Centrum Medycyny Konopnej > Endometrioza > Endometrioza głęboko naciekająca – co to za choroba?

Endometrioza jest przewlekłą chorobą dotykającą głównie kobiety w wieku rozrodczym. Może mieć różny stopień nasilenia postać – łagodną, umiarkowaną, ale też zaawansowaną. Najbardziej niebezpieczna jest endometrioza głęboko naciekająca.

Zapamiętaj!

  • Endometrioza jest przewlekłą chorobą, z którą zmagają się głównie kobiety w wieku rozrodczym.
  • Endometrioza głęboko naciekająca atakuje więzadła szerokie macicy, otrzewną, jelito grube, moczowody, pęcherz moczowy.
  • Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań takich jak zwężenie jelita, niedrożność przewodu pokarmowego i niewydolność nerek.
  • Leczenie endometriozy głęboko naciekającej obejmuje zarówno terapię farmakologiczną, jak i chirurgiczną.
  • W leczeniu endometriozy zastosowanie może znaleźć medyczna marihuana.

Endometrioza – co to za choroba?

Endometrioza jest chorobą ciężką i przewlekłą, trudną do zdiagnozowania i leczenia. Najczęściej to problem pań w wieku od 20 do 40 lat, jednak zdarzają się przypadki zachorowania zarówno wśród bardzo młodych kobiet, jak i będących w okresie menopauzy. W endometriozie błona śluzowa macicy rozrasta się poza jamą macicy. Atakuje wówczas inne narządy – jajniki, jajowody, jelita, pęcherz moczowy czy wyrostek robaczkowy. Najbardziej charakterystycznym objawem jest dojmujący ból, który pojawia się w różnych sytuacjach, np. podczas stosunku, w czasie oddawania stolca czy moczu.

W zależności od liczby i wielkości zmian oraz miejsca ich występowania endometrioza może przybrać określoną postać. Wyróżniamy minimalną, łagodną, umiarkowaną, ale również ciężką. W każdym przypadku może być konieczne zastosowanie innej terapii. W leczeniu endometriozy stosuje się farmakoterapię, ale także zabiegi chirurgiczne. Z pacjentkami cierpiącymi na endometriozę spotykają się też lekarze przepisujący medyczną marihuanę.

Celem jest zniesienie dolegliwości bólowych, przywrócenie prawidłowej budowy i funkcjonalności zaatakowanych narządów. W najcięższych przypadkach koniecznością okazuje się usunięcie całej macicy i przydatków.

Czym jest endometrioza głęboko naciekająca?

Endometrioza głęboko naciekająca to jeden z typów endometriozy. Cechą charakterystyczną jest wyjątkowo wysoka zdolność śluzówki do rozrostu.  Endometrioza głęboko naciekająca DIE (Deep Infiltrating Endometriosis) prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Jest to stan, w którym błona śluzowa nacieka otrzewną na głębokość ponad 5 mm. Guzki mają wielkość około 1 cm i naciekają różne narządy – więzadła szerokie macicy, otrzewną, jelito grube, przegrodę odbytniczo-pochwową, ścianę pochwy, ale także moczowody, pęcherz moczowy, pojawiają się nawet w przeponie.

Nieleczona, późno zdiagnozowana endometrioza głęboko naciekająca może prowadzić do poważnych powikłań. Jednym ze skutków jest zwężenie światła jelita, niedrożność przewodu pokarmowego, zwężenie moczowodu, a w konsekwencji niewydolność nerek. Jakie objawy mogą sugerować problem? To przede wszystkim:

  • silne, przewlekłe bóle miednicy, które mogą być odczuwane przez większość cyklu menstruacyjnego;
  • bóle pleców, bóle podczas oddawania moczu oraz bóle podczas stosunku płciowego;
  • nieregularne, obfite i bolesne krwawienia miesięczne;
  • plamienia między okresami;
  • bóle jelitowe i problemy z wypróżnianiem, wzdęcia, zaparcia, biegunka;
  • zmęczenie, mdłości, bóle głowy czy bóle mięśni.

Endometrioza głęboko naciekająca – leczenie

W terapii endometriozy stosuje się leczenie farmakologiczne oraz chirurgiczne. Każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie. Leki hormonalne są często podstawową metodą leczenia endometriozy. Mogą pomóc w zmniejszeniu objawów bólowych oraz ograniczeniu wzrostu i rozprzestrzeniania się tkanki endometrialnej. Przykłady leków hormonalnych stosowanych w leczeniu endometriozy to leki antykoncepcyjne, progestageny, agonisty hormonu uwalniającego gonadotropinę (GnRH) i inhibitory aromatazy. Na dolegliwości bólowe można też kupić marihuanę medyczną w aptece – jest to lek na receptę.

W przypadku endometriozy głęboko naciekającej często konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Laparoskopia stanowi najczęściej stosowaną metodę chirurgiczną w celu walki z endometriozą. Polega ona na wprowadzeniu cienkiego instrumentu optycznego przez małe nacięcia w brzuchu, co pozwala lekarzowi na usunięcie zmienionej tkanki. Jeżeli endometrioza jest bardzo zaawansowana i nie reaguje na inne metody leczenia, może być zalecane usunięcie macicy. Histerektomia jest trwałym rozwiązaniem i eliminuje możliwość przyszłego wzrostu tkanki endometrialnej, ale jest to decyzja, którą pacjentka podejmuje po dokładnym omówieniu sytuacji z lekarzem.

Endometrioza a medyczna marihuana

W celu złagodzenia objawów, przede wszystkim zniesienia dolegliwości bólowych i zmniejszenia stanu zapalnego, można zastosować medyczną marihuanę. Zawiera ona substancje czynne: tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidiol (CBD), które wykazują właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Medyczne konopie mogą również pomóc w wyregulowaniu działania układu hormonalnego. 

Badania pokazują, że kobiety cierpiące na endometriozę mają mniej receptorów układu endokannabinoidowego w tkance endometrium. Może to oznaczać deficyt w obrębie tego układu i konieczność jego stymulowania. Tu swoje zadanie spełniają konopie medyczne – jeśli uważasz, że mogą być dla ciebie rozwiązaniem, umów się na konsultację w centrum leczenia marihuaną.

Endometrioza głęboko naciekająca wymaga rozpoznania, a następnie odpowiedniego leczenia. Zaniedbana prowadzi do poważnych powikłań, uniemożliwia chorej normalne funkcjonowanie.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT