Centrum Medycyny Konopnej > Medyczna marihuana - poradniki i informacje > Jakie dawki medycznej marihuany stosować?

Medyczna marihuana stosowana jest jako środek do łagodzenia bólu i leczenia niektórych schorzeń. Sprawdzamy, jakie dawki medycznej marihuany są zalecane przez lekarzy i jak bezpiecznie stosować preparat.

Zapamiętaj!

  • Marihuanę medyczną mogą przepisać wszyscy uprawnieni lekarze, najczęściej są to specjaliści, tacy jak onkolodzy, psychiatrzy, neurolodzy.
  • Bezpieczne dawki medycznej marihuany zależą od metody podania i celu terapeutycznego. 
  • Zazwyczaj dawka dzienna wynosi od 1 do 3 gramów, co przekłada się na 30-90 gramów miesięcznie.
  • Najczęściej zalecaną metodą podawania marihuany medycznej jest waporyzacja, czyli inhalacja.
  • Przedawkowanie marihuany medycznej nie jest zazwyczaj zagrożeniem dla życia, ale może być bardzo nieprzyjemne.

Marihuana w medycynie

Aby skorzystać z terapii marihuaną leczniczą, należy posiadać receptę oznaczoną symbolem Rpw. zarezerwowaną dla leków o działaniu psychoaktywnym. Specyfik może zostać przepisany przez każdego lekarza z uprawnieniami (wyjątkiem jest weterynarz), jednak najczęściej o jego stosowaniu decydują specjaliści (onkolodzy, psychiatrzy, neurolodzy). 

Ustawowo marihuana lecznicza jest sprzedawana legalnie w polskich aptekach od 1 listopada 2017 roku. Od tego czasu jest legalnym środkiem przepisywanym pacjentom cierpiącym na różnego rodzaju schorzenia. Nie jest jednak refundowana, dlatego pacjenci muszą przygotować się na pełną odpłatność za konopny specyfik. Recepta na marihuanę medyczną może wiązać się z wydatkiem kilkuset złotych.

Jakie dawki medycznej marihuany są bezpieczne?

Marihuana medyczna stosowana jest w celu uśmierzania bólu, a także łagodzenia skutków ubocznych chemioterapii. Ma pomagać pacjentom walczyć z wieloma schorzeniami, takimi jak padaczka, choroby neurodegeneracyjne, niektóre choroby metaboliczne, depresja, migrena, HIV i AIDS czy reumatoidalne zapalenie stawów. Marihuana może okazać się pomocna w leczeniu zaburzeń snu oraz łaknienia. 

Wciąż konieczne są dalsze badania nad skutecznością marihuany w poprawie kondycji fizycznej i psychicznej pacjentów. Trzeba pamiętać, że bardzo istotny jest sposób podania preparatu oraz jego dawka. Jakie dawki medycznej marihuany są bezpieczne i najczęściej zalecane przez specjalistów? Zazwyczaj dawka dzienna wynosi od 1 do 3 gramów, co w przeliczeniu miesięcznym daje 30-90 gramów medycznej marihuany. Dawka zależy jednak od metody podawania konopi. Preferowaną metodą podawania leczniczej marihuany jest waporyzacja, która polega na wdychaniu substancji czynnych.

Przedawkowanie medycznej marihuany

Trzeba pamiętać, że możliwe jest przedawkowanie marihuany medycznej. Chociaż jest ona stosowana w celach leczniczych i może przynosić ulgę w różnych schorzeniach, zawiera składniki psychoaktywne, takie jak tetrahydrokannabinol (THC). Nadmierna ilość THC może prowadzić do niepożądanych skutków i objawów.

Przedawkowanie medycznej marihuany może objawiać się nasileniem uczucia niepokoju, dezorientacją, trudnościami z koncentracją, zaburzeniami pamięci, nudnościami, wymiotami, przyspieszonym biciem serca, drżeniem mięśni, nadmierną sennością lub pobudzeniem. Przedawkowanie marihuany medycznej zazwyczaj nie zagraża życiu, jak to bywa często w przypadku niektórych leków. Jednak skutki przedawkowania marihuany mogą być bardzo nieprzyjemne. 

Jakie dawki medycznej marihuany w inhalacji?

Gdy już wykupisz e-receptę na medyczną marihuanę, jak stosować lek? Do inhalacji marihuany leczniczej zaleca się stosowanie waporyzatora medycznego. Najczęściej stosuje się dawkę w wielkości około 200 miligramów (1 łyżeczka lub pół miarki). Pacjent, który chciałaby zwiększyć dawkę, musi skonsultować się z lekarzem. Ilość należy zwiększać powoli, sukcesywnie, obserwując reakcję organizmu.

Dawka marihuany leczniczej dobierana jest indywidualnie w każdym przypadku. Stosowanie specyfiku musi być zawsze uzgodnione z lekarzem. To specjalista dobiera dawkowanie na podstawie analizy stanu zdrowia i potrzeb pacjenta. Nigdy nie należy samodzielnie modyfikować zaleceń lekarskich.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT