Centrum Medycyny Konopnej > Choroby psychiczne i zaburzenia > Leczenie OCD medyczną marihuaną – wyniki badań naukowych

Czy leczenie OCD medyczną marihuaną może ułatwić pacjentom funkcjonowanie w życiu codziennym? Co na ten temat mówią wyniki badań? Na czym polega terapeutyczne działanie kannabinoidów? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na te pytania.

 

Osoby ze zdiagnozowanym OCD cierpią z powodu kompulsji, czyli odczuwania potrzeby wielokrotnego wykonywania danej czynności lub obsesji, którymi określa się stale powracające myśli. Chorzy nie mogą kontrolować tych zachowań, co istotnie przekłada się na ich komfort życia i samopoczucie. Według wyników najnowszych badań leczenie OCD medyczną marihuaną może znacznie poprawić stan osób dotkniętych zaburzeniem.

Leczenie OCD medyczną marihuaną

Czy wiesz, na czym polega terapeutyczne działanie medycznej marihuany? Przed przejściem do wyjaśnienia, warto przypomnieć o tym, że w organizmie każdego człowieka znajduje się układ endokannabinoidowy. Odpowiada on za utrzymanie w nim homeostazy (równowagi) – ma bowiem działanie między innymi stabilizujące nastrój, oprócz tego redukuje stres i napięcie. Bardzo często są one wyzwalaczami napadów OCD.

 

To dolegliwości towarzyszące niemal wszystkim osobom ze zdiagnozowanymi zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Zastosowanie kannabinoidów zawartych w konopiach indyjskich może pomóc wyregulować gospodarkę układu endokannabinoidowego, a w efekcie doprowadzić do zmniejszenia częstotliwości pojawiania się kompulsji oraz obsesji. Skuteczność leczenia OCD medyczną marihuaną została niejednokrotnie potwierdzona w trakcie badań.

Skuteczność medycznej marihuany w leczeniu OCD

Eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie w Waszyngtonie w 2020 roku polegał na paleniu konopi przez osoby ze zdiagnozowanymi zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Jakie były jego efekty? Po 4 godzinach aż 60% uczestników zadeklarowało zmniejszenie się kompulsji, a 49% zaobserwowało rzadsze występowanie obsesji. Te wyniki są wyjątkowo spektakularne, zważywszy na zakres badania. Czas jego trwania wynosił 31 miesięcy, a w dodatku obejmowało ono ponad 1800 sesji korzystania z konopi.

 

Naukowcy odpowiedzialni za ten eksperyment postanowili sprawdzić, czy leczenie OCD medyczną marihuaną nie wiąże się z ryzykiem wykształcenia tolerancji na terapeutyczne działanie kannabinoidów. Uzyskane wyniki nie były całkowicie jednoznaczne. Co prawda długotrwałe przyjmowanie preparatów z konopi indyjskich zazwyczaj prowadziło do zmniejszenia stopnia łagodzenia dolegliwości pacjentów, jednak po spożyciu medycznej marihuany redukcja kompulsji oraz obsesji wciąż następowała.

Czy medyczną marihuaną można wyleczyć OCD?

Czy samodzielne leczenie OCD medyczną marihuaną może być równie skuteczne, co konwencjonalne metody? Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ rodzaj objawów oraz ich natężenie często znacznie się różni między poszczególnymi pacjentami.

 

Większość psychologów i psychiatrów uważa, że podstawą leczenia osób ze zdiagnozowanymi zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi jest wdrożenie leczenia wielokierunkowego. Psychoterapia, psychoedukacja oraz farmakologia mimo wszystko mogą okazać się niewystarczające, dlatego też, patrząc na optymistyczne dane, warto włączyć medyczną marihuanę.

 

W takiej sytuacji wiele osób ze zdiagnozowanym zaburzeniem jest zmuszonych sięgnąć po tradycyjne środki farmaceutyczne. Niestety przyjmowanie większości z nich wiąże się z wysokim ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Nierzadko brak też pożądanego efektu, dlatego szansę powodzenia zwiększa łączenie kilku ścieżek – zarówno tradycyjnych, jak i uzupełniających, takich jak terapia konopna. 

 

Konopie indyjskie mogą być zatem doskonałą alternatywą, a skuteczność działania zawartych w nich kannabinoidów została niejednokrotnie potwierdzona w badaniach. Trzeba przy tym pamiętać, że preparaty konopne można przyjmować tylko pod okiem lekarza specjalisty w ściśle określonych przypadkach. Wyłącznie wtedy jest to metoda bezpieczna i akceptowalna.

 

Leczenie OCD medyczną marihuaną może być doskonałym uzupełnieniem klasycznych metod. Uspokajające działanie kannabinoidów pomaga osobom ze zdiagnozowanym zaburzeniem zmniejszyć poziom lęku na początku trwania terapii, co znacznie zwiększa szansę jej ukończenia przez pacjentów.

 

Źródło:

  •  D. Mauzay, E. M. LaFrance, C. Cuttler, Acute Effects of Cannabis on Symptoms of Obsessive-Compulsive Disorder [w:] „Journal of Affective Disorders”, t. 279, styczeń 2021, s. 158-163

Podobne posty:

Nasze lokalizacje

Biuro zarządu

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
Wilcza 46, piętro 1
00-679 Warszawa
KRS 0000877729
NIP 7011016480

biuro@centrum-mk.pl

Dla pacjentów

Centrum Medycyny Konopnej S.A.
nie prowadzi jeszcze obsługi pacjentów

tel. +48 731 93 66 66
kontakt@centrum-mk.pl

Współpraca

Zapraszamy do współpracy:
lekarzy specjalistów, partnerów

tel. +48 731 23 88 88
biuro@centrum-mk.pl

UMÓW TELEWIZYTĘ

Skontaktuj się
z nami

KONTAKT