Centrum Medycyny Konopnej > Choroby neurodegeracyjne i i neurologiczne > Leczenie dyskinezy medyczną marihuaną

Leczenie dyskinezy medyczną marihuaną

Leczenie dyskinezy medyczną marihuaną zyskuje coraz większe uznanie zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy. Sposób postępowania zależy jednak od przyczyny niekontrolowanych ruchów ciała. Poznaj alternatywną metodę leczenia dyskinez.

Dyskinezy, czyli nagłe, niekontrolowane ruchy ciała, występują zwykle jako objaw chorób układu nerwowego. Mogą być również powikłaniem po stosowaniu niektórych leków (np. neuroleptyków). Dyskinezy pojawiają się głównie w obrębie kończyn i głowy jako tiki nerwowe, jednak mogą dotyczyć też narządów wewnętrznych. Drżenie mięśni i nienaturalne wyginanie ciała może być również samodzielną jednostką chorobową. Metoda leczenia zależy przede wszystkim od przyczyny. Oprócz tradycyjnej farmakoterapii istnieją też alternatywne sposoby takie jak recepta na medyczną marihuanę.

Czym dokładnie są dyskinezy?

Dyskinezy objawiają się niekontrolowanymi ruchami ciała. Mogą to być drżenia kończyn, mimowolne krótkotrwałe odruchy, gwałtowne prężenia różnych części ciała czy nawet różnego rodzaju mlaskanie, chrząkanie i wysuwanie języka. Dyskineza może być oddzielną jednostką chorobową lub dolegliwością wynikającą z innych schorzeń (np. choroby Parkinsona czy pląsawicy Huntingtona). Częstymi przyczynami są też choroby układu nerwowego oraz schorzenia genetyczne. Dyskineza może być również skutkiem ubocznym stosowanych leków przeciwpsychotycznych (np. neuroleptyków starego typu). Choroba może przyjmować wielorakie postacie i występować w różnym natężeniu. Czy e-recepta na medyczną marihuanę jest w jej przypadku zasadna?

Tradycyjne metody leczenia dyskinez

Wybór metody leczenia zależy przede wszystkim od rodzaju i przyczyny występowania dyskinezy. Jeśli dolegliwości spowodowane są przyjmowaniem leków, najlepszym rozwiązaniem jest stopniowe zmniejszanie dawki i zastąpienie farmaceutyków innymi środkami o podobnym działaniu. Należy zawsze przeprowadzać taki proces wyłącznie na wyraźne zalecenie lekarza prowadzącego. Jeśli występuje drżenie samoistne zwykle zalecana jest terapia beta-blokerami lub benzodiazepinami. Farmaceutyki te wykazują działanie rozluźniające. Przy dystonii i znacznym napięciu mięśni rozważa się również leki antycholinergiczne, lewodopę lub też miejscowe iniekcje toksyny botulinowej. Z kolei tiki, wystepujące w zespole Touretta, leczy się lekami uspokajającymi, pomocna jest także psychoterapia.

Leczenie dyskinezy medyczną marihuaną

Układ endokannabinoidowy jest ściśle powiązany z kontrolą odruchów. Kannabinoidy zawarte w konopiach łączą się z receptorami CB1 i CB2, przez co wykazują pozytywny wpływ na wymieniony układ. Medyczna marihuana jest więc coraz częściej zalecana w przypadku zaburzeń ruchowych. Dzieje się tak ze względu na właściwości słynnych kannabinoidów. Związki zawarte w konopiach indyjskich (szczególnie THC i CBD) działają rozluźniająco na mięśnie, dzięki czemu sprawdzają się w leczeniu dyskinez. Co więcej, marihuana medyczna działa przeciwzapalnie i neuroprotekcyjnie, dlatego łagodzi objawy drżenia kończyn i mięśni.

Dyskineza znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie pacjenta. Łagodzenie przykrych dolegliwości jest podstawową formą postępowania. Leczenie dyskinezy medyczną marihuaną uważane jest za skuteczną metodę alternatywną.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT