Centrum Medycyny Konopnej > Choroby przewlekłe i stany zapalne > Leczenie refluksu. Jak konopie mogą pomóc?

Refluks to uciążliwa dolegliwość występująca w przebiegu innych chorób, m.in. cukrzycy, jak również u kobiet w ciąży czy osób otyłych. Istnieją domowe sposoby na łagodzenie objawów refluksu, takich jak zgaga czy pieczenie za mostkiem, jednak w niektórych przypadkach konsultacja z lekarzem jest niezbędna. Lekarz przepisujący marihuanę medyczną może wspierać leczenie dolegliwości górnego przewodu pokarmowego, np. refluksu.

Co to jest refluks?

Refluks, czyli choroba refluksowa przełyku, to zespół objawów, który wywołany jest przez zarzucaniem (refluksem, cofaniem się) treści żołądkowej do przełyku. Pokarm cofający się z żołądka zawiera kwas solny oraz enzymy trawienne, które w zetknięciu z błoną śluzową przełyku mogą powodować takie objawy, jak pieczenie (zgaga) czy nadżerki przełyku (uszkodzenia błony śluzowej).

U kogo pojawia się refluks?

Refluks dotyczy 5-10% populacji ogólnej i może rozwijać się pod wpływem takich czynników, jak: 

  • ciąża,
  • zaburzenia opróżniania żołądka,
  • otyłość,
  • nieprawidłowe funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku (refluks żołądkowo-przełykowy),
  • choroby towarzyszące, np.: cukrzyca, twardzina, choroby związane z uzależnieniem od alkoholu, niektóre zaburzenia hormonalne.

Na powstawanie refluksu mogą mieć wpływ także przyjmowane leki, m.in. niektóre doustne środki antykoncepcyjne, leki stosowane w chorobie niedokrwiennej serca czy leki stosowane w chorobach płuc.

Mięsień dolny zwieracz przełyku położony jest między przełykiem, a żołądkiem. Rozkurcza się podczas przełykania, żeby pokarm mógł się dostać z przełyku do żołądka, a następnie się kurczy, żeby pokarm oraz sok żołądkowy nie cofały się do przełyku. 

Niewydolność lub nieprawidłowe kurczenie się tego mięśnia powoduje cofanie się treści żołądka do przełyku, czyli refluks żołądkowo-przełykowy. Treść żołądka może wspinać się przełykiem w górę przewodu pokarmowego do krtani i gardła. Wówczas mówimy o refluksie gardłowo-krtaniowym. 

Objawy refluksu

Najczęściej pojawiające się objawy refluksu to:

  • zgaga,
  • tzw. puste odbijanie się,
  • “pieczenie za mostkiem”,
  • nadkwasota,
  • kwaśne odbijanie się,
  • uczucie cofania się treści żołądka, 
  • ból górnej części brzucha.

Leczenie refluksu

Ważnym elementem leczenia refluksu jest dieta. Należy unikać m.in. tłustego, smażonego jedzenia, intensywnych przypraw, kawy, czekolady, cytrusów  i napojów gazowanych. Posiłki powinny być mniejsze, ale spożywane częściej, ostatni posiłek dobrze jest zjeść ok. 3 godzin przed snem. 

Zioła na refluks gardłowo-krtaniowy i refluks żołądkowo-przełykowy, takie jak koper włoski, rumianek, lukrecja czy napar z imbiru, działają łagodząco na podrażniony przełyk i gardło, mogą również wspierać inne leczenie przeciwzapalne. 

Na rynku dostępne są leki zobojętniające sok żołądkowy (bez recepty), które mogą przynosić chwilową ulgę. Jednak nie są one rozwiązaniem problemu: treść żołądka nadal się cofa, nie jest jedynie kwaśna, zatem dolegliwości, takie jak zgaga czy pieczenie przełyku są mniejsze. Nie zaleca się ich stosowania przez dłuższy czas bez konsultacji z lekarzem. 

Jeśli dolegliwości związane z refluksem się nasilają, aż do zaburzeń przełykania, bólu przy przełykaniu, chudnięcia, krwawienia z przełyku, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że objawy refluksu mogą być mylone z dolegliwościami pojawiającymi się w chorobie niedokrwiennej serca. Na odróżnienie pozwala m.in. moment występowania bólu za mostkiem. Ból związany z sercem występuje po wysiłku fizycznym. 

Kannabinoidy konopne na refluks

W przeglądzie badań naukowych nad zastosowaniem kannabinoidów konopnych w leczeniu chorób górnego układu pokarmowego czytamy, że medyczna marihuana może:

  • regulować apetyt, również poprzez modulację sygnałów związanych z odczuwaniem głodu;
  • hamować wydzielanie kwasów trawiennych;
  • łagodzić dolegliwości związane z uszkodzeniami błony śluzowej przełyku;
  • reguluje stopień napięcia mięśni zwieraczy przełyku,
  • działać przeciwzapalnie w chorobie refluksowej przełyku,
  • łagodzić ból związany z refluksem. 

Również uczestnicy przeprowadzonego w 2020 roku badania ankietowego wskazywali, że refluks jest jedną z tych dolegliwości, w których kannabinoidy konopne dobrze sobie radzą z łagodzeniem objawów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zastosowania fitokannabinoidów konopnych w leczeniu chorób i dolegliwości górnego układu pokarmowego, skontaktuj się z Opiekunką Pacjenta.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT