Centrum Medycyny Konopnej > Choroby neurodegeracyjne i i neurologiczne > Leczenie zespołu Tourette’a medyczną marihuaną

Leczenie Tourette’a marihuaną medyczną może przynieść bardzo korzystne dla pacjenta skutki. Choć choroba jest nieuleczalna, alternatywne metody mogą pomóc złagodzić objawy. Sprawdź, czy medyczna marihuana jest skuteczna przy zespole Tourette’a!

 

Zespół Tourette’a jest rzadką, wrodzoną chorobą neurologiczną. Jej całkowite wyleczenie niestety jest niemożliwe. Głównymi objawami występującymi przy schorzeniu są tiki ruchowe i głosowe. Choroba zwykle rozwija się do umiarkowanego natężenia i umożliwia codzienne funkcjonowanie, jednak nie jest to reguła. Często nasilenie objawów jest zmienne. Bardzo ważne jest wyciszanie przykrych symptomów, aby zapewnić jak najlepszy komfort życia pacjenta. Jak to zrobić? Jak powstaje zespół Tourette’a? Czy leczenie Tourette’a marihuaną medyczną jest skuteczne? Jakie objawy powinny niepokoić?

Jak powstaje zespół Tourette’a?

Zespół Tourette’a jest chorobą genetyczną. Czynniki środowiskowe nie są w stanie wywołać schorzenia bez zaistnienia mutacji genowych, dlatego nie można mówić o ewentualnej profilaktyce czy zapobieganiu. Warto jednak zauważyć, że stres, silne emocje, alkohol czy narkotyki mogą przyczyniać się do nasilenia objawów i zwiększenia ich częstotliwości.

Objawy choroby

Leczenie Tourette’a medyczną marihuaną ma swoje uzasadnienie głównie w rodzaju objawów choroby. Ponieważ związki zawarte w konopiach indyjskich wpływają na układ endokannabinoidowy, mogą skutecznie łagodzić dolegliwości Tourette’a. Wśród objawów, z którymi mogą mierzyć się chorzy, wyróżnia się:

  • mruganie;
  • wykrzywianie ust;
  • chrząkanie;
  • plucie;
  • uderzanie;
  • podskakiwanie;
  • niekontrolowane ruchy ramion;
  • gwizdanie;
  • cmokanie;
  • zgrzytanie zębami;
  • nagłe ruchy głowy;
  • pociąganie nosem;
  • mlaskanie;
  • głośne wykrzykiwanie niecenzuralnych słów;
  • oblizywanie.

Leczenie Tourette’a marihuaną medyczną

Funkcjonowanie ośrodka ruchu jest ściśle powiązane z układem endokannabinoidowym. Zaburzenia ruchowe (takie jak np. mimowolne ruchy) mogą więc być łagodzone przez marihuanę medyczną, która wykazuje zdolność do aktywowania wyżej wymienionego układu. Pozytywny wpływ kannabinoidów zawartych konopiach indyjskich na leczenie Tourette’a może być zauważalny w łagodzeniu:

  • tików ruchowych i głosowych;
  • problemów ze snem;
  • stanów nerwowych.

Zespół Tourette’a nie znajduje się na oficjalnej liście chorób przeznaczonych do leczenia marihuaną medyczną, jednak sporo pacjentów stosuje konopie indyjskie na własną rękę. Czy e-recepta na medyczną marihuanę to dobre rozwiązanie w przypadku tego zaburzenia?

Wpływ THC i CBD na objawy zespołu Tourette’a

Tetrahydrokannabinol (THC) jest najbardziej popularnym związkiem znajdującym się w marihuanie medycznej. Odpowiada za skuteczne zmniejszenie tików, a nawet ich całkowitą remisję. Zespół Tourette’a charakteryzuje się też problemami z zasypianiem i utrzymaniem ciągłości snu – tiki zwykle nie ustępują nawet w nocy. Kannabidiol (CBD), będący składnikiem konopi indyjskich, doskonale poprawia jakość snu i ułatwia wejście do fazy REM.

Choć wciąż prowadzone są liczne badania na temat skuteczności marihuany medycznej w leczeniu zespołu Tourette’a, coraz częściej mówi się o pozytywnym wpływie na organizm chorego. Recepta na medyczną marihuanę może pomóc, jeśli zaburzenia nie udaje się kontrolować innymi metodami.

Tradycyjne metody leczenia zespołu Tourette’a

Podstawową metodą leczenia jest psychoterapia i terapia behawioralna. Pozwalają one nie tylko uzyskać kontrolę nad tikami, ale również zaakceptować chorobę. Najczęściej stosowane są różnorodne techniki odwracania nawyków i treningi relaksacyjne. Pacjenci, u których choroba przybiera wysoki stopień zaawansowania i objawy utrudniają prawidłowe funkcjonowanie, zwykle muszą przyjmować farmaceutyki – neuroleptyki i leki przeciwpadaczkowe. Wybór metody leczenia zależy więc przede wszystkim od stopnia nasilenia dolegliwości.

Zespół Tourette’a jest nieuleczalną chorobą genetyczną, która może obniżyć komfort życia pacjenta. Leczenie Tourette’a marihuaną medyczną należy do skutecznych metod łagodzenia dolegliwości.

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT