Centrum Medycyny Konopnej > Endometrioza > Czy endometrioza jest uleczalna? Poznaj wszystkie odpowiedzi!

Zastanawiasz się, czy endometrioza jest uleczalna? Terapia tego schorzenia bywa żmudna, a wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pacjentki. Istnieje wiele metod leczenia, które wykorzystuje się w przypadku tej choroby, w tym również zastosowanie medycznej marihuany.

Zapamiętaj!

  • Endometrioza to choroba, która może być trudna do wyleczenia. 
  • Istnieją różne metody, w tym terapia hormonalna i chirurgia, ale nie gwarantują one całkowitego wyleczenia. 
  • Kobiety sięgają też po medyczną marihuanę, która łagodzi uciążliwe objawy choroby.
  • Ważne jest świadome wielokierunkowe podejście do choroby, a także wsparcie medyczne, psychologiczne oraz społeczne, aby poprawić jakość życia pacjentek.

Jakie są objawy endometriozy?

Czy endometrioza jest uleczalna? Zanim zaczniemy się zastanawiać nad odpowiedzią na to pytanie, warto najpierw zrozumieć, na czym polega to schorzenie. Endometrioza jest chorobą, w przebiegu której komórki podobne do komórek wyściełających macicę zaczynają namnażać się poza jej jamą. Najczęściej atakują inne narządy jamy brzusznej.

Objawy tego stanu mogą być różnorodne, ale często obejmują:

  • ból w dolnej części brzucha;
  • ból podczas miesiączki;
  • ból odczuwany podczas oddawania moczu i wypróżnień;
  • problemy z zajściem w ciążę;
  • ból przy stosunku płciowym.

Diagnozę utrudnia fakt, że nie każda kobieta doświadcza wszystkich symptomów. Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO w większości przypadków trudno jest całkowicie wyleczyć endometriozę. Jednak można z nią walczyć i ją opanować postęp choroby. Czy e-recepta na medyczną marihuanę jest obiecującym rozwiązaniem? Przyjrzymy się temu zagadnieniu.

Czy endometrioza jest uleczalna? Dostępne metody

Bez odpowiedniej terapii endometriozy trudno myśleć o zajściu w ciążę. Jej symptomy stanowią również poważne utrudnienie codziennego życia i mogą prowadzić do wielu poważnych powikłań. Z tego powodu należy dążyć do rozpoznania i leczenia tej choroby. Niestety mimo tak dużego postępu w medycynie nie ma jednego skutecznego sposobu radzenia sobie z endometriozą. Wypracowano jednak kilka metod, które są stosowane w zależności od stopnia zaawansowania tego schorzenia, a także faktu, czy pacjentka myśli o posiadaniu dzieci.

Terapia hormonalna a endometrioza

Szukając odpowiedzi na pytanie, czy endometrioza jest uleczalna, trzeba zaznaczyć, że nie jest znana przyczyna choroby, dlatego leczenie ma charakter objawowy. Na pewno warto przyjrzeć się terapii hormonalnej z grupy gestagenów, leków hamujących wydzielanie gonadotropin, lub analogów gonadoliberyny. Ma ona na celu zahamowanie podziałów komórkowych endometrium, głównie poprzez zmniejszenie poziomu estrogenów. Pod wpływem gestagenów przerośnięte obszary śluzówki macicy, które są zmianami o charakterze ogniskowym, stają się mniej skłonne do krwawień. Aby złagodzić objawy choroby, najczęściej sięga się po leki przeciwbólowe oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). 

Zastosowanie antykoncepcji hormonalnej może być utrudnieniem dla kobiet chcących zajść w ciążę. Dlatego trzeba omówić ze swoim lekarzem inne rozwiązania.

Chirurgiczne leczenie endometriozy

Jeśli terapia hormonalna okaże się niewystarczająca, niekiedy ostatecznym rozwiązaniem jest interwencja chirurgiczna. Chirurgiczne leczenie endometriozy może obejmować procedury takie jak laparoskopia (mniej inwazyjna) lub laparotomia (klasyczne otwarcie jamy brzusznej), które służą do usunięcia ognisk endometriozy. Jest to metoda często stosowana, gdy inne formy leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

W sytuacjach kiedy kobieta nie planuje ciąży, a leczenie zachowawcze nie przyniosło rezultatów, proponowana jest metoda radykalna. Polega na usunięciu narządów rodnych wraz z przydatkami.

Leczenie endometriozy a zastosowanie medycznej marihuany

Pacjentki, które zmagają się z endometriozą, coraz chętniej sięgają po alternatywne metody łagodzenia bólu. Jest wśród nich medyczna marihuana, której działanie zostało poparte wieloma badaniami naukowymi.

Zastanawiając się, dlaczego medyczna marihuana może być pomocna w tej walce, warto zwrócić uwagę na badania sugerujące, że endometrioza może mieć związek z zaburzeniami pracy układu endokannabinoidowego. Odpowiada on za zachowanie samoregulacji procesów biologicznych, w tym również odczuwanie bólu. Dlatego receptory tego układu znajdują się we wszystkich tkankach ludzkiego organizmu. To ważne dla utrzymania jego równowagi.

Marihuanę leczniczą warto zastosować, by złagodzić ból oraz zmniejszyć stan zapalny w organizmie. Można to osiągnąć dzięki CBD (kannabidiolowi) oraz THC (tetrahydrokannabinolowi), działającym przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Według dostępnych badań, kobiety cierpiące na endometriozę mogą mieć w tkance endometrium mniejszą liczbę receptorów układu endokannabinoidowego. Medyczna marihuana sprawdza się też w jego stymulowaniu.

Wpływ endometriozy na kobiety

Odpowiedź na pytanie, czy endometrioza jest uleczalna, wydaje się ważna także w kontekście samopoczucia pacjentek. Osoby z endometriozą często doświadczają ograniczeń w codziennych aktywnościach, co może prowadzić do zmniejszenia zdolności do pracy oraz ogólnej jakości życia.

Z tego powodu ważne jest wsparcie psychologiczne oraz społeczne. Terapia oraz edukacja na temat schorzenia mogą pomóc w radzeniu sobie z objawami, a także w znalezieniu równowagi w życiu codziennym. Również rodzina i społeczność grają kluczową rolę w oferowaniu wsparcia czy zrozumienia dla osób z endometriozą.

Czy endometrioza jest uleczalna? To warto zapamiętać

W kontekście leczenia endometriozy należy pamiętać, że zarówno leczenie hormonalne, jak i chirurgiczne nie jest w stu procentach skuteczne. Omówione metody mogą jednak przynieść ulgę i poprawić jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem. Ważne jest świadome podejście do choroby oraz korzystanie z dostępnych form wsparcia medycznego, psychologicznego i społecznego. Może to obejmować receptę na marihuanę medyczną. Być może w przyszłości medycyna znajdzie skuteczniejsze metody leczenia tego schorzenia.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT