jest odpowiednio leczona. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby kobiety były świadome tej choroby, jej objawów i możliwości leczenia. Dlatego, odpowiadając na pytanie, czy endometrioza jest groźna, trzeba z całą mocą zaznaczyć, że tak!

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT