Centrum Medycyny Konopnej > Choroby neurodegeracyjne i i neurologiczne > Leczenie wstrząśnienia mózgu medyczną marihuaną

Leczenie wstrząsów mózgu medyczną marihuaną ma potwierdzoną przez naukowców skuteczność. Taka terapia pomaga jednak tylko w łagodniejszych stanach i nie jest w stanie odwrócić trwałych zmian w mózgu.

Wstrząśnienie mózgu to urazowe uszkodzenie mózgu, znane także pod skrótem TBI. Jest to zaburzenie czynności pnia mózgu spowodowane najczęściej urazem. Objawia się utratą przytomności, bólem głowy, nudnościami, wymiotami, zaburzeniami równowagi i zanikiem pamięci. Sposobem zdiagnozowania i potwierdzenia wstrząśnienia jest wykonanie tomografii głowy (wykonuje się je również w celu wykluczenia krwawienia do przestrzeni międzymózgowej).

Taki stan może pojawić się na skutek urazu sportowego, wypadku komunikacyjnego, upadku lub innego uderzenia w głowę. Badania potwierdzają, że niektóre składniki marihuany medycznej usprawniają regenerację mózgu po jego wstrząsie lub innym uszkodzeniu. Leczenie wstrząsów mózgu medyczną marihuaną pomaga redukować takie nieprzyjemne objawy, jak ból, nudności, stany lękowe i zaburzenia umysłowe.

Leczenie wstrząsów mózgu medyczną marihuaną

Na wstępie zaznaczamy, że medyczna marihuana (ani żaden inny lek) nie jest w stanie uratować życia w skrajnym, katastrofalnym przypadku. Jednak leczenie wstrząsów mózgu medyczną marihuaną może być skuteczne. Znajduje się w niej ponad 130 różnych substancji czynnych. 

Gdy już otrzymamy receptę na medyczną marihuanę, jak ją stosować? Lekarze polecają waporyzację z użyciem specjalnego urządzenia zwanego waporyzatorem. Podgrzewa on susz do takiej temperatury, by wydobyć z niego substancje czynne, lecz nieszkodliwe związki smoliste. Opary należy wdychać z urządzenia przez usta – podobnie, jak robi się to z dymem papierosowym. Alternatywnie można sięgnąć po olejek konopny do stosowania doustnego.

Jak działają kannabinoidy w marihuanie medycznej?

Najbardziej znane kannabinoidy to THC i CBD. Pierwszy z nich działa psychoaktywnie i z tego powodu został owiany niesławą. Mimo że wykazuje też przy tym pewne lecznicze właściwości, stosowanie go w Polsce nie jest legalne. Natomiast CBD jest powszechnie stosowany w medycynie. Działa przeciwzapalnie i leczy niedociśnienie, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne. Okazuje się też, że ta substancja może pomóc uchronić pacjenta przed drgawkami.

Najkorzystniejsze i najbardziej efektywne jest jednak stosowanie pełnego spektrum kannabinoidów. E-recepta na medyczną marihuanę pozwala wykupić produkty z nieuszczuplonym, naturalnym składem. Współpracując ze sobą i uzupełniając wzajemnie swoje działanie kannabinoidy są najsilniejsze. Ich najważniejszym działaniem jest przyspieszenie procesu powrotu do zdrowia pacjenta po wstrząsie. Dają one takie efekty, jak:

  • redukcja objawów bólowych;
  • zwalczanie stanów zapalnych;
  • regulacja ciśnienia krwi w mózgu;
  • kontrola drgawkowych napadów pourazowych;
  • ochrona komórek mózgowych.

Leczenie wstrząsów mózgu medyczną marihuaną jest bezpieczne. Konopie nie tylko nie szkodzą reszcie ciała – nawet je wzmacniają. Działają też łagodząco na stany lękowe i depresyjne, napięcie mięśni, bezsenność i brak apetytu. Jeżeli podczas terapii dojdzie do drugiego wstrząsu, rokowania mogą okazać się znacznie gorsze, a leczenie bardziej problematyczne.

Jeżeli doznałeś urazu głowy i zauważysz u siebie niepokojące objawy, jak np. silny ból głowy, nudności, wymioty czy zaburzenia widzenia, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Nie rozpoczynaj leczenia na własną rękę. Uszkodzenia tego organu mogą być nieodwracalne i powodować nawet zaburzenia osobowości lub trwałe zaburzenia funkcjonowania ciała. Leczenie wstrząsów mózgu medyczną marihuaną najlepiej też uzupełnić odpowiednim odpoczynkiem i dużą ilością snu. Lekarz przepisujący marihuanę medyczną może też doradzić, jak radzić sobie z bezsennością.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT